25 Απριλίου 2024

Τσάμπιονς Λιγκ: Ισπανική πρόκριση σε Μόναχο και Μαδρίτη

από fimotro

Οι δεύτεροι αγώνες της προημιτελικής φάσης του Τσάμπιονς Λιγκ προσέφεραν γκολ, αγωνία και θέαμα για όσους παρακολούθησαν την ποδοσφαιρική βραδιά της Τρίτης (12/4).

Η Βιγιαρεάλ πέτυχε ένα απρόσμενο «θαύμα» απέναντι στην Μπάγερν στην Αλιάνζ Αρίνα του Μονάχου, καθώς με γκολ του Σαμουέλ Τσουκουέζε στο 88ο λεπτό ισοφάρισε σε 1-1 και πήρε μια ιστορική πρόκριση στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, όπου θα βρεθεί για δεύτερη φορά μετά από 16 χρόνια (είχε ξαναβρεθεί στους 4 το 2006).

Η Μπάγερν είχε προηγηθεί με γκολ του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στο 52′. Στη συνέχεια, οι Βαυαροί είχαν αρκετές ευκαιρίες για να κάνουν το 2-0, με πιο χαρακτηριστική τη χαμένη κεφαλιά του Τόμας Μίλερ στο 69′. Ωστόσο, η Βιγιαρεάλ άντεξε και λίγο πριν τη λήξη του 90λεπτου έκανε το 1-1 με πλασέ του Τσουκουέζε, παίρνοντας την πανηγυρική πρόκριση.

Στο άλλο ματς της βραδιάς, οι περισσότεροι περίμεναν μια μάλλον άνετη πρόκριση της Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς το 1-3 με το οποίο απέδρασε από το Στάμφορντ Μπριτζ χάρη στο χατ τρικ του Μπενζεμά πριν από δύο εβδομάδες δεν άφηνε πολλά περιθώρια.

Ωστόσο, η Τσέλσι μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και βρέθηκε μάλιστα πολύ κοντά στην πρόκριση, καθώς οι «μπλε» προηγούνταν με 0-3, λίγα λεπτά πριν τη λήξη. Ο αγώνας εν τέλει οδηγήθηκε στην παράταση, καθώς ο Ροντρίγκο πλάσαρε τον Μεντί στο 80′ μετά από εξαιρετική μπαλιά του Λούκα Μόντριτς. Σημειώνεται πως ο βραζιλιάνος είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο μόλις δύο λεπτά πριν, γλιτώνοντας την ομάδα του από το κάζο. Τα γκολ της Τσέλσι είχαν πετύχει οι Μάουντ, Ρίντιγκερ και Βέρνερ.