24 Απριλίου 2024

Πάει για πρόκριση η Λίβερπουλ – Νίκη στο καινούργιο γήπεδο για την Τότεναμ

από fimotro

Λίβερπουλ έκανε άλμα πρόκρισης στην ημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ μετά τη νίκη της επί της Πόρτο στο Άνφιλντ με 2-0. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έκανε ιδανικό ξεκίνημα στο παιχνίδι αιφνιδιάζοντας την αντίπαλο της, καθώς οι «κόκκινοι» άνοιξαν το σκορ μόλις στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Κεϊτά έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κόντραρε σε παίκτη της Πόρτο και κατέληξε στα δίχτυα του Κασίγιας. Η Λίβερπουλ πίεσε και για δεύτερο γκολ και κατάφερε να το πετύχει με τον Φιρμίνο στο 26’, με τον Βραζιλιάνο να κάνει το 2-0 με κοντινό πλασέ.

Η Πόρτο είχε δύο καλές φάσεις στο πρώτο μέρος με τον Μαρενγκά, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Το σκορ δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος και η Λίβερπουλ θα πάει στην Πορτογαλία για την ρεβάνς, έχοντας φυσικά ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα μετά τη νίκη της με 2-0.

Τότεναμ – Μάντσεστερ Σίτι 1-0

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς για την προημιτελική φάση της κορυφαίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης, η Τότεναμ πήρε πολύ μεγάλη νίκη επί της Μάντσεστερ Σίτι με 1-0 χάρη σε γκολ του Σον στο 78’.

Η Σίτι είχε την πολύ μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο ματς, όταν κέρδισε πέναλτι στο 12’. Την εκτέλεση του ανέλαβε, ένα λεπτό, αργότερα ο Αγουέρο, αλλά ο τερματοφύλακας των λονδρέζων, Γιορίς έκανε πολύ καλή απόκρουση στην αριστερή του γωνία.

Η ρεβάνς είναι στο Μάντσεστερ και γίνεται εύκολα αντιληπτό ότι μετά τη νίκη των λονδρέζων όλα είναι ανοιχτά σε ότι αφορά την πρόκριση στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Το βράδυ της Τετάρτης η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αντιμετωπίζει την Μπαρτσελόνα και ο Άγιαξ την Γιουβέντους.