23 Απριλίου 2024 / 6:45 μμ

Πήγε να χάσει το παιχνίδι από τον Σπανούλη, αλλά υπήρχε ο Σλούκας

Ολυμπιακός – Μπάγερν 84-82 με πολύ άγχος αλλά μετράει η νίκη

Δικό του παιχνίδι πήγε να χάσει ο Μπαρτζώκας μέσα στο ΣΕΦ κυρίως από τα λάθη και τις επιπολαιότητες για μια ακόμη φορά του Σπανούλη, αλλά ευτυχώς γι αυτόν είχε τον τρομερό Σλούκα και τον απίστευτο Βεζένκοφ και ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής με 84-82 κερδίζοντας σε ένα παιχνίδι – τελικό την  Μπάγερν. Στο τσακ γλίτωσε την ήττα ο Ολυμπιακός και εάν δεν καταλάβει ο Μπαρτζώκας ότι ο Σπανούλης όσο περνάει ο καιρός δεν πρέπει να παίζει καθόλου, θα χάνει κρίσιμα παιχνίδια και θα πληρώνει τον αρχηγό του. Αυτή τη φορά ήταν τυχερός αλλά και ικανός γιατί έχει δυο εξαιρετικούς παίκτες. τον Σλούκα και τον Βεζένκοφ που έδωσε την 9η νίκη του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα.

Με μεγάλο ηγέτη τον Κώστα Σλούκα, ο Ολυμπιακός άντεξε στην πίεση της Μπάγερν, νικώντας την 84-82, χωρίς όμως να υπερκαλύψει το -6 από την ήττα στο Μόναχο. Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβηκαν στο 9-8, ενώ οι Βαυαροί υποχώρησαν στο 11-7.

Ο Έλληνας γκαρντ βγήκε μπροστά σε κάθε κρίσιμη φάση για την ομάδα του Πειραιά, η οποία όμως στα τελευταία λεπτά έκανε τα πάντα για να… χαρίσει το παιχνίδι. Αφενός έχανε τα αμυντικά ριμπάουντ, αφετέρου δεν κατάφερε να βγάλει από το ματς τον «αφηνιασμένο» Σίλι, ο οποίος έπαιζε με τέσσερα φάουλ σε όλο το δεύτερο ημίχρονο!