29 Μαρτίου 2024 / 2:08 πμ

Τσιτσιπάς – Μπαουτίστα Αγκούτ 2-1: Πρώτος τίτλος στο γρασίδι για τον Στέφανο

από fimotro

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς τα κατάφερε και κατέκτησε τον ένατο τίτλο της καριέρας του! Σήκωσε το τρόπαιο στην Μαγιόρκα, κερδίζοντας στον τελικό τον Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγκούτ με 2-1 σετ (6-4, 3-6, 7-6 (2)) σε δύο ώρες και 31 λεπτά, στον πρώτο τίτλο καριέρας σε τουρνουά σε γρασίδι. Παράλληλα, με αυτή τη νίκη επιστρέφει στο Νο5 του κόσμου και πάει στο Wimbledon με την ψυχολογία στα ύψη.

Ο Ελληνας τενίστας μπήκε από την αρχή αποφασισμένος να πάρει τον τίτλο και έκανε δύο μαζεμένα break στον 34χρονο αντίπαλό του. Αν και έκανε μία «κοιλιά» σε εκείνο το σημείο, κράτησε την ψυχραιμία του και το σερβίς του όταν έπρεπε, για να φτάσει στο 1-0.

Βρέθηκε να έχει το πάνω χέρι και στο δεύτερο μετά από break στο 3-1, όμως εκεί άρχισαν τα λάθη και το ματς πήγε σε τρίτο σετ όπου ένα εντελώς ανέλπιστο break στο 2-1 (όπου ήταν κάτω με 40-0 και με μεγάλη δόση τύχης γύρισε το game) έδωσε ουσιαστικά «φτερά» στον Τσιτσιπά να τελειώσει το ματς και τον τίτλο.

Πηγή: gazzetta.gr