29 Μαρτίου 2024 / 9:28 πμ

Στους τελικούς οι Ράπτορς, «έπεσε» με ψηλά το κεφάλι ο Γιάννης

Στους τελικούς του ΝΒΑ για πρώτη φορά στην ιστορία τους προκρίθηκαν οι Ράπτορς νικώντας με 100-94 τους Μπακς και φτάνοντας στο 4-2. Η ομάδα του Τορόντο, που ήταν στο -15 (61-76) 2:18 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου έκανε απίθανη ανατροπή και απέκλεισε την ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο, ενώ πλέον θα διεκδικήσει το πρωτάθλημα με πλεονέκτημα έδρας απέναντι στους Γουόριορς.

Ο Greek Freak έκανε ό,τι μπορούσε τελειώνοντας το παιχνίδι με 21 πόντους (5/10 βολές, 5/13 δίποντα, 2/5 τρίποντα), 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 τάπες, 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 39 λεπτά. Σπουδαία εμφάνιση και πάλι από τον Κογουάι Λέοναρντ, ο οποίος είχε 27 πόντους (9/22 σουτ), 17 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες.

Το ματς

Οι Μπακς ξεκίνησαν δυναμικά στην άμυνα και «ζεστοί» από την περιφέρεια. Με ένα 11-0 και πρωταγωνιστή τον Μίντλετον προηγήθηκαν με οκτώ, 6-14, ενώ παρότι οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν γρήγορα, 16-16, ξέφυγαν ξανά. Μπρόγκντον και Ιλιασόβα έδωσαν λύσεις από τον πάγκο, Αντετοκούνμπο και Λόπεζ έκαναν εξαιρετική δουλειά στην άμυνα και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στις αρχές της δεύτερης περιόδου στο +15, 18-33, και λίγο αργότερα 23-38. Οι Ράπτορς αντέδρασαν μέσα από την άμυνά τους και με τον ΦανΒλίτ να «πυροβολεί» πλησίασαν στο σουτ, 43-46. Το Μιλγουόκι κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο με τη διαφορά στους έξι, 44-50, έχοντας 9/18 τρίποντα και τον Greek Freak στους 10 πόντους (3/6 βολές, 2/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα), 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα. Το Τορόντο, πάντως, είχε επιστρέψει στο ματς παρότι ο Λέοναρντ έμεινε στους 8 πόντους με 3/7 σουτ και 4 λάθη.

Ο Γιάννης βρήκε περισσότερες ευκαιρίες να σκοράρει και οι Μπακς με ένα 8-0 έφτασαν ξανά σε διψήφια απόσταση, 52-65, στα μισά της τρίτης περιόδου. Τα μεγάλα τρίποντα του Μίντλετον και οι βολές του Ιλιασόβα έφεραν τους φιλοξενούμενους και πάλι στο +15, 61-76. Οι Ράπτορς έμοιαζαν ανήμποροι να αντιδράσουν, αλλά ο Λέοναρντ τούς οδήγησε σε ένα 10-0 και τους ξανάβαλε στο παιχνίδι, 71-76, ενώ με κάρφωμα του Ιμπάκα ισοφάρισαν 78-78, δεκάμισι λεπτά πριν το τέλος και χωρίς τον Λέοναρντ στο παρκέ. Οι Μπακς ήταν σε… τρικυμία και οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 87-79 ολοκληρώνοντας ένα επί μέρους 26-3, με 6:46 να απομένουν για το τέλος. Το τάιμ άουτ του Μπαντενχόλζερ βοήθησε την ομάδα του να ηρεμήσει και να απαντήσει με ένα 7-0, 87-86. Το ορειβατικό τρίποντο του Λέοναρντ έφερε τους Ράπτορς στο +5 (95-90) και οι βολές του Λόπεζ κράτησαν ζωντανούς τους Μπακς, 97-94, με 29,6’’ για τη λήξη. Μία βολή του Σιάκαμ και το επιθετικό ριμπάουντ του Λέοναρντ έγραψαν τον επίλογο στη σειρά «σφραγίζοντας» την τέταρτη σερί νίκη των Ράπτορς.

Δωδεκάλεπτα: 18-31, 43-50, 71-76, 100-94.

Πηγή: sport-fm.gr