25 Απριλίου 2024

Στα πέναλτι πέρασε την Δανία η Κροατία!

από fimotro

Η Δανία έφτασε κοντά στην έκπληξη, όμως η Κροατία ήταν αυτή που πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά επικρατώντας με 4-3 στα πέναλτι!

Παρά το γεγονός ότι οι δύο ομάδες είχαν επιδείξει εξαιρετική αμυντική οργάνωση (αμφότερες δέχθηκαν μόλις ένα γκολ στη φάση των ομίλων), η αναμέτρηση ξεκίνησε με απρόσμενο τρόπο, αφού το σκορ ήταν 1-1 μόλις στο 4’!

Πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα η Δανία αιφνιδίασε τους αντιπάλους της, ανοίγοντας το σκορ με περιπετειώδη τρόπο. Από δυνατή εκτέλεση πλαγίου σαν… κόρνερ, ο Ματίας Γιόργκενσεν έπιασε σουτ από κοντά μέσα στην αναμπουμπούλα, με τον Σούμπασιτς να κάνει κακή εκτίμηση και να δέχεται το γκολ.

Η Κροατία, ωστόσο, απάντησε άμεσα με ένα εξίσου τυχερό γκολ. Ο Βρσάλικο έκανε το χαμηλό γύρισμα, ο Κνούντσεν προσπάθησε να απομακρύνει, αλλά έστειλε την μπάλα στο πρόσωπο του Κρίστενσεν. Από εκεί η μπάλα στρώθηκε στον Μάντζουκιτς, που πέτυχε το 1-1 με δεξί σουτ!

Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους η Κροατία είχε την κατοχή της μπάλας, ωστόσο οι δύο ομάδες είχαν τις ίδιες ευκαιρίες. Στο 27’ ο Σούμπασιτς έκανε καλή απόκρουση σε σουτ του Μπρέιθγουεϊτ, ενώ στο 29’ ήταν η σειρά του Σμάιχελ να επέμβει σε σουτ του Ράκιτιτς, με τον Πέρισιτς να σουτάρει άουτ στη συνέχεια της φάσης.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός ακόμα περισσότερο, με τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε ένα νευρικό παιχνίδι με πολλά λάθη και να προσφέρουν φτωχό θέαμα. Η Κροατία είχε ένα ξέσπασμα με δύο καλές στιγμές, όμως η γυριστή κεφαλιά του Πέρισιτς (84’) πέρασε άουτ και ο Σμάιχελ μπλόκαρε σταθερά το δυνατό σουτ του Ράκιτιτς (86’). Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπρέιθγουεϊτ είχε μια καλή ευκαιρία για τη Δανία, σουτάροντας άουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και έτσι η παράταση δεν αποφεύχθηκε.

Εκεί ζήσαμε μια από τις πλέον δραματικές στιγμές του Μουντιάλ! Ο Ρέμπιτς έφυγε στην πλάτη της άμυνας, πέρασε τον τερματοφύλακα, όμως ο Ματίας Γιόργκενσεν δεν τον άφησε να εκτελέσει σε κενή εστία και τον ανέτρεψε. Ο διαιτητής έδωσε, αλλά δεν απέβαλλε τον αμυντικό της Δανίας, παρά το γεγονός ότι στέρησε σίγουρο γκολ από την Κροατία. Στο 116ο λεπτό ο Μόντριτς ανέλαβε την εκτέλεση, όμως νικήθηκε από τον Σμάιχελ, με την επέμβασή του να πανηγυρίζεται σαν γκολ. Η παράταση έληξε με σκορ 1-1 και η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι!