19 Μαρτίου 2024 / 10:29 πμ

Στους “16” του Australian Open ο Τσιτσιπάς, 3-1 τον Περ

Μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα, που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων για δύο ώρες και 45 λεπτά, ο Στέφανος Τσιτσιπάς, προκρίθηκε στους «16» Australian Open, που διεξάγεται στην Μελβούρνη, καθώς επικράτησε με 6-3, 7-5, 6-7(2), 6-4 του Γάλλου, Μπενουά Περ.

Στο πρώτο σετ, ο Ελληνας πρωταθλητής, ο οποίος βρίσκεται στο Νο 4 της παγκόσμιας κατάταξης, έκανε break στο δεύτερο γκέιμ, γεγονός που αποδείχθηκε καθοριστικό, καθώς στην συνέχεια οι δύο τενίστες κράτησαν το σερβίς τους, με τον Τσιτσιπά να φθάνει στο 6-3, μετά από 33 λεπτά.

Σε ανάλογο πλαίσιο, εξελίχθηκε και το δεύτερο σετ με τους Τσιτσιπά και Περ να υπερασπίζονται επιτυχώς το σερβίς τους. Μέχρι το 11ο γκέιμ, όταν ο Ελληνας πρωταθλητής έκανε το καθοριστικό break και πήρε σαφές προβάδισμα για την νίκη, με 7-5 σε 49 λεπτά.