26 Απριλίου 2024

Με σούπερ Λάρκιν η Εφές κατέκτησε το τουρκικό πρωτάθλημα

Η Εφές ισοπέδωσε στον 7ο και τελευταίο τελικό την Φενέρ στο «Σινάν Ερντέμ» και είναι πρωταθλήτρια Τουρκίας για την φετινή περίοδο μετά το 89-74 που διαμόρφωσε το τελικό 4-3 στην σειρά των τουρκικών τελικών. Ο Σέιν Λάρκιν με 38 πόντους ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα, έχοντας όμως και τον Βασίλιε Μίσιτς άξιο συμπαραστάτη με 20. Σλούκας με 21 πόντους και 6 ασίστ και Κάλινιτς με 19 πόντους, το πάλεψαν από τη Φενέρ.

Το ματς δεν αντέχει σε κριτική, ειδικά για το 2ο ημίχρονο, αφού βέβαια στην 2η περίοδο με ένα επιμέρους 23-14, είχε πάρει το προβάδισμα για να κλείσει προηγούμενη το ματς με 44-37 μετά τα δύο πρώτα δεκάλεπτα, με σερί 6-0 στο τέλος της 2ης περιόδου.

Στην 3η περίοδο, η διαφορά πήγε και στους 14 λίγο πριν τελειώσει το 3ο κομμάτι του παιχνιδιού, όμως Σλούκας και Κάλινιτς προσπάθησαν να κρατήσουν ζωντανή τη Φενέρ με ένα σερί 5-0, πριν ο Λάρκιν γράψει τον επίλογο στην 3η περίοδο για το 69-58.

Η Εφές έβαλε το πόδι στο γκάζι και εξαφανίστηκε από το…οπτικό πεδίο της Φενέρ με ένα 14-4 στα πρώτα έξι λεπτά της τελευταίας περιόδου, για να πανηγυρίσει τον 14ο τίτλο της ιστορίας με 89-74.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 44-37, 69-58, 89-74