20 Απριλίου 2024 / 4:01 μμ

Θρίαμβος του Πετρούνια στην Ντόχα: Χρυσό μετάλλιο και πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες

από fimotro

Ο Λευτέρης Πετρούνιας πανηγύρισε την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο 2021 από το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ντόχα.

Ο Λευτέρης Πετρούνιας με εξαιρετική εμφάνιση συγκέντρωσε 15.500 βαθμούς και έτσι πήρε την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες Τόκιο 2021. Παράλληλα, πήρε και το χρυσό μετάλλιο στους κρίκους στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ντόχα.

Ο 31χρονος αθλητής και ο προπονητής του, Δημήτρης Ράπτης, κατάλαβαν με την προσγείωσή του κιόλας ότι τα κατάφεραν και το πανηγύρισαν δεόντως, ενώ όλοι οι συναθλητές του τον συνεχάρησαν για την εξαιρετική εμφάνιση και την πρόκριση στο Τόκιο.

Η αγωνία ήταν μεγάλη για τον κορυφαίο Ελληνα αθλητή, καθώς για να κατακτήσει το πολυπόθητο εισιτήριο ήταν υποχρεωμένος να πάρει βαθμολογία 15.334 β. και πάνω, προκειμένου να υποσκελίσει στην ειδική προ-Ολυμπιακή κατάταξη των κρίκων τον Λιου Γιανγκ.

Ο Κινέζος αθλητής είχε αποκτήσει μεγάλο πλεονέκτημα στο ξεκίνημα της σειράς των προ-Ολυμπιακών τουρνουά, εκμεταλλευόμενος την αναγκαστική απουσία του «άρχοντα των κρίκων» από τους τέσσερις πρώτους αγώνες (Νοέμβριος 2018-Απρίλιος 2019), αμέσως μετά τη χειρουργική επέμβαση που είχε κάνει στον ώμο.

Η απονομή του χρυσού μεταλλίου στον Λευτέρη Πετρούνια

Δείτε τη στιγμή της απονομής του μεταλλίου στον Λευτέρη Πετρούνια και την ανάκρουση του εθνικού ύμνου:

Λευτέρης Πετρούνιας: Θέλει να διατηρήσει τα σκήπτρα στους Ολυμπιακούς Αγώνες

Ο Λευτέρης Πετρούνιας, που κατέκτησε το έκτο του χρυσό μετάλλιο σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, έχει ακόμα 5 ευρωπαϊκά χρυσά στο παλμαρέ του, ενώ φυσικά είχε αναδειχθεί χρυσός Ολυμπιονίκης στο Ρίο το 2016.

Σε περίπου έναν μήνα θα προσπαθήσει να διατηρήσει τα σκήπτρα στους κρίκους με ακόμα ένα χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο.

Ο Λευτέρης Πετρούνιας με αυτή την πρόκριση ολοκλήρωσε τον Γολγοθά του, αφού ο τραυματισμός του στον ώμο τον είχε αφήσει πίσω για αρκετούς μήνες. Ο ίδιος όμως, με τεράστια αποθέματα ψυχής και θέλησης, κατάφερε να σηκωθεί και να προκριθεί πανηγυρικά στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.