30 Απριλίου 2024

Περιστέρι: Εγραψε ιστορία η ομάδα του Σπανούλη – Προκρίθηκε στο Final Four του BCL

από fimotro

Ο Βασίλης Σπανούλης εμφύσησε στους παίκτες του τη στόφα του νικητή και σε ολόκληρο το παιχνίδι το Περιστέρι κρατούσε τα ηνία του αγώνα, αντιδρώντας ψύχραιμα και κατασταλτικά όταν η Βόννη τον πλησίασε στο σκορ.

Ράγκλαντ, Τρέβορ Τόμπσον, Μήτρου-Λονγκ και Λοβ ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές της μεγαλύτερης ευρωπαϊκής νίκης στην ιστορία του Περιστερίου.

Μόνο στην αρχή η Βόννη πήρε προβάδισμα (7-2), το οποίο λίαν συντόμως έχασε από την αποφασιστικότητα του Περιστερίου.

Τα παιδιά του Βασίλη Σπανούλη κέρδισαν κατά κράτος τις μάχες μέσα στα επόμενα λεπτά σε άμυνα και επίθεση και προηγήθηκαν με 27-17 στο τέλος του δεκαλέπτου και με +8 στο ημίχρονο, παρά την αντίδραση της γερμανικής ομάδας με καλύτερο σκοράρισμα (43-51).

Ο Ράγκλαντ με 13 πόντους και πέντε ασίστ κρατούσε την μπαγκέτα και ο Τόμπσον με τον Μήτρου-Λονγκ τον ακολούθησαν (11+9) για το καθαρό προβάδισμα.

Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε στο τρίτο δεκάλεπτο.

Κατάφερε να περιορίσει επιθετικά το Περιστέρι και μείωσε σε 62-63 στο 28′, δείχνοντας ικανοί να γυρίσουν τούμπα το ματς.

Ένα μεγάλο τρίποντο του Μήτρου-Λονγκ έφερε τη διαφορά ξανά στους δέκα, 78-68 στο 36′, ενώ ο Ζερμέν Λοβ σφυροκοπούσε από μέση απόσταση και τα 4.5 μέτρα των βολών από όπου ήταν αλάνθαστος (8/8).

Το Περιστέρι δεν απειλήθηκε ξανά και έτσι το τελικό 89-77 έστειλε τους παίκτες με τον Σπανούλη στα ουράνια και τους παράγοντες του να ψάχνουν εισιτήρια για το Βελιγράδι!

Βόννη: Φλαγκ 6, Φομπς 17 (2/7τριπ.), Γκρίσελ 7, Κένεντι 8 (7ρ.), Ουάτσον 8, Φρέι 21 (2/5τρ.), Κέρκγουντ 2, Πάπε 2, Σένγκφελντερ 6.

Περιστέρι: Ντάνγκουμπιτς 2, Κασελάκης 5, Λοβ 16 (8/8βολ, 4/4διπ.), Ράγκλαντ 21 (6/7διπ., 8ας.), Ρένφρο 5, Χουγκάζ 6 (3/3διπ.), Μήτρου-Λονγκ 15 (2/4τρ.), Πουλιανίτης 3, Τόμπσον 14 (6/7διπ., 11ρ., 3κλ.), Κένι Ουίλιαμς 2.