19 Μαρτίου 2024 / 6:05 πμ

Euroleague: Ο Ολυμπιακός νίκησε την Βιλερμπάν με μισή ομάδα!

Ο Ολυμπιακός… αντέχει, παρά τις πολλές απουσίες λόγω τραυματισμών, δίνοντας παράταση στο όνειρό της πρόκρισης στα πλέι οφ της Euroleague.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 77-68 της Βιλερμπάν στο ΣΕΦ, για την 25η αγωνιστική, βελτιώνοντας σε 11-14 το ρεκόρ τους, με το οποίο παραμένουν σε τροχιά οκτάδας.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 43-33, 61-50, 77-68

Το ματς

Με τους Μιλουτίνοφ, Πρίντεζη, Βεζένκοβ, Παπανικολάου και Μπόλντγουιν ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Ολυμπιακός. Αρκετά λάθη από τους παίκτες του Μπαρτζώκα στην αρχή του ματς, καθώς η Βιλερμπάν μετέτρεψε το αρχικό 5-2 σε 5-9, στα πρώτα τρία λεπτά. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να χάνουν και τα αμυντικά ριμπάουντ, με τους Γάλλους να ξεφεύγουν στο +6 (8-14), στα μισά. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Πειραιώτες έτρεξαν στο παρκέ, βρίσκοντας επιθετικό ρυθμό με Μιλουτίνοφ και Βεζένκοβ, με αποτέλεσμα να πάρουν το προβάδισμα (20-18), αλλά προσωρινά καθώς το buzzer beater τρίποντο του Καουντί διαμόρφωσε το 20-21 της πρώτης περιόδου.

Με σφιχτή και σκληρή άμυνα μπήκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα από τη μία να το «πληρώσει» με το μπόνους για τη Βιλερμπάν, αλλά από την άλλη να μην της επιτρέπει να βρει ρυθμό στην επίθεση. Στο μεταξύ, οι Πρίντεζης και Παπανικολάου επέστρεψαν στο παρκέ και με τον Νικολαΐδη έστειλαν τους «ερυθρόλευκους» στο +5 (31-26), στο 14’. Μάλιστα, ο νεαρός γκαρντ έκανε κάποια απανωτά κλεψίματα και με δικούς του πόντους έστειλε τη διαφορά στο +7 (35-28), στα μισά. Στη συνέχεια, αποχώρησε με τραυματισμό ο Μιλουτίνοφ, αλλά οι παίκτες του Μπαρτζώκα ξεπέρασαν αμέσως το σοκ, συνέχισαν την σκληρή τους άμυνα, είχαν τον έλεγχο των ριμπάουντ και με τους Έλις και Πρίντεζη στην επίθεση, ξέφυγαν στο +12 (43-31), στο 19’. Το μόνο που άλλαξε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν ένα καλάθι του Καουντί που διαμόρφωσε το 43-33.

Οι Παπανικολάου και Βεζένκοβ ήταν «ζεστοί» επιθετικά στην αρχή του δεύτερου μέρους, με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει στο +14 (51-37), αλλά τη Βιλερμπάν να μένει στο ματς, χτυπώντας μέσα από τη ρακέτα με τους Τζεκίρι και Ζαν-Σαρλ (51-41). Από τα μισά και μετά, οι «ερυθρόλευκοι» έσφιξαν αμυντικά, πήραν ξανά τον έλεγχο των ριμπάουντ, έκαναν κλεψίματα και με τρίποντα των Πρίντεζη και Βεζένκοβ, ξέφυγαν στο +16 (61-45), στο 29’. Ωστόσο, στο τελευταίο λεπτό, η άμυνα των παικτών του Μπαρτζώκα χαλάρωσε και οι Καουντί και Τέιλορ μείωσαν στο -11 (61-50), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με μπροστάρη τον Μπόλντγουιν στην επίθεση, ο Ολυμπιακός ήταν το +13 (66-53), στην αρχή της τέταρτης περιόδου. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς έγινε σκληρό και πήγε πιο πολύ στα φάουλ, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν κυρίως με βολές, αλλά τους «ερυθρόλευκους» να συντηρούν την υπέρ τους διαφορά σε διψήφια απόσταση (70-58). Με ένα τρίποντο του Στραζέλ, οι Γάλλοι μείωσαν σε μονοψήφια τιμή (70-61), στο 37’. Ωστόσο, οι παίκτες του Μπαρτζώκα πήραν ξανά τον απόλυτο έλεγχο για ένα νέο +16 (77-61) και να πάρουν τη νίκη με το τελικό 77-68.

Πρόβλημα και με τον Μιλουτίνοφ

Ο Σέρβος σέντερ γύρισε το πόδι του στη δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης των –ήδη «λαβωμένων»- Πειραιωτών κόντρα στη Βιλερμπάν.

Αποχώρησε υποβασταζόμενος από το παρκέ του ΣΕΦ, πάει τώρα για εξετάσεις και οι «ερυθρόλευκοι» συνεχίζουν με οκτώ ετοιμοπόλεμους στο ματς.

Ο 25χρονος άσος σε 9:49 πρόλαβε να σημειώσει 9 πόντους, μάζεψε 2 ριμπάουντ και κέρδισε 2 φάουλ, έχοντας 13 στο σύστημα αξιολόγησης.

Υπενθυμίζεται ότι εκτός «μάχης» για το υπόλοιπο της σεζόν έχουν τεθεί Σπανούλης και Χαραλαμπόπουλος, ενώ τραυματίας είναι και ο Ρόστεστι και νοκ-άουτ για το σημερινό παιχνίδι έχουν τεθεί Πολ και Ρούμπιτ, που τις τελευταίες ημέρες βρίσκονται στο νοσοκομείο με πυρετό.

Πηγή: sport-fm.gr