30 Απριλίου 2024

Τσάμπιονς Λιγκ: Ανατροπή έπος για την Παρί κόντρα στην Μπαρτσελόνα – Πέρασε και η Ντόρτμουντ

Η Παρί Σεν Ζερμέν έμεινε πίσω στο σκορ από την Μπαρτσελόνα, αλλά επικράτησε με 1-4, δίνοντας ραντεβού στα ημιτελικά με την Ντόρτμουντ, η οποία με ανατροπή στην… ανατροπή προκρίθηκε κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης (4-2).

Η Μπαρτσελόνα ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 12′. Ο Ραφίνια έδωσε στους Καταλανούς ακόμα μεγαλύτερο προβάδισμα πρόκρισης, κάνοντας το 1-0 με κοντινή προβολή, μετά την προσπάθεια και την μπαλιά του Γιαμάλ.

Στο 20′ η Μπαρτσελόνα είχε μεγάλη στιγμή με τον Λεβαντόφσκι (ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο η μπάλα). Η Παρί Σεν Ζερμέν έδειξε να ανεβάζει ρυθμούς στη συνέχεια και είδε στο 28′ τον Τερ Στέγκεν να λέει “όχι” στον Εμπαπέ. Στο 29′ και σε κάθετη προς τον Μπαρκολά, ο Αραούχο “γκρέμισε” τον αντίπαλό του στα όρια της μεγάλης περιοχής και ο διαιτητής έδωσε φάουλ και κόκκινη κάρτα στον παίκτη των Καταλανών, αφήνοντας τους “μπλαουγκράνα” με δέκα παίκτες!

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και έφτασαν στην ισοφάριση, πριν βγει το πρώτο ημίχρονο. Ο Ντεμπελέ σκόραρε από ασίστ του Μπαρκολά, η φάση ελέγχθηκε για πιθανό οφσάιντ του δεύτερου και το VAR έδειξε ότι ο παίκτης τον φιλοξενούμενων καλυπτόταν οριακά, δίνοντας έτσι την… έγκριση για το 1-1. Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους (45+2′) ο Ντεμπελέ έστειλε την μπάλα να περάσει ελάχιστα άουτ, με σουτ στην κίνηση, μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

Η Παρί Σεν Ζερμέν πίεσε για να φτάσει στο γκολ της ανατροπής και το κατάφερε στο 54′ με τον Βιτίνια να κάνει το 1-2 με τρομερό σουτ. Ο Γκουντογκάν προσπάθησε να “σοκάρει” τους φιλοξενούμενους δυο λεπτά μετά, αλλά είχε δοκάρι. Αμέσως μετά, ο εκνευρισμένος Τσάβι κλώτσησε ό,τι βρήκε μπροστά του και ο διαιτητής τον απέβαλε με κόκκινη κάρτα, αφήνοντα τον πάγκο των Καταλανων χωρίς πρώτο προπονητή.

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε έφτασε τελικά και σε σκορ πρόκρισης, κάνοντας στο 1-3. Ο Ζοάο Κανσέλο ανέτρεψε τον Ντεμπελέ και στο 61′ ο Εμπαπέ εκτέλεσε εύστοχα από το σημείο του πέναλτι. Η Μπαρτσελόνα τα έδωσε όλα στα τελευταία λεπτά για να μειώσει, με τον Λεβαντόφσκι, αλλά τελικά η Παρί είχε… τύχη και πέτυχε το τελικό 1-4. Από κόντρα η μπάλα έφτασε στον Εμπαπέ, ο οποίος “εκτέλεσε” από κοντά τον Τερ Στέγκεν στο 90′.

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ έκανε με τη σειρά της τη μεγάλη ανατροπή απέναντι στην Ατλέτικο Μαδρίτης μέσα στο «Signal Iduna Park». Οι Γερμανοί πραγματοποίησαν εκπληκτική εμφάνιση επικρατώντας με 4-2 της Ατλέτικο και ανέτρεψαν το 2-1 του πρώτου αγώνα.

Η ομάδα του Εντίν Τερζίτς μπήκε με άγριες διαθέσεις και στο 34’ άνοιξε το σκορ με τον Μπραντ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματα της με τον Μάτσεν, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το 2-0 υπέρ της.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ντιέγκο Σιμεόνε προχώρησε σε τρεις αλλαγές, ρίχνοντας στο ματς τους Ρικέλμε, Μπάριος και Κορέα, αντί των Αθπιλικουέτα, Μολίνα και Μοράτα. Και είχε αποτέλεσμα. Ο Χούμελς με αυτογκόλ διαμόρφωσε το 2-1 στο 49′, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα, ενώ ο Κορέα στο 64’ έδωσε προβάδισμα στην Ατλέτικο Μαδρίτης.

Μετά την ισοφάριση η Ντόρτμουντ αντέδρασε και εφτά λεπτά μετά κατάφεραν να πάρουν ξανά προβάδισμα στο σκορ με τον Φύλκρουγκ, ενώ στο 73′ ο Σάμπιτζερ έκανε το 4-2, βάζοντας την ομάδα του σε τροχιά πρόκρισης.