28 Μαρτίου 2024 / 11:27 μμ

Τα αποτελέσματα του Europa League

Το 2Χ2 στο ξεκίνημα των ομίλων του Europa League έκαναν Λιόν και Λέγκια Βαρσοβίας, η Αϊντχόφεν «άνοιξε λογαριασμό» με το εμφατικό «διπλό» στην έδρα της Στουρμ Γκρατς (4-1), ενώ η αποβολή του Μάριο Ρούι στο 29΄ έφερε τα πάνω κάτω στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα» με την Σπαρτάκ Μόσχας να κάνει την ανατροπή και να επικρατεί της Νάπολι με 3-2.

Η πρωτοπόρος της Serie A Νάπολι, προηγήθηκε με τη σέντρα της Σπαρτάκ αλλά στο 29΄ ο Πορτογάλος Μάριο Ρούι αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Το ματς έγινε σκληρό στη συνέχεια, με τους Ρώσους να εκμεταλλεύονται το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και να φέρνουν τα πάνω κάτω.

Στο 82΄ η ισορροπία στον αγωνιστικό χώρο αποκαταστάθηκε, καθώς αποβλήθηκε και ο Κοφριέζ, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και τρίτο γκολ και πήραν τη μεγάλη νίκη με 3-2. Βασικός σε όλο το 90λεπτο έπαιξε ο Κώστας Μανωλάς, ο οποίος είδε την κίτρινη κάρτα στο 85΄, ενώ για τη Νάπολι ήταν η πρώτη ήττα σε όλες τις διοργανώσεις από τις 7 Απριλίου και το 2-1 από την Γιουβέντους.

Με κεκτημένη ταχύτητα από το «διπλό» στην Σκωτία επί της Ρέιντζερς στην πρεμιέρα, η Λιόν με δύο γκολ του Εκαμπί μέσα σε 7 λεπτά «καθάρισε» την αναμέτρηση με την Μπρόντμπι με 3-0 και προηγείται στον πρώτο όμιλο. Ο σκόρερ των δύο τερμάτων είχε και την ασίστ στο 85΄, με τον Αουάρ να «γράφει» το τελικό σκορ.

Μετά το 2-2 με τη Νάπολι, η Λέστερ ηττήθηκε στη Βαρσοβία από την Λέγκια (1-0), με τους Πολωνούς να έχουν κάνει το ιδανικό ξεκίνημα στη διοργάνωση μετά και τη νίκη στο εναρκτήριο ματς μέσα στην Μόσχα επί της Σπαρτάκ.

Καταγιστική ήταν η Αϊντχόφεν στην Αυστρία, όπου διέλυσε με 4-1 την Στουρμ Γκρατς και πήρε με πανηγυρικό τρόπο την πρώτη της νίκη στο Europa League. Ο Μάριο Γκέτσε είχε δύο ασίστ, αλλά δεν σκόραρε.

Στον όμιλο του Ολυμπιακού (4ο) η Αϊντραχτ Φρανκφούρτης «χτύπησε» στις καθυστερήσεις με τον Πασιένσια κι έφυγε νικήτρια από την Αμβέρσα με 1-0 (πρώτη νίκη), με τους Βέλγους να μην έχουν ακόμη βαθμό.

Επίδειξη δύναμης έκανε η Λεβερκούζεν στη Γλασκώβη επικρατώντας 4-0 της Σέλτικ με την οποία ως αλλαγή στο 74΄ αγωνίστηκε ο Γιακουμάκης, ενώ στον πάγκο παρέμεινε ο Μπάρκας. Με τους νικητές μπήκε στο ματς στο 78΄ ο Πάνος Ρέτσος.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη και για τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ  με 3-0 επί της Γκενκ με τα δύο γκολ να σημειώνονται από το σημείο του πέναλτι. Η «άσπρη βούλα» είχε την… τιμητική της και στη Μπράγκα όπου η τοπική ομάδα επικράτησε 3-1 με ανατροπή της Μίντιλαντ και κατέκτησε τους πρώτους τρεις βαθμούς στη διοργάνωση. Τρία πέναλτι καταλόγισε ο διαιτητής, το ένα από αυτά έχασε η Μπράγκα (Όρτα στο 35΄), χωρίς συνέπειες όμως.

Τέλος στο Λονδίνο ο Ντέκλαν Ράις «καθάρισε» για τη Γουέστ Χαμ στο 2-0 επί της Ραπίντ Βιέννης με την οποία βασικός ήταν ο Ταξιάρχης Φούντας και αντικαταστάθηκε στο 62΄.