Ρεάλ Μαδρίτης – Μπάγερν 2-1: Και στο τέλος περνούν οι Ισπανοί!

Με ήρωα της τελευταίας στιγμής τον Χοσέλου, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 2-1 της Μπάγερν στην Ισπανία και πήρε το εισιτήριο του τελικού του Champions League, όπου θα αντιμετωπίσει την Ντόρτμουντ.

Ο μεγάλος αγώνας θα γίνει την 1η Ιουνίου στο «Γουέμπλεϊ».

Η εξέλιξη του αγώνα Ρεάλ – Μπάγερν

Η ομάδα του Αντσελότι άγγιξε το γκολ στο 13′, όταν το σουτ του Βινίσιους σταμάτησε στο δοκάρι και εκείνο του Ροντρίγκο στην επαναφορά εξουδετερώθηκε από τον Νόιερ.

Το πρώτο ημίωρο δεν έκλεισε καλά για την Μπάγερν, αφού στο 27′ ο Γκνάμπρι αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού από τον Ντέιβις.

Ενα λεπτό αργότερα, ο Κέιν έπιασε ένα φοβερό βολέ από το ημικύκλιο, υποχρεώνοντας τον Λούνιν σε σημαντική απόκρουση.

Γενικότερα το τέμπο του πρώτου ημιχρόνου ήταν πολύ αργό και οι αξιόλογες επισκέψεις στις δύο περιοχές ελάχιστες.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι απείλησε στο 39′ με σέντρα-σουτ του Βινίσιους που έβγαλε ο Νόιερ, ενώ εκείνη του Τόμας Τούχελ απάντησε στο 45+1′ με μία κάθετη του Λάιμερ που πρόλαβε ο Λούνιν προ του Κέιν.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με μία καλή ευκαιρία εκατέρωθεν, αρχής γενομένης από το γύρισμα του Βινίσιους που απομάκρυνε σωτήρια ο Ντάιερ, στιγμές προτού ο Βαλβέρδε επωφεληθεί για το 1-0 στο 46′.

Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, ο Ντέιβις σούταρε εντός περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Καρβαχάλ και πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο επόμενο τέταρτο, η Ρεάλ έχασε τρεις κλασικές ευκαιρίες, οι δύο εκ των οποίων εξουδετερώθηκαν από τον εκπληκτικό Νόιερ.

Στο 55′ ο Ροντρίγκο έπιασε το συρτό σουτ από τη μικρή περιοχή και έστειλε την μπάλα άουτ, στο 59′ ο αειθαλής τερματοφύλακας απέκρουσε το φάουλ του ίδιου παίκτη και στο 60′ σταμάτησε τον «κεραυνό» του Βινίσιους.

Κι αφού ο Νόιερ κράτησε το 0-0, ο Ντέιβις άνοιξε το σκορ με υπέροχο πλασέ στο 68′, έπειτα από μπαλιά του Κέιν στην αντεπίθεση.

Τρία λεπτά αργότερα, η Ρεάλ βρήκε δίχτυα με σουτ του Νάτσο, ο οποίος όμως στην αρχή της φάσης είχε σπρώξει τον Κίμιχ, όπως φάνηκε από το VAR.

Ακολούθησε μία άστοχη προσπάθεια του Κέιν στο 75’ και ακόμα μία του Βινίσιους στο 82’, ώσπου στο 88’ ο Χοσέλου (είχε περάσει στο 81’) ισοφάρισε.

Το ματς όδευε προς παράταση, αλλά στο 90+1’ ο Ρούντιγκερ έκανε το γύρισμα και ο Χοσέλου έστειλε τη Ρεάλ στον τελικό!

Το θρίλερ άργησε να ολοκληρωθεί. Τα λεπτά των καθυστερήσεων ήταν 9, αλλά είχαν φτάσει τα 13 όταν ο Μαζράουι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο βοηθός σήκωσε σημαιάκι για οφσάιντ στη φάση, η οποία ομολογουμένως ήταν οριακή. Παρά τις έντονες διαμαρτυρίες των παικτών της Μπάγερν, το σκορ παρέμεινε στο 2-1 .