27 Απριλίου 2024

3-1 η Ρεάλ την Παρί στη ματσάρα της χρονιάς!

Απίστευτο παιχνίδι είδαν εκατομμύρια τηλεθεατές. Ένα παιχνίδι με 4 γκολ, τουλάχιστον δέκα τελικές ευκαιρίες για γκολ, αντεπιθέσεις, απίστευτες εμπνεύσεις και μπαλάρα για να χορταίνουν θέαμα και ποδόσφαιρο οι φίλαθλοι σε όλο τον κόσμο. Μεγάλο φαβορί πλεον η Ρεάλ, αλλά στην ρεβάνς όλα γίνονται μέσα στο Παρίσι στην έδρα της Παρί. Μια Παρί που προηγήθηκε αλλά στο δεύτερο ημίχρονο δεν άντεξε στην αντεπίθεση της Ρεάλ. Παρί Σεν Ζερμέν πίστευε ότι έχει την Ρεάλ Μαδρίτης στα σχοινιά με το σκορ στο 1-1 ένα δεκάλεπτο πριν το τέλος. Οι Γάλλοι άρχισαν να ξεθαρρεύουν και να βγαίνουν μαζικά μπροστά, όμως το πλήρωσαν ακριβά. Ένα νέο Βατερλώ επί ισπανικού εδάφους και δύο γκολ από Κριστιάνο Ρονάλντο και Μαρσέλο στο τελευταίο δεκάλεπτο έφεραν το 3-1 για την Ρεάλ Μαδρίτης που πήρε σκορ πρόκρισης όχι με την απόδοση, αλλά με την φανέλα, το όνομα,  τον αέρα της μεγαλύτερης ομάδας στο ζευγάρι. Έτσι συμβαίνει σχεδόν πάντα στο ποδόσφαιρο. 9 στις 10 περιπτώσεις η πιο βαριά φανέλα παίρνει το ματς.