7 Μαΐου 2024

Η αμπαλοσύνη Βατσλίκ, Μπουχαλάκη, Λαλά έβαλε τέλος στο αήττητο

Τραγικά λάθη του Μάρτινς στην ενδεκάδα και ο Άρης κέρδισε δίκαια τον Ολυμπιακό

Ο Άρης έκανε την ανατροπή και με δυο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο κέρδισε τον κάκιστο Ολυμπιακό και του έσπασε το αήττητο. Μια ήττα καθαρή του Μάρτινς που επιμένει να κατεβάζει ως βασικό τερματοφύλακα τον Βατσλίκ και τους εντελώς άμπαλους Μπουχαλάκη και Λαλά την ασχετοσύνη των οποίων έχει πληρώσει πάμπολλες φορές. Έτσι σταμάτησε το σερί των 31 ματς χωρίς ήττα του Ολυμπιακού με ευθύνη του Μάρτινς που ενώ είχε μια σειρά από σοβαρές επιλογές επιμένει σε παίκτες που δεν κάνουν ούτε για την β’ κατηγορία.

Η κανονική περίοδος της Super League 1 ολοκληρώθηκε με αγωνία μέχρι το φινάλε και την υποσημείωση πως οι ισορροπίες μπορεί να αλλάξουν εν αναμονή της απόφασης για το αν θα ισχύσει η αφαίρεση πέντε βαθμών στον ΠΑΣ Γιάννινα ή όχι (αναμένεται την Τρίτη).

Ο Ολυμπιακός θα μπει στο μινι πρωτάθλημα χωρίς αήττητο πλέον, αλλά με +12 από τον δεύτερο ΠΑΟΚ, ενώ ο ΟΦΗ με τη νίκη επί του Απόλλωνα (2-0) και επωφελούμενος από τις απώλειες ΠΑΣ και Αστέρα μπήκε στα playoffs (και μόνο επιστροφή των πέντε βαθμών στον ΠΑΣ θα τον βγάλει). Χαμός θα γίνει για την έξοδο στην Ευρώπη, καθώς οι διαφορές μεταξύ ΑΕΚ, Άρη και Παναθηναϊκού είναι ελάχιστες μετά τις νίκες τους. Στην ουρά, ο Απόλλων Σμύρνης μοιάζει καταδικασμένος, ενώ σε δύσκολη θέση είναι η Λαμία και λίγο πιο άνετος ο Ατρόμητος, με τον προτελευταίο να παίζει μπαράζ με ομάδα της Super League 2 για μια θέση στη μεγάλη κατηγορία.