19 Απριλίου 2024 / 2:40 πμ

Τραγικός ο Ολυμπιακός – Έχασε 82-63 από την πρωτάρα Βιλερμπάν

Ένας τραγικός Ολυμπιακός, χωρίς λύσεις στην επίθεση ούτε αποτελεσματικότητα στην άμυνα, παρουσιάστηκε στο “Astroballe” της Λιόν, στην πρεμιέρα των υποχρεώσεών του στη Euroleague.

Παρουσία του ιδιοκτήτη της Βιλερμπάν, Τόνι Πάρκερ, που επέστρεψε στη διοργάνωση μετά από μία δεκαετία, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 82-63 δείχνοντας ανέτοιμος. Εξαιρουμένου του πρώτου πενταλέπτου, όταν προηγήθηκαν με +7 χάρη σε 8 πόντους του Γιώργου Πρίντεζη, οι «ερυθρόλευκοι» κυνηγούσαν στο σκορ και δεν μπόρεσαν να διορθώσουν ποτέ το καταστροφικό γι’ αυτούς δεύτερο δεκάλεπτο, όταν σημείωσαν μόλις 9 πόντους! Αν και μείωσε στο -6 με τρίποντο του Σπανούλη στις αρχές της 4ης περιόδου, η ομάδα του Πειραιά έδειξε επιπολαιότητα σε εκείνο το κρίσιμο σημείο και εν συνεχεία έγινε βορά στις ορέξεις των παικτών του Ζβέζνταν Μίτροβιτς.

Τους 4.000 πόντους στη Euroleague έφτασε στα τέλη της 4ης περιόδου ο Βασίλης Σπανούλης, με τους 9 πόντους που πέτυχε κόντρα στη Βιλερμπάν και έγινε ο δεύτερος παίκτης που το πετυχαίνει. Ο πρώτος είναι ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο, ο οποίος σημείωσε 4.152 πόντους με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα.

Πριν το τζάμπολ ο Τόνι Πάρκερ είχε θερμό εναγκαλισμό με τον Μπράντον Πολ, καθώς οι δυο τους είχαν υπάρξει συμπαίκτες στους Σαν Αντόνιο Σπερς.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 40-33, 56-47, 82-63

Μπάσκετ υψηλού επιπέδου, σε ένα εξαιρετικό πρώτο πεντάλεπτο, έπαιξε ο Ολυμπιακός στο “Astroballe” μετά το τζάμπολ. Οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν νωρίς με +7, 10-17, έχοντας πάρει 8 πόντους ήδη από τον Γιώργο Πρίντεζη. Κουζμίνσκας και Πάντερ αποτελούσαν βασικούς συντελεστές του ρυθμού που είχε βρει μετά το ζέσταμα οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ. Οι Γάλλοι, όμως αντέδρασαν με πίεση στην άμυνα και απάντησαν με επιμέρους σκορ 11-7! Ο Ολυμπιακός δεν είχε αποτελεσματικότητα σε αυτό το διάστημα και είχε χάσει την αμυντική συνοχή του. Η ομάδα του Πειραιά… έδινε γκολ φάουλ στη Βιλερμπάν, πρώτα στον Τζεκίρι και μετά στον Καουντί, ενώ πάλι με γκολ φάουλ κι αφού είχε προηγηθεί αντιαθλητικό φάουλ του Ρούμπιτ, ο Έντουν Τζάκσον μείωσε στον πόντο 18-19. Από το τέταρτο γκολ φάουλ των Γάλλων, αυτή τη φορά από τον Τέιλορ, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 21-21 και ήταν χάρη σε τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη που ο Ολυμπιακός, βρέθηκε στο +3, 21-24, στο τέλος της 1ης περιόδου.

Ο Ολυμπιακός είδε την αντίπαλό του να προσπερνά, 26-24, με τρίποντο του Τέιλορ, 2 λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου. Έκτοτε, οι «ερυθρόλευκοι» κυνηγούσαν στο σκορ την ομάδα του Ζβέζνταν Μίτροβιτς. Ειδοποιός διαφορά μέχρι το ημίχρονο ήταν η είσοδος του πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού και νυν της Βιλερμπάν, Έιντριαν Πέιν. Με 7 πόντους και 3 κερδισμένα φάουλ, ο Αμερικανός σέντερ έδωσε ώθηση στην ομάδα του και ήταν αυτός που διαμόρφωσε το 34-29 και το 36-31. Η Βιλερμπάν είδε και τον Έντουιν Τζάκσον να γλιστρά στο παρκέ, να τραυματίζεται και να αποχωρεί για τα αποδυτήρια. Ο Ολυμπιακός δυσκολευόταν να βάλει την μπάλα στο καλάθι και παρά τα 5 περισσότερα ριμπάουντ (επιθετικά) από τη Βιλερμπάν στο ημίχρονο «πλήρωνε» τα 1/8 τρίποντα, τα 11/22 δίποντα και τις 8/12 βολές. Το φινάλε του α΄ μέρους ήταν ό,τι χειρότερο για τους Πειραιώτες, αφού με φόλοου του Ντέιβιντ Λάιτι στην εκπνοή, βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +7, 40-33. Το επιμέρους σκορ της ομάδας του Τόνι Πάρκερ στη 2η περίοδο ήταν 19-9!

H επιθετική δυστοκία των παικτών του Μπλατ συνεχίστηκε και στην 3η περίοδο. Οι Γάλλοι προσπέρασαν με +12 (47-37 με 3/3 βολές του Ντιό από φάουλ του Μπάλντγουιν) και 49-37 δια χειρός Λάιτι. Το τρίποντο του Πρίντεζη (51-42) είχε άμεση απάντηση από τον Λάιτι έξω από τα 6.75 (54-42). Ο Νίκολα Μιλουτίνοβ με με 4/10 βολές έκανε το 54-43 και ο Μπράντο Πολ το 54-45, πάλι από τη γραμμή του φάουλ. Οι παίκτες του Μπλατ έδειχναν ολιγωρία στην άμυνα, όμως στην προσπάθειά τους να επιστρέψουν και ο Καουντί έκανε εύκολα το 56-45. Μετά από δημιουργία του Σπανούλη, ο Μιλουτίνοβ κάρφωσε για το 56-47 που ήταν το σκορ της 3ης περιόδου.

Ο Ολυμπιακός έκανε μία απόπειρα για αντεπίθεση στις αρχές της 4ης περιόδου, αλλά δεν είχε «καθαρό μυαλό». Επιπόλαιες επιλογές και λάθη από τους Κουζμίνσκας, Πολ και Μπάλντγουιν επέτρεψαν στη Βιλερμπάν να ξαναξεφύγει με διψήφιο νούμερο πόντων, όταν ο Σπανούλης μείωσε σε 59-52, στα 8:26’’ πριν τη λήξη. Οι παίκτες του Μίτροβιτς έβλεπαν το καλάθι σαν… βαρέλι, ευστοχούσαν στο ένα τρίποντο μετά το άλλο, για το +14 (71-57), στο 35ο λεπτό. Το… μαρτύριο των παικτών του Ολυμπιακού ολοκληρώθηκε με τον ηλεκτρονικό πίνακα να δείχνει 82-63.

Διαιτητές: Ιερεθουέλο (Ισπανία), Χορντόφ, Νίκολιτς (Σερβία)