26 Απριλίου 2024

Σλοβενία – Βέλγιο 88-72: Ενα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον Ντόντσιτς και τους Σλοβένους

Η Σλοβενία προκρίθηκε στον προημιτελικό του Eurobasket, αλλά προβλημάτισε αρκετά με την εικόνα της. Η νίκη 88-72 επί του Βελγίου ήρθε με αρκετό κόπο και ορισμένες λεπτομέρειες στο τελευταίο δεκάλεπτο έκρινα τον νικητή.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Σλοβένους να έχουν 4/4 τρίποντα και κύριο εκφραστή τον Λούκα Ντόντσιτς (3/3). Το Βέλγιο μπήκε λίγο «μουδιασμένο» και βρέθηκε να χάνει με 14-5 (4’), ωστόσο τα τρίποντα των Ζιλέ, Ομπασοχάν και Λεκόμτ το βοήθησε να μειώσει σε 20-19 λίγο πριν τη λήξη της εναρκτήριας περιόδου.

Η Σλοβενία προσπαθούσε να… χτίσει μία διαφορά, όμως το Βέλγιο αντιστεκόταν έχοντας τρομερά ποσοστά πίσω από τα 6.75 (7/15 σε εκείνο το σημείο) και παρέμενε κοντά στο σκορ (29-27, 14’). Παραδόξως με τον Ντόντσιτς στον πάγκο οι Σλοβένοι κυκλοφόρησαν καλύτερα τη μπάλα στην επίθεσή τους και με βελτιωμένη άμυνα βρέθηκαν στο +10 (37-27, 27’). Πάντως με τους Ζιλέ και Λεκόμτ να σκοράρουν σαν σε προπόνηση οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 44-41.

Το Βέλγιο έλεγχε απόλυτα τον ρυθμό της αναμέτρησης και στην επίθεση λειτουργούσε με υπομονή. Από την άλλη, ο Ντόντσιτς μονοπωλούσε τις περισσότερες κατοχές, ήταν άστοχος, ωστόσο μέσα από τις διαδοχικές βολές στις οποίες ευστόχησε βοήθησε την ομάδα του να προηγηθεί με 53-48 (26’). Οι παίκτες του Βελγίου δεν σάστισαν, παρέμειναν πιστοί στο πλάνο τους και με το δίδυμο ψηλών τους να κάνει ζημιά μπήκε ξανά στη διεκδίκηση της νίκης (61-60, 30’).

Μάλιστα στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου πήραν κεφάλι στο σκορ (63-64, 32’). Σε εκείνο το σημείο Ντόντσιτς, Γκόραν Ντράγκιτς και Πρέπελιτς αναβάθμισαν την επιθετική λειτουργία της ομάδας τους και μέσα σε ένα δίλεπτο προσπέρασαν με 73-65 (34’). Το παιχνίδι είχε πάρει τον δρόμο του, το Βέλγιο κουράστηκε, αλλά πάνω από όλα υπήρχε και διαφορά ποιότητας των δύο ρόστερ η οποία αποτυπώθηκε έστω και στον επίλογο της αναμέτρησης με αποτέλεσμα η Σλοβενία να πανηγυρίσει τη νίκη με 88-72.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Όταν το Βέλγιο προσπέρασε με 63-64, η Σλοβενία άλλαξε το «τσιπάκι» και με επιμέρους σκορ 15-1 πήρε διαφορά, νίκη και πρόκριση. Μέχρι το 32’ της αναμέτρησης πάντως το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο με τους Βέλγους να δημιουργούν πολλά προβλήματα στην παρέα του Ντόντσιτς.

MVP: Ο Λούκα Ντόντσιτς σε 35:41 πρόσφερε 35 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, αλλά με άσχημα στατιστικά (7/14διπ., 4/10τριπ., 9/10β.)

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μάικ Τόμπι ολοκλήρωσε με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ ενώ ο Κλέμεν Πρέπελιτς σκόραρε 13 πόντους.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Δεν βοήθησε καθόλου στην επίθεση ο Ισμαέλ Μπακό ο οποίος έμεινε στους 2 πόντους και μάζεψε 5 ριμπάουντ.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Την ώρα του παιχνιδιού υπήρξαν αρκετοί διάλογοι μεταξύ των Σλοβένων και μπόλικη μουρμούρα γενικότερα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η Σλοβενία τελείωσε με 54% στα δίποντα και 25% στα τρίποντα. Υπήρχε όμως τεράστια διαφορά στις εκτελεσμένες βολές (23/25 – 7/8).

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Σλοβενία δεν έπαιξε καθόλου καλά μπάσκετ και το Βέλγιο την δυσκόλεψε πολύ. Στην επίθεση ο Ντόντσιτς πήρε πολλές κατοχές χωρίς να έχει καλά ποσοστά, αλλά ειδικά στην άμυνα παρουσιάστηκαν έως και αδιάφοροι.

Πηγή: gazzetta.gr