23 Απριλίου 2024 / 7:26 μμ

Προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς απέκλεισε με 6-3, 3-6, 6-3 τον Φίλιπ Κολσράιμπερ και προκρίθηκε στον 2ο γύρο στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο.

Παρότι έμεινε πίσω με μπρέικ στο τρίτο σετ, ο Στεφ επικράτησε με 6-3, 3-6, 6-3 του 37χρονου Γερμανού (Νο.112) και πήρε την πρώτη νίκη του σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Θα παίξει στη συνέχεια με Κουόν ή Τιάφοου, άρα μπορεί να έχει την ευκαιρία για τη ρεβάνς κόντρα στον Αμερικανό, που τον υποχρέωσε σε οδυνηρή ήττα στην πρεμιέρα του στο Wimbledon.

Ο Στεφ ξεκίνησε εξαιρετικά τον αγώνα και πήρε με μεγάλη άνεση το πρώτο σετ, ωστόσο ο Κολσράιμπερ ανέβασε στη συνέχεια την απόδοσή του και φόρτωσε με άγχος τον 22χρονο τενίστα. Αποτέλεσμα ήταν να χάσει το δεύτερο σετ και να βρεθεί με την πλάτη στον τοίχο στο τρίτο, μέχρι να κάνει το πολυπόθητο μπρέικ και να… πατήσει μετά γκάζι.