19 Μαρτίου 2024 / 11:41 πμ

Θρυλική πρόκριση με απίστευτη νίκη στο Λονδίνο!

Άρσεναλ-Ολυμπιακός 1-2 και πρόκριση για τους Ερυθρόλευκους στην παράταση!

Ο θρίαμβος του αιώνα μέσα στο Λονδίνο – Ξεράθηκαν όλοι οι Λονδρέζοι

Αυτά τα πράγματα μόνο ο Ολυμπιακός των τελευταίων ετών μπορεί να κάνει. Να πηγαίνει μέσα στο Λονδίνο, στην έδρα της Άρσεναλ μετά από ήττα στο “Καραϊσκάκη” με 0-1 και να παίρνει την πρόκριση με νίκη στο κανονικό παιχνίδι και τεράστια πρόκριση στην παράταση με διπλό και νίκη με 1-2 στο τελευταίο λεπτό της παράτασης!

Τον δρόμο για την πρόκριση άνοιξε ο Σισέ στο 53’, ο Ομπαμεγιάνγκ ισοφάρισε στο 113’, αν και ο Μασούρας θα μπορούσε να είχε «τελειώσει» νωρίτερα την πρόκριση στο 109’ με το δοκάρι που σημάδεψε. Ο Μασούρας όμως φρόντισε με τη σέντρα του στο «χρυσό» γκολ του Ελ Αραμπί να μείνει στην ιστορία. Όπως και τα υπόλοιπα παλικάρια του Μαρτίνς. Από τον πρώτο έως τον τελευταίο ήταν με μία λέξη ΘΡΥΛΙΚΟΙ. Γιατί έτσι γράφεται η ιστορία.

ΜΕ «ΣΥΝΤΑΓΗ» ΤΟΥΜΠΑΣ

Μετρημένα κουκιά ήταν η επιλογή των προσώπων για την ενδεκάδα από πλευράς Μαρτίνς. Ο Σα στα γκολπόστ, οι Ομάρ (δεξιά), Σισέ (αντί του τιμωρημένου Σεμέδο), Μπα και Τσιμίκας (αριστερά) στην τετράδα της άμυνας, οι Γκιγιέρμε, Μπουχαλάκης και Καμαρά τριάδα στα χαφ, ο Βαλμπουενά στο αριστερό «φτερό» της επίθεσης, ο Ραντζέλοβιτς στο δεξί και στην κορυφή ο Ελ Αραμπί. Με την ενδεκάδα της Τούμπας ουσιαστικά παρατάχθηκε ο Ολυμπιακαός.

Από την άλλη πλευρά ο Αρτέτα έσπευσε να κατεβάσει όλα τα «βαριά χαρτιά» του. Και Ομπαμεγιάνγκ, και Λακαζέτ, και Πεπέ, και Οζίλ. Και στα χαφ ο πολύ ποιοτικός Τσάκα.

ΤΟ ΠΗΓΕ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΟΥ ΜΕ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΜΑΡΑ

Θα περίμενε κανείς ότι η Άρσεναλ με όλα αυτά τα… οπλοπολυβόλα στην επιθετική της γραμμή, θα έκανε επιθέσεις κατά κύματα. Κι όμως όχι! Ναι μεν οι «κανονιέρηδες» είχαν την κατοχή, ναι μεν έδειξαν ότι είχαν ξεκάθαρη εντολή να κλείσουν τον Ολυμπιακό στα «καρέ» του, αλλά στο πρώτο ημίχρονο μία σοβαρή απειλή ο Σα δεν ένιωσε από οργανωμένη επίθεση.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν κλείσει καλά τους χώρους. Από τον άξονα οι Γκιγιέρμε, Μπουχαλάκης και Καμαρά δεν άφηναν πολλά περιθώρια στους Τσάκα, Θεμπάγιος και Οζίλ να δράσουν και κατά συνέπεια η Άρσεναλ πήγε πολύ από τα άκρα. Οι περισσότερες προσπάθειες έγιναν από τα δεξιά με τον Μπεγερίν και τον Πεπέ, θέλοντας προφανώς να εκμεταλλευτούν το γεγονός ότι ο Βαλμπουενά δεν είναι και ο καλύτερος… αμυντικός του κόσμου. Ο Τσιμίκας πάντως μια χαρά τα πήγε απέναντι στον πολυδιαφημισμένο Πεπέ. Ο Ιβοριανός αποδείχθηκε πιο πολύ «φαφλατάς» με την μπάλα στα πόδια, παρά ουσιαστικός.

Στο 12’ πάντως από κλέψιμο του Πεπέ από τον Τσιμίκα, είχε την ευκαιρία ο Τσάκα από το ύψος της περιοχής να απειλήσει τον Σα, αλλά το σουτ του βρήκε στα σώματα.

Τις πιο σοβαρές ευκαιρίες και προϋποθέσεις για γκολ τις είχε ο Ολυμπιακός με δύο αντεπιθέσεις. Και στις δύο ο φοβερός και τρομερός Καμαρά ήταν «μέσα»! Αρχικά στο 19’ όταν από μπαλιά του στον Τσιμίκα, ο Κώστας δεν μπόρεσε από τα αριστερά να δώσει έτοιμο το γκολ στον Ελ Αραμπί που είχε μπει στην περιοχή (έδιωξε ο Μουστάφι).

Η δεύτερη στο 35’, όταν μετά από κόψιμο του Τσιμίκα σε προσπάθεια του Μπεγερίν και συνεργασία των Βαλμπουενά – Ελ Αραμπί, ο Καμαρά μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, αλλά το σουτ του με το αριστερό ήταν άτσαλο και έφυγε άουτ. Ο Ολυμπιακός είχε να επιδείξει και ένα σουτ του «σκύλου» Ελ Αραμπί στο 41’ (άουτ), εν αντιθέσει με τους γηπεδούχους που είχαν ένα φάουλ του Πεπέ πάνω από τα δοκάρια του Σα και το ακυρωθέν γκολ του Λακαζέτ στο 39’ (οφσάιντ ο δημιουργός Σακά).

Ο Ολυμπιακός το πρώτο ημίχρονο το πήγε στα μέτρα του, με τον Αρτέτα να είναι έξαλλος με τους ποδοσφαιριστές του.

ΓΚΟΛΑΡΑ ΣΙΣΕ, ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ… ΠΑΡΑΤΑΣΗ!

Στο δεύτερο ημίχρονο η Άρσεναλ μπήκε με το πόδι στο… γκάζι, αλλά ήρθε μία εκτέλεση κόρνερ του Βαλμπουενά και μία κεφαλιά – κανονιά του Σισέ στο 53’ για να βάλει μπουρλότο στην πρόκριση και οι απανταχού Ολυμπιακοί να βρεθούν στον 7οουρανό. Το 0-1 προκάλεσε παγωμάρα στο βόρειο Λονδίνο, οι παίκτες της Άρσεναλ «έφαγαν» ένα τέταρτο για να καταλάβουν τι συνέβη και στο 57’ ο Τσιμίκας λίγο έλειψε με ένα σόλο και με μία σουτάρα με το δεξί να κάνει το 0-2 (έδιωξε σε κόρνερ ο Λένο). Η Άρσεναλ πίεζε, είχε την κατοχή, έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι της για να πλησιάσει την περιοχή του Σα, αλλά τα ερυθρόλευκα παλικάρια κρατούσαν!

Σε ορισμένες περιπτώσεις μάλιστα κρατούσαν με χαρακτηριστική ευκολία, αφού οι «κανονιέρηδες» είχαν πελαγώσει. Ουσιαστικά, στο δεύτερο ημίχρονο η Άρσεναλ απείλησε σοβαρά τον Ολυμπιακό μόνο μία φορά! Στο 77’ συγκεκριμένα,α όταν ο Πεπέ σούταρε με δύναμη, ο Σα έδιωξε, ο Μουστάφι έκανε το γύρισμα με το κεφάλι και ο Λακαζέτ από απόσταση αναπνοής δεν βρήκε την μπάλα με το κεφάλι όπως θα ήθελε και η φάση ολοκληρώθηκε κάπου εκεί.

Ο Μαρτίνς έριξε στο ματς τον Μασούρα στο 77’, έριξε και τον Γκασπάρ στη «μάχη» στο 86’ για να έχει περισσότερα φρέσκα πόδια. Μάλιστα, στο 78’ ο Μασούρας που έκλεψε από τον Μουστάφι, όμως, δεν κατάφερε να πασάρει στον Ελ Αραμπί που θα βρισκόταν απέναντι από τον Λένο. Ο Ολυμπιακός στις καθυστερήσεις κέρδισε δύο κόρνερ που δεν τα αξιοποίησε, συν τοις άλλοις ο Μουστάφι έδιωξε προ του Ελ Αραμπί την μπάλα σε ένα γύρισμα – φαρμάκι του Γκασπάρ και κάπως έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση!

ΗΡΩΙΚΟΙ ΟΛΟΙ, ΜΕ ΕΝΑ ΠΟΔΙ Ο ΤΣΙΜΙΚΑΣ, ΔΟΚΑΡΙ Ο ΜΑΣΟΥΡΑΣ!

Συγκλονιστικός ο Ολυμπιακός στην παράταση. Όλοι οι παίκτες ηρωικοί. Ίσως λίγο περισσότερο ο Τσιμίκας, ο οποίος χτύπησε άθελά του από τον Σισέ στο ξεκίνημα της παράτασης και έπαιζε με ένα πόδι. Και στην παράταση ενώ η Άρσεναλ είχε την κατοχή, ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στο γκολ σε δύο περιπτώσεις. Την πρώτη φορά με την ανεπανάληπτη ευκαιρία του Γκασπάρ στο 104’ και την δεύτερη με το δοκάρι του Μασούρα στο 109’. Ενας Μασούρας που βοήθησε αρκετά σε όλους τους τομείς…

ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟΝ ΕΧΑΣΕ ΚΑΙ… ΓΚΟΛ

Ο Ομάρ ήταν συγκλονιστικός. Είχε «σβήσει» τον Ομπαμεγιάνγκ. Μέχρι που ήρθε η σέντρα του Οζίλ από τα δεξιά, η εναέρια μονομαχία του Μπα με τον Μαρτινέλι και το φοβερό «ψαλιδάκι» του Ομπαμεγιάνγκ που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 στο 113’. Μια φορά τον έχασε ο Νορβηγός και ο άσος της Άρσεναλ έκανε τη ζημιά. Μετά από 113 αγωνιστικά λεπτά οι φίλοι της Άρσεναλ βρήκαν έναν λόγο να χαμογελάσουν. Έως τότε η καρδιά τους είχε πάει στην… Κούλουρη και είχε ξαναγυρίσει!

ΜΑΣΟΥΡΑΣ ΤΗ ΣΕΝΤΡΑ ΚΑΙ ΕΛ ΑΡΑΜΠΙ ΤΟ ΓΚΟΛ!!!!!!!!!!!!!!

Κι όμως, εκεί που πίστευαν οι Λονδρέζοι ότι είχαν πάρει την πρόκριση, ήρθε ο γίγαντας Μασούρας που έχει ακούσει τόσα το τελευταίο διάστημα να βρει τον Ελ Αραμπί και ο Μαροκινός από κοντά, αυτός ο Μαροκινός γιγαντιαίος «μπόμπερ» να στείλει τον Ολυμπιακό στους «16» του Europa League.