7 Μαΐου 2024

Ο Λευτέρης Πετρούνιας έγραψε ιστορία – Πρωταθλητής Ευρώπης για έβδομη φορά

Ο Λευτέρης Πετρούνιας έγραψε ιστορία στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στο Ρίμινι. Ο ασυναγώνιστος Έλληνας πρωταθλητής αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης στους κρίκους, κατακτώντας για έβδομη φορά στην καριέρα του το χρυσό μετάλλιο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης για έβδομη φορά! Πρόκειται για μία ιστορική επιτυχία, καθώς ο Λευτέρης Πετρούνιας ξεπέρασε και τον θρυλικό Ούγγρο Κρίστιαν Μπέρκι, αποτελώντας τον μοναδικό αθλητή στην ιστορία που έχει επτά τίτλους στο ίδιο όργανο.

Ο Έλληνας γυμναστής πέρασε με την καλύτερη επίδοση από τον προκριματικό (14,966 βαθμοί), στον τελικό συγκέντρωσε 15.00 ξεπερνώντας τον κύριο αντίπαλό του και περσινό πρωταθλητή Ευρώπης στην Αττάλεια, Αντέμ Ασίλ (Τουρκία), ο ο οποίος συγκέντρωσε 14,900 βαθμούς.

O «χρυσός» Έλληνας Ολυμπιονίκης κατάφερε να κάνει ό,τι κανένας άλλος γυμναστής στα 69 χρόνια ιστορία του θεσμού. Αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης έπειτα από σπουδαία εμφάνιση στον τελικό των κρίκων, έφτασε τα 9 μετάλλια στη διοργάνωση, εκ των οποίων 7 χρυσά και 2 χάλκινα.