28 Μαρτίου 2024 / 1:50 μμ

Τσάμπιονς Λιγκ: Τρομακτική Νάπολι, ντούμπλαρε τις νίκες της και συνεχίζει να ονειρεύεται

Το σκουντέτο δεν το χάνει! Πλέον, συνεχίζει να κάνει όνειρα ακόμη και για την κορυφή της Ευρώπης! Η Νάπολι συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις και διαλύει κάθε αντίπαλο που βρίσκει στον διάβα της.

Αυτή τη φορά η… άτυχη ήταν η Άιντραχτ που γνώρισε δεύτερη ήττα σε ισάριθμα ματς, χάνοντας με 3-0 στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα».

Κάπως έτσι, μετά την ήττα με 2-0 στη Φρανκφούρτη, γνώρισε ακόμη μία και αποχαιρέτησε την Ευρώπη, με τους «παρτενοπέι» να δείχνουν ασταμάτητοι και να παίρνουν την πρώτη πρόκριση της ιστορίας τους στα προημιτελικά του Champions League!

Τρίτη ιταλική ομάδα στους “8” η Νάπολι, κάνει… παρέα σε Μίλαν και Ίντερ, ενώ κοινό και των τριών είναι πως δεν δέχτηκαν ούτε ένα γκολ στα νοκ-άουτ ματς που έδωσαν φέτος ως τώρα!

Η Νάπολι είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημα του και άγγιξε το προβάδισμα πριν καν συμπληρωθούν δύο λεπτά με τον Πολιτάνο. Η Άιντραχτ απάντησε στο 10′ με τον Μπορέ στη μοναδική της φάση στο πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν την πίεση τους και να έχουν άλλες δύο ευκαιρίες με Οσιμέν και Κβαρατσκέλια στο 16′ και στο 19′.

Η Νάπολι συνέχιζε να πιέζει, ο Γεωργιανός είχε άλλη μια μεγάλη φάση στο 43′ και τελικά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Οσιμέν σκόραρε με κεφαλιά μετά από την σέντρα του Πολιτάνο για το 1-0.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
16/03/2023
|
07:52
Τσάμπιονς Λιγκ: Μπενζεμά, ο εφιάλτης της Λίβερπουλ και η Ρεάλ… σβηστά στους «8»
Όπως τελείωσε το πρώτο μέρος έτσι ξεκίνησε το δεύτερο δηλαδή με γκολ, με τον Ντι Λορέντσο να είναι αυτή την φορά ο δημιουργός και σκόρερ ξανά ο Οσιμέν (2-0). Τα πράγματα είχαν γίνει πολύ εύκολα πλέον για τη Νάπολι η οποία δεν έδειχνε διάθεση να αφήσει το πόδι από το γκάζι.

Κάπως έτσι στο 62′ ο Σο έκανε παράβαση εντός περιοχής με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Εκεί από όπου ο Ζιελίνσκι δύο λεπτά αργότερα νίκησε τον Τραπ για να γράψει το 3-0 για την ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι, μέσα σε αποθέωση από σχεδόν 50 χιλιάδες οπαδούς στο “Ντιέγκο Μαραντόνα”.

Το υπόλοιπο του αγώνα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Ιταλό τεχνικό να δίνει ανάσες στους Κιμ, Πολιτάνο, Κβαρατσκέλια, Ζιελίνσκι και Οσιμέν ενόψει της συνέχειας. Η Νάπολι ντούμπλαρε τις νίκες της, πήρε μια άνετη πρόκριση στα προημιτελικά και περιμένει να μάθει αντίπαλο ενώ στρέφεται πλέον στις εγχώριες διοργανώσεις, με το ταξίδι της Άιντραχτ να ολοκληρώνεται στη φάση των 16 του Champions League.

Ο Οσιμέν συνεχίζει καυτός τη φετινή σεζόν, σκόραρε αλλά δύο τέρματα και έφτασα τα τέσσερα στο Champions League οδηγώντας για ακόμη ένα παιχνίδι τη Νάπολι.

Πηγή: sport-fm.gr