26 Απριλίου 2024

Ασύλληπτο: Ο Ολυμπιακός μέσα σε 15 ημέρες κέρδισε Μπαρτσελόνα και Ρεάλ στην Ισπανία!

Πήραν το διπλό και μέσα στη Μαδρίτη οι Ερυθρόλευκοι!

Νέα απίστευτη νίκη για τον Ολυμπιακό που κέρδισε την Ρεάλ μέσα στη Μαδρίτη με 87-89. Ο Ολυμπιακός μετά τη Βαρκελώνη «άλωσε» και τη Μαδρίτη ανατρέποντας διαφορά 6 πόντων στο τελευταίο δίλεπτο κι επικράτησε της Ρεάλ με 87-89.

Ο Ολυμπιακός μπήκε χωρίς φόβο στο παρκέ του Wizink Center και παρά το αρχικό 5-0 της Ρεάλ, είχε καλά πατήματα και στο 7’ προηγήθηκε με 20-16. Μέχρι και το 15’ το ματς ήταν απόλυτα ισορροπημένο (29-29), με τη Ρεάλ εκεί να κάνει ένα 8-0 και να παίρνει κεφάλι με 37-29. Ο Κορνελιέ έκανε από το …πουθενά τη ζημιά στον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» ωστόσο δεν έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους και γρήγορα μείωσαν, με το ημίχρονο να κλείνει στο 38-37. Ο Βεζένκοφ πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού με 11 πόντους. Οι Πειραιώτες ήταν άστοχοι από το τρίποντο (2/11) αλλά μέσα απ’ τη ρακέτα είχαν 15/26 δίποντα.

Η μάχη στη Μαδρίτη συνεχίστηκε και στην γ’ περίοδο. Καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει, με τον Ολυμπιακό να παίρνει πολλά από τον Βεζένκοφ αλλά και από τον Μακ Κίσικ. Με μπάζερ-μπίτερ του Σλούκα οι Πειραιώτες έκλεισαν μπροστά το 3ο δεκάλεπτο (63-62).

Η Ρεάλ μπήκε δυνατά στην τελευταία περίοδο και με τον Γιουλ πήγε στο +5 (68-63) και λίγο αργότερα στο +6 (73-67). Ο Ολυμπιακός όμως δεν παρέδωσε πνεύμα και έκανε το 76-73. Θρίλερ μέχρι τέλους και ο Λαρεντζάκης με μεγάλο τρίποντο έφερε το ματς σε απόσταση αναπνοής (83-82) και με τον Βεζένκοφ να κλέβει στη συνέχεια, ο Σλούκας έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό (83-84). Νέο λάθος η Ρεάλ (επιθετικό φάουλ ο Ταβάρες), με τον Μπολομπόι με 1/2 βολές να κάνει το 83-85. Ο Γιουλ ψύχραιμος απ΄ τη γραμμή ισοφάρισε (85-85) αλλά απάντησε ο Σλούκας με τον ίδιο τρόπο (85-87). Ο Γιουλ ισοφάρισε, 87-87, όμως ο Σλούκας το πήρε πάνω του και με παλικαρίσιο καλάθι έκανε το 87-89 στα 3’’. Ο Ταβάρες ήταν άστοχος στο φινάλε και ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη!
Τα δεκάλεπτα: 21-20, 38-37, 62-63, 87-89