20 Απριλίου 2024 / 7:39 πμ

Τσάμπιονς Λιγκ: Μπενζεμά, ο εφιάλτης της Λίβερπουλ και η Ρεάλ πέρασε στους «8»

Και ξανά προς το… repeat τραβά! Η Ρεάλ Μαδρίτης έχοντας προίκα το 5-2 του πρώτου αγώνα στο «Άνφιλντ», έκανε εξαιρετική διαχείριση στη ρεβάνς με τη Λίβερπουλ και εν τέλει έφτασε σε δεύτερη νίκη, αυτή τη φορά με 1-0, για να προκριθεί… σβηστά στα προημιτελικά του Champions League.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης είδε τον Μπενζεμά να βρίσκει δίχτυα εκ νέου για να της χαρίσει τη νίκη, με τον Γάλλο «killer» να αποτελεί τον… εφιάλτη της Λίβερπουλ και να έχει σκοράρει 8 φορές απέναντί της, τις περισσότερες από κάθε άλλον ποδοσφαιριστή στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Για 19η φορά σε προημιτελικά η Ρεάλ Μαδρίτης -από το 1992 και έπειτα- ενώ συνέχισε την παράδοση του όταν κερδίζει το πρώτο ματς προκρίνεται (27 στα 28 μετράει). Το συνολικό σκορ 6-2 των δύο αγώνων είναι το βαρύτερο που έχει υποστεί η Λίβερπουλ στην ιστορία της στα νοκ-άουτ του Champions League, ενώ οι -έξι- ευρωπαϊκοί αποκλεισμοί των “reds” με τον Γιούργκεν Κλοπ στον πάγκο έχουν έρθει μόνο από ισπανικές ομάδες!

Εκρηκτικός ο ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και οι φάσεις να διαδέχονται η μία την άλλη. Λογικό εν μέρει, αφού η Λίβερπουλ ήταν ανγκασμένη να κυνηγήσει ένα γκολ στο ξεκίνημα ή τουλάχιστον στο πρώτο μέρος, αφού έψαχνε μια νίκη με τρία τέρματα διαφορά για να στείλει τον αγώνα στην παράταση ή με… παραπάνω για να ολοκληρώσει το θαύμα και να προκριθεί! Απέναντί της, βέβαια, δεν έχει κάποιο… θύμα αλλά τη Ρεάλ

Ο Νούνιες και ο Σαλάχ ήταν οι πιο επικίνδυνοι ποδοσφαιριστές, με τον πρώτο να έχει μεγάλη φάση στο 7′ για να παγώσει το Μπερναμπέου, με τη Ρεάλ να στηρίζεται την ίδια ώρα στις ατομικές ενέργειες του Βινίσιους και στην οξυδέρκεια του Μόντριτς για να απειλήσει. Κρόος, Βινίσιους, Καμαβινγκά και Μόντριτς είχαν μεγάλες ευκαιρίες για να δώσουν προβάδισμα στους Μαδριλένους, με τη Λίβερπουλ να βγαίνει διαρκώς με εξαιρετικές προϋποθέσεις αλλά να τα κάνει… χάλια στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου. Ο Κουρτουά έκανε μεγάλη επέμβαση στο 33′ στο σουτ του Νούνιες και το 0-0 παρέμεινε εν τέλει ως το φινάλε του ημιχρόνου.

Ο Άλισον κράτησε το μηδέν στο 53′ απέναντι στον Βαλβέρδε, με τον Κλοπ να βλέπει την ομάδα του να βγάζει κούραση και… απογοήτευση στη συνέχεια και να αλλάζει τους Νούνιες, Ζότα. Ο ρυθμός ήταν ασφαλώς χαμηλότερος, ο Μπενζεμά είχε την ευκαιρία του να σκοράρει αλλά δεν το έκανε, ενώ οι παίκτες της Λίβερπουλ το… κούρασαν στο 77′ όταν είχαν χώρο και χρόνο να απειλήσουν αλλά προτίμησαν το tiki-taka. Τελικά, ο… εφιάλτης της Λίβερπουλ, ο Καρίμ Μπενζεμά σκόραρε μετά την ασίστ του Βινίσιους για να γράψει το 1-0, πετυχαίνοντας παράλληλα το 8ο τέρμα του κόντρα στους “reds”.

Με το σκορ να μην αλλάζει ως το φινάλε, με τον διαιτητή να κάνει on field review για πέναλτι του Τσιμίκα στο 92′ (σσ. είχε μπει ένα λεπτό νωρίτερα στο ματς) αλλά να διαφωνεί με το VAR και το 1-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Τιμπό Κουρτουά κάνει δύο μεγάλες επεμβάσεις, μία στο 7′ και μία στο 33′ στον Νούνιες κρατώντας το 0-0 και κόβοντας τα φτερά και τις ελπίδες των παικτών της Λίβερπουλ για να κυνηγήσουν μια ανατροπή.