26 Απριλίου 2024

Formula 1: Νικητής στο Άμπου Ντάμπι ο Φερστάπεν, δεύτερος στο πρωτάθλημα ο Λεκλέρ

Ο Μαξ Φερστάπεν αναδείχθηκε νικητής στον τελευταίο αγώνα της Formula 1 για αυτή τη σεζόν, φτάνοντας τις 15 συνολικά νίκες (αριθμός ρεκόρ).

Όμως, με τον πιλότο της Red Bull να έχει στεφθεί ήδη παγκόσμιος πρωταθλητής της χρονιάς, το ενδιαφέρον ήταν στραμμένο στη μάχη για τη δεύτερη θέση μεταξύ του Σαρλ Λεκλέρ (Ferrari) και Σέρτζιο Πέρεζ (Red Bull).

Τελικά, ο πιλότος της Ferrari κατάφερε να τερματίσει δεύτερος και στον αγώνα και στον πρωτάθλημα, καθώς απέδωσε η στρατηγική της ομάδας του να κάνει μόνο ένα pit stop.

Ο Πέρεζ, έχοντας κάνει δύο pit stops, φαινόταν πως θα έφτανε τον Μονεγάσκο της Ferrari στον τελευταίο γύρο, αλλά τελικά έμεινε περίπου 1,3 δευτερόλεπτα πίσω. Σημειώνεται, βέβαια, ότι αν του είχε δώσει τη θέση πίσω ο ομόσταυλός του Φερστάπεν στον προηγούμενο αγώνα της Βραζιλίας, ο Πέρεζ θα ήταν αυτή τη στιγμή δεύτερος στο πρωτάθλημα…

Στο πρωτάθλημα των κατασκευαστών, η Ferrari κατάφερε να διατηρήσει τη 2η θέση, ενώ η Alpine κατέκτησε την 4η θέση και η Alfa Romeo την 6η (σε ισοβαθμία με την Aston Martin).

Ένα από τα πιο χαρακτηριστικά στιγμιότυπα μετά το πέρας του αγώνα ήταν τα «ντόνατς» που έκανε ο Σεμπάστιαν Φέτελ, ο οποίος έκλεισε συγκινημένος την τεράστια καριέρα του στη Formula 1.

Δεν είναι βέβαια ο μόνος που αποχαιρετάει το grid, καθώς οι Ντάνιελ Ρικάρντο, Νίκολας Λατίφι και Μικ Σουμάχερ δεν θα είναι στην F1 την επόμενη σεζόν.