19 Μαρτίου 2024 / 9:11 πμ

Θρίαμβος της Ρεάλ στο clasico, 3-1 την Μπαρτσελόνα

Η Ρεάλ ήταν η θριαμβεύτρια στο πρώτο clasico της φετινής σεζόν, καθώς επικράτησε 3-1 της Μπαρτσελόνα στο «Καμπ Νου» και ανέβηκε στην κορυφή της κατάταξης.

Προερχόμενη από δύο σερί απροσδόκητες ήττες στη Μαδρίτη, από τη νεοφώτιστη Κάντιθ και από τα… δεύτερα της Σαχτάρ, η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν «έβγαλε» αντίδραση και βύθισε στην εσωστρέφεια τους Καταλανούς, που γνώρισαν δεύτερη διαδοχική ήττα στο πρωτάθλημα.

Το μεγάλο ντέρμπι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς, καθώς μόλις στο 5ο λεπτό ο Μπενζεμά πέταξε στον κενό χώρο, ο Βαλβέρδε κινήθηκε ταχύτερα απ΄όλους και νίκησε τον Νέτο, ανοίγοντας το σκορ.

Η χαρά των «μερένγκες», όμως, κράτησε μόλις τρία λεπτά, καθώς στο 8΄ ο Μέσι έβγαλε ωραία μπαλιά στον Ζόρντι Άλμπα, αυτός έκανε το γύρισμα και ο Φατί από κοντά ισοφάρισε και έγινε ο νεότερος σκόρερ στην ιστορία των clasico (17 ημερών και 359 ημερών), ξεπερνώντας τον Ραούλ.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και εκατέρωθεν ευκαιρίες, με τους Μπενζεμά (άστοχος από πλεονεκτική θέση) και Μέσι (απέκρουσε ο Κουρτουά) να χάνουν τις σπουδαιότερες. Στο β΄ ημίχρονο η Μπαρτσελόνα μπήκε πιο δυνατά, αλλά Φατί και Κουτίνιο έχασαν σημαντικές ευκαιρίες και στο 60΄, σε εκτέλεση κόρνερ του Κρόος, ο Λενγκλέ τράβηξε από τη φανέλα τον Σέρχιο Ράμος.

Ο διαιτητής είδε το βίντεο και καταλόγισε πέναλτι, το οποίο αξιοποίησε στο 63΄ ο Ράμος και πέτυχε το γκολ που έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στη “βασίλισσα”. Οι «μπλαουγκράνα» πίεσαν, αλλά δεν δημιούργησαν καθαρή ευκαιρία και ο Μόντριτς σε μία αντεπίθεση «σφράγισε» στο 90΄ τη νίκη της Ρεάλ.

Οι συνθέσεις:

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Ρόναλντ Κούμαν): Νέτο, Ζόρντι Άλμπα (87΄ Μπρεθγουέιτ), Πικέ, Λενγκλέ, Ντεστ, Κουτίνιο, Ντε Γιονγκ, Μπουσκέτς (82΄ Τρινκάο), Πέδρι (82΄ Γκριεζμάν), Μέσι, Φατί (82΄ Ντεμπελέ)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ζινεντίν Ζιντάν): Κουρτουά, Μεντί, Σέρχιο Ράμος, Βαράν, Νάτσο (43΄ Βάθκεθ), Κασεμίρο, Κρόος, Βαλβέρδε (69΄ Μόντριτς), Βινίσιους, Ασένσιο (83΄ Ροντρίγκο), Μπενζεμά