25 Απριλίου 2024

Τσιτσιπάς – Γκρίκσπουρ 3-0: Ακάθεκτος Στέφανος, με Σίνερ στους «16» χωρίς να έχει χάσει σετ!

O Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε άλλο ένα υποδειγματικό ματς και συνεχίζει ακάθεκτος στο Australian Open!

Κέρδισε τον Τάλλον Γκρίκσπουρ με 3-0 σετ (6-2, 7-6 (5), 6-3 σε 2 ώρες και 6 λεπτά) και στην φάση των «16» την Κυριακή θα αντιμετωπίσει τον Γιάνικ Σίνερ δίχως να έχει χάσει σετ στο τουρνουά!

Νωρίτερα ο Ιταλός έκανε εντυπωσιακή ανατροπή κόντρα στον Μάρτον Φούκσοβιτς, επικρατώντας με 3-2 σετ (4-6, 4-6, 1-6, 2-6, 0-6).

Ο Τσιτσιπάς έκανε υποδειγματικό ματς, παρά τις στιγμές που ο Ολλανδός άσκησε πίεση και το έκλεισε με 7 άσους (6 ο αντίπαλός του), 81% κερδισμένους πόντους σε πρώτο σερβίς (66%), 32 winners (26) και 26 αβίαστα λάθη (37).

Ετσι συνεχίζει απτόητος μέσα στο 2023 καθώς αγνοεί την ήττα τόσο στο απλό (7-0) όσο και στο διπλό (3-0).

Πηγή: sport-fm.gr