Champions League: Μπαρτσελόνα, Μπάγερν στο final 8

από fimotro

Τα προγνωστικά επιβεβαιώθηκαν και έτσι στον έναν προημιτελικό του final 8 του Champions League, θα έχουμε την ευκαιρία να δούμε μονομαχία γιγάντων, ανάμεσα στην Μπαρτσελόνα και τη Μπάγερν.

Οι Καταλανοί μετά το 1-1 στην Ιταλία, κέρδισαν απόψε τη Νάπολι με 3-1 στο Καμπ Νου, με τον Μέσι να κάνει μεγάλο παιχνίδι.

Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε 1-0 με τον Λανγκλέ (10′) ενώ στο ξεκίνημα είχε δοκάρι η Νάπολι με τον Ινσίνιε (2′).

Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Μέσι, ο οποίος με υπέροχο τρόπο έγραψε το 2-0 ενώ ο ίδιος κέρδισε πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Σουάρες (3-0).

Στο φινάλε του ημιχρόνου, η Νάπολι με πέναλτι μείωσε σε 3-1 αλλά τίποτα παραπάνω αν και προσπάθησε. Είχε και δοκάρι στα τελευταία λεπτά για να μειώσει σε 3-2.

Η Μπάγερν φυσικά είχε «κλειδώσει» την πρόκριση από τον πρώτο αγώνα στο Λονδίνο όταν και είχε κερδίσει την Τσέλσι με 3-0.

Απλά απόψε σφράγισε το εισιτήριο, με δεύτερη νίκη (4-1). Προηγήθηκε 2-0, η Τσέλσι μείωσε σε 2-1 για να ακολουθήσουν δυο τέρματα στο τελευταίο τέταρτο από τους Γερμανούς.