26 Απριλίου 2024

Μουντιάλ 2022: Η Σαουδική Αραβία νίκησε την Αργεντινή!

Την απόλυτη ανατροπή πραγματοποίησε η Σαουδική Αραβία κόντρα στην Αργεντινή, με την μπάλα να καταλήγει στον Αλ Νταουσαρί και εκείνος με ένα απίθανο σουτ να νικά τον Μαρτίνες, «γράφοντας» το 2-1 για την ομάδα του στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Μέσι δήλωσε ότι το Μουντιάλ 2022 είναι το τελευταίο της καριέρας του και το ξεκίνημά του είναι εφιαλτικό για τον ίδιο, αφού η Αργεντινή αντιμετώπισε τη Σαουδική Αραβία στον πρώτο της αγώνα και παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του ηγέτη της. Το παιχνίδι θα μπορούσε να αρχίσει με γκολ από τα αποδυτήρια για την «αλμπισελέστε», αφού μόλις στο 2ο λεπτό ο Μέσι πλάσαρε από καλή θέση αλλά ο Αλ Οβαΐς απέκρουσε και κράτησε όρθια την ομάδα του. Όχι για πολύ όμως…

H «αλμπισελέστε» κέρδισε πέναλτι έπειτα από τράβηγμα στον Ντε Πολ, με τον 35χρονο αστέρα να στήνει την μπάλα στα «έντεκα βήματα» και να μην δυσκολεύεται να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης.

Πλήρης αιφνιδιασμός για την Αργεντινή. Στο 48ο λεπτό της αναμέτρησης για το Παγκόσμιο Κύπελλο, η Σαουδική Αραβία ισοφάρισε σε 1-1 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς.