19 Μαρτίου 2024 / 12:06 μμ

Εκπλήξεις και ανατροπές στην πρεμιέρα των ομίλων του Champions League

Η Βαλένθια πέτυχε τη μεγαλύτερη νίκη στην πρεμιέρα του Champions League, με το 1-0 επί της Τσέλσι στο Λονδίνο, ενώ η Λειψία έκανε το «μπαμ» στο «Ντα Λουζ», επικρατώντας με 2-1 της Μπενφίκα, βάζοντας «φωτιά» με το… καλημέρα στον 7ο όμιλο, μετά και το 1-1 της Λιόν με τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης.

Στο «Στάμφορντ Μπριτζ» η Τσέλσι θα μπορούσε να είχε αποφύγει την ήττα εάν ο Μπάρκλεϊ ήταν εύστοχος από την «ασβεστένια βούλα» στο 87΄, ωστόσο, το πέναλτι που εκτέλεσε έστειλε τη μπάλα πρώτα στο δοκάρι και μετά άουτ!

Με ήττα ξεκίνησε την εφετινή διοργάνωση η κάτοχος του τροπαίου, Λίβερπουλ. Με το αμφισβητούμενο πέναλτι του Μέρτενς, η Νάπολι προηγήθηκε των «κόκκινων» στο 82΄ και στις καθυστερήσεις ο Γιορέντε «σφράγισε» το «τρίποντο» των «παρτενοπέι» (2-0), απέναντι σε μία υποτονική Λίβερπουλ.

Στο ντέρμπι της βραδιάς, Ντόρτμουντ και Μπαρτσελόνα έμειναν στο 0-0 σε ματς που ο Τερ Στέγκεν εξελίχθηκε σε απόλυτο πρωταγωνιστή, λόγω του πέναλτι που απέκρουσε στο ξεκίνημα του β΄ μέρους μετά την εκτέλεση του Ρόις.

Ο νεαρός Χάλαντ ήταν το πρόσωπο της βραδιάς, χάρις στο χατ τρικ που πέτυχε στο εμφατικό 6-2 της Σάλτσμπουργκ επί της Γκενκ.

Γλίτωσε το «κάζο» η Ίντερ

Ο Νικολό Μπαρέλα έσωσε την Ίντερ από μεγάλο «κάζο» στην πρεμιέρα των ομίλων του Champions League. Ο Ιταλός μέσος μπήκε στο ματς στο 71΄ και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφερε να σκοράρει και να αποτρέψει την ήττα από τη Σλάβια Πράγας, που μέχρι τότε είχε το προβάδισμα με το τέρμα του Ολαγίνκα.

Οι Τσέχοι μετρούσαν έξι απανωτές ήττες στις τελευταίες επισκέψεις της στην Ιταλία, ωστόσο, απόψε (17/09) κατάφεραν να φύγουν αήττητοι από το Μιλάνο (1-1) κάνοντας την πρώτη έκπληξη με το… καλημέρα στη διοργάνωση απέναντι στην Ίντερ που προερχόταν από το απόλυτο στη Serie A (3X3) στο ξεκίνημα της περιόδου.

Αήττητη η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης απέναντι στην Λιόν

Ούτε στο άλλο ματς της 1ης αγωνιστικής δεν τα κατάφεραν οι γηπεδούχοι. Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης πήρε βαθμό από τη Λιόν στη Γαλία (1-1) κι έμεινε αήττητη απέναντι στους «λιονέ» για τρίτο σερί ματς, μετά τις δύο νίκες που είχε πετύχει εναντίον τους στην φάση των ομίλων της σεζόν 2015/2016 (3-1 εντός, 2-0 εκτός έδρας).