29 Μαρτίου 2024 / 3:37 μμ

Τζάμπα ήττα από τους Σουηδούς και το Μουντιάλ απομακρύνεται

Η Εθνική ομάδα έχασε με 2-0 και έμεινε στο -6 από τη 2η θέση του ομίλου. Δύο αμυντικά λάθη κόστισαν ισάριθμα τέρματα από τους «κυνικούς» Σουηδούς, που επιβλήθηκαν της Εθνικής Ελλάδας με 2-0 χάρη στα γκολ των Φόρσμπεργκ (59΄ πεν.), Ίζακ (69΄) κι έφτασαν στους 15 βαθμούς περνώντας στην κορυφή του Β΄ προκριματικού ομίλου της ευρωπαϊκής ζώνης, με δεύτερη την Ισπανία (13β.) και τρίτη την Ελλάδα (9β.).

Ένα αποτέλεσμα «μαγική εικόνα», τουλάχιστον για την πρώτη ώρα του παιχνιδιού, αλλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο… Πλέον, η ελληνική ομάδα έχει μόνο μαθηματικές ελπίδες για τη δεύτερη θέση. Για να συμβεί αυτό θα πρέπει να νικήσει Κόσοβο και Ισπανία στα δύο τελευταία κι εντός έδρας παιχνίδια της, αλλά και οι Ισπανοί να μην κάνουν νίκη απέναντι στη Σουηδία.

Στον αγώνα με τους Ίβηρες, πάντως, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δεν θα έχει διαθέσιμους τον Χατζηδιάκο που αποβλήθηκε με δύο κίτρινες στο 86ο λεπτό και τον Μπακασέτα, που συμπλήρωσε κίτρινες.

Στο πρώτο ημίχρονο η εθνική ήταν καταπληκτική. Κυριάρχησε απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο, είχε δυο δοκάρια με τον Μασούρα στο 21’ και τον Παυλίδη στο 39’, είχε ευκαιρίες και οι τελικές ήταν 7-1. Το διάβασμα του αγώνα από τον Φαν’τ Σιπ ήταν άριστο καθώς οι Σουηδοί δεν είχαν κάνει απολύτως τίποτα μεσοεπιθετικά, ενώ στα μετόπισθεν οι Έλληνες παίκτες τούς έχουν προκαλέσει πολλά προβλήματα.

Mια άτυχη στιγμή του Μαυροπάνου για να αντιστραφεί η κατάσταση: στο 58΄ ο στόπερ της Στουτγάρδης έπεσε απρόσεκτα στον Ίζακ, έκανε πέναλτι και ο Φόρσμπεργκ, εντελώς ενάντια στη ροή του αγώνα, άνοιξε από τα 11 βήματα στο 59ο λεπτό.

Ο 22χρονος επιθετικός της Ρεάλ Σοσιεδάδ ήταν εν τέλει ο άνθρωπος του αγώνα, καθώς εκτός της ζημιάς που έκανε στην ελληνική άμυνα κερδίζοντας το πέναλτι που ξεκλείδωσε το σκορ, ήταν ο σκόρερ του 2-0 με το ένατο τέρμα του σε 30 αγώνες ως διεθνής.

Στο 69ο λεπτό από βολέ του τερματοφύλακα Όλσεν ο Ίζακ εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια του Χατζηδιάκου, βρέθηκε απέναντι απέναντι από τον Βλαχοδήμο, τον πέρασε πριν καν αναπηδήσει η μπάλα και τελείωσε τη φάση διπλασιάζοντας και τελειώνοντας οριστικά το παιχνίδι.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τομπίας Στίλερ (Γερμανία)

ΚΟΚΚΙΝΗ: 86΄ Χατζηδιάκος (2η κίτρινη)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Έκνταλ – Μαυροπάνος, Μπακασέτας, Χατζηδιάκος

ΣΟΥΗΔΙΑ (Γιάνε Άντερσον): Όλσεν, Αουγκούστινσον, Ντάνιελσον, Λίντελοφ, Κραφτ, Κλάεσον (81΄ Σβάνμπεργκ), Όλσον, Έκνταλ (82΄ Κάζιστ), Φόρσμπεργκ (87΄ Όλσον), Κουάισον (87΄ Γκιεκέρες), Ίζακ.

ΕΛΛΑΔΑ (Τζον Φαν΄τ Σχιπ): Βλαχοδήμος, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Τσιμίκας, Γιαννούλης (84΄ Λημνιός), Ανδρούτσος, Μπουχαλάκης, Σιώπης (71΄ Πέλκας), Μπακασέτας, Μασούρας (71΄ Τζιόλης), Παυλίδης (75΄ Δουβίκας).