26 Απριλίου 2024

Ολυμπιακός-ΑΕΚ 2-0: Όταν έβαλε τα καλά του κυριάρχησε

Με κορυφαίο τον Μπρούμα που πέτυχε τα γκολ του Ολυμπιακού (50′, 90+2) οι Πειραιώτες επικράτησαν με 2-0 της ΑΕΚ που ήταν πιο διαβασμένη αυτή τη φορά και τον δυσκόλεψε περισσότερο.

Μετά από εκείνο το εντυπωσιακό 5-1 που είχε νικήσει ο Ολυμπιακός την ΑΕΚ, στο ΟΑΚΑ οι δύο ομάδες συναντήθηκαν ξανά για την 6η αγωνιστική των play offs της Super League. Οι Πειραιώτες αυτή τη φορά επικράτησαν με σκορ 2-0 πολύ πιο δύσκολα, διότι η αντίπαλος τους παρουσιάστηκε πιο διαβασμένη και ψυλλιασμένη. Ο Μανόλο Χιμένεθ “φόρτωσε” τη μεσαία του γραμμή και το πρώτο ημίχρονο το πήγε αρκετά καλά. Στην επανάληψη, όμως, ο Πέδρο Μαρτίνς έριξε τα βαριά του όπλα στη… μάχη και με δύο γκολ του Μπρούμα (50′, 90+2) πήρε τη νίκη.

Με τρία στόπερ και οι δύο

Το… έψαχνε ο Πέδρο Μαρτίνς για την ενδεκάδα που θα έπαιζε κόντρα στην ΑΕΚ και τελικά κατέληξε στο 3-4-3 με την έκπληξη να γίνεται στα χαφ, αφού εκεί ξεκίνησε ο Τιάγκο Σίλβα δίπλα στον Μπουχαλάκη, ενώ στην επίθεση έπαιξαν οι Φορτούνης, Μασούρας και Χασάν. Από την άλλη πλευρά ο Μανόλο Χιμένεθ επέλεξε το 3-5-2 για να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό. Με Σβάρνα, Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσιάρου στην άμυνα, Βασιλαντωνόπουλο και Λόπες στις πτέρυγες , Σιμάνσκι και Γαλανόπουλο στα χαφ και τους Μάνταλο, Αλμπάνη, Ανσαριφάρντ στην επίθεση.

Μπήκε καλά ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός μπήκε ορεξάτος στο γήπεδο, πήρε την κατοχή, αλλά από τα πρώτα λεπτά του αγώνα φάνηκε ότι θα έχει θέματα με το “φορτωμένο” κέντρο της ΑΕΚ. Οι Πειραιώτες δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις απέναντι στην πολύ καλά οργανωμένη ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ. Προσπάθησαν από τα άκρα κάτι που δεν ήταν εφικτό, ενώ από την άξονα ήταν μηδαμινή η συνεισφορά στο επιθετικό κομμάτι. Ο Σίλβα μπήκε καλά στο ματς και μέχρι το 15′ συμμετείχε στη δημιουργία, αλλά στη συνέχεια χάθηκε και πάλι όπως συνέβη και με τον Αστέρα Τρίπολης.

Οργανωμένη η ΑΕΚ, ισορρόπησε το ματς

Η ΑΕΚ ισορρόπησε τον αγώνα από το 20′ και μετά, έριξε τον ρυθμό και με τον Αλμπάνη και τον Βασιλαντωνόπουλο επιχείρησε να χτυπήσει σε κόντρες. Η καλή στιγμή της ΑΕΚ σημειώθηκε στο 25′ με τον Τσιγκρίνσκι να παίρνει την κεφαλιά μετά στη σέντρα του Σιμάνσκι, αλλά τη μπάλα να περνάει άουτ, ενώ στο 29′ ακυρώθηκε από το VAR το γκολ του Βασιλαντωνόπουλου. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαζε και ο Ολυμπιακός απείλησε ξανά από ένα φάουλ του Φορτούνη στο 37′ με τον Σεμέδο να σκοράρει, αλλά το γκολ να ακυρώνεται για χέρι του Μπουχαλάκη. Ο Ολυμπιακός διαμαρτυρήθηκε και για μία φάση στο 14′ όταν ο Φορτούνης έκανε σέντρα και η μπάλα βρήκε στον Λόπες. Οι Πειραιώτες φώναξαν για πέναλτι κάτι που δεν φάνηκε από το VAR. Έτσι το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους με τον Ολυμπιακό να μην έχει κάποια καθαρή φάση.

Άλλος Ολυμπιακός με τις αλλαγές

Ο Πέδρο Μαρτίνς δεν θα μπορούσε να είναι ικανοποιημένος από την εικόνα της ομάδας του στο πρώτο ημίχρονο. Έτσι στην επανάληψη προχώρησε σε τρεις αλλαγές με Ελ Αραμπί, Μπρούμα και Εμβιλά να μπαίνουν στο ματς αντί των Φορτούνη, Χασάν, Μπουχαλάκη. Διάταξη δεν άλλαξαν οι Πειραιώτες παρά μόνο πρόσωπα, αλλά φάνηκε ότι με την είσοδο των τριών παικτών η εικόνα τους έγινε σαφώς καλύτερη. Μπρούμα και Ελ Αραμπί από τα πρώτα δευτερόλεπτα έδειξαν ότι συνεργάζονταν άψογα με αποτέλεσμα στο 50′ να είναι πρωταγωνιστές στο γκολ του Ολυμπιακού. Ο Μασούρας πέρασε μία πολύ ωραία μπαλιά για τον Ελ Αραμπί, εκείνος έδωσε δίπλα του στον Μπρούμα, ο οποίος σε κενή εστία δεν είχε πρόβλημα να σκοράρει για το 1-0.

Οι “ερυθρόλευκοι” μεταμορφώθηκαν στην επανάληψη μετά τις αλλαγές που έγιναν και η ΑΕΚ φάνηκε να τα… χάνει και να αναζητεί τρόπο να φρενάρει την επιθετικότητα των αντιπάλων της. Ο Ελ Αραμπί είχε τεράστιο μερίδιο στην αλλαγή του Ολυμπιακού, αφού ξέρει να παίζει πολύ καλά έξω από την περιοχή, ενώ η είσοδος του Εμβιλά απελευθέρωσε τον Σίλβα, ο οποίος είχε μεγαλύτερη συμμετοχή στο παιχνίδι της ομάδας του με αποτέλεσμα να δημιουργεί και από τον άξονα. Η ΑΕΚ από την πλευρά της προσπάθησε να δημιουργήσει καταστάσεις, αλλά παίζοντας κυρίως με κόντρα επιθέσεις. Ο Ολυμπιακός, ωστόσο έφτασε μία ανάσα από το 2-0 όταν στο 74′ ο Κρίστινσον με βολέ έψαξε τον Βαλμπουενά, ο Αθανασιάδης έκανε έξοδο για να προλάβει τον Γάλλο, αλλά το διώξιμο που έκανε κόντραρε και η μπάλα πήρε κατεύθυνση προς την εστία, όμως, σταμάτησε στο δοκάρι. Στη συνέχεια το ματς άνοιξε κι άλλο με τις δύο ομάδες να δημιουργούν ευκαιρίες και το 2-0 να γίνεται από τον Μπρούμα στο 90+2 εκμεταλλευόμενος ένα λάθος του Νεντελτσιάρου. Έτσι γράφτηκε η ιστορία της αναμέτρησης της 6ης αγωνιστικής ανάμεσα σε Ολυμπιακό και ΑΕΚ.