28 Μαρτίου 2024 / 7:12 μμ

Παγκόσμιος πρωταθλητής στο Moto Gp ο Μάρκεθ

Με μια καταπληκτική εμφάνιση ο Μάρκεθ πίεσε τον Ντοβιτσιόζο -που έπεσε στον προτελευταίο γύρο- και κατάφερε να γίνει νικητής στο Motegi και Πρωταθλητής 2018. Δεύτερος ο Κράτσλοου και τρίτος ο Ρινς.

Από την εκκίνηση φάνηκε πως ο Μάρκεθ ήταν αποφασισμένος να τελειώσει στο Motegi την υπόθεση «τίτλος».

Με το σβήσιμο των κόκκινων φώτων, ο Μάρκεθ από 6ος βρέθηκε 3ος και λίγο αργότερα 2ος και έμεινε εκεί για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα πριν κάνει την επίθεσή του στους τελευταίους γύρους.

Αρχικά δημιουργήθηκε ένα μικρό τρενάκι από τους Ντοβιτσιόζο, Μάρκεθ, Κράτσλοου, Ρόσι, Μίλερ με τον Μίλερ παρά την καλή θέση στην εκκίνηση να δείχνει πως δεν μπορούσε να κρατήσει τον ρυθμό των πρώτων και τελικά να πέφτει.

Κάπου στην μέση του αγώνα οι δύο Suzuki του Ρινς και του Ιανόνε έδειξαν πολύ δυνατές. Ο Ιανόνε μάλιστα πέρασε τον Ρινς, πέρασε τον Ρόσι και άρχισε να πλησιάζει με προϋποθέσεις τον Κράτσλοου που εκείνη την στιγμή ήταν 3ος. Ωστόσο το παράκανε και έπεσε δείχνοντας πάλι, πως δεν μπορεί να αξιολογήσει σωστά τα δεδομένα παρά το γεγονός πως έχει την ταχύτητα.

Ο Κράτσλοου σε κάποια στιγμή έδειξε πως διεκδικεί ακόμα και την νίκη, πέρασε τον Μάρκεθ και βάλθηκε να περάσει τον Ντοβιτσιόζο. Ωστόσο ο Μάρκεθ που δεν ήθελε να χάσει από τα μάτια του, τον Ντόβι γρήγορα τον ξαναπέρασε και μάλιστα αμέσως έκανε διαφορά. Ο Βρετανός αποφάσισε να οδηγήσει συνετά και έμεινε να παρακολουθεί την μάχη των πρώτων.

Στους 4 τελευταίους γύρους οι Ντοβιτσιόζο και Μάρκεθ, έκαναν μερικούς ταχύτερους γύρους και εξαφανίστηκαν 1.5 δευτερόλεπτο μπροστά. Ο Μάρκεθ έδειχνε δυνατός και οδηγούσε στο γνωστό στυλ πέφτω-δεν-πέφτω εμφανώς πάνω από τα όρια. Ο Ντόβι έδειχνε σίγουρος με το αρχοντικό του στυλ δίχως υπερβολές. Και τότε ο Μάρκεθ επιτέθηκε. Με 3 γύρους να απομένουν ο Μάρκεθ μπήκε επικεφαλής του αγώνα με τον Ντοβιτσιόζο να ψάχνει σημείο προσπέρασης. Ωστόσο ο ρυθμός ήταν πολύ γρήγορος και σε μια προσπάθεια να κρατηθεί κοντά στον Μάρκεθ ο Ντοβιτσιόζο, δίχως να έχει τίποτε να χάσει υπέρβαλε και τελικά έπεσε…

Αυτό ήταν! Ο Μάρκεθ ήταν πρωταθλητής. Ήταν νικητής στον αγώνα με τον ταχύτερο γύρο και Πρωταθλητής 2018.

Στην 2η θέση τερμάτισε ο Κράτσλοου που έκανε έναν μυαλωμένο αγώνα. Στην 3η θέση ένας εξαιρετικός Ρινς και 4ος ο γέρο Ρόσι που κράτησε την σημαία της Yamaha σχετικά ψηλά.

Δύο Honda και μια Suzuki στο βάθρο με την Honda να είναι υπερευτυχισμένη μέσα στο σπίτι της.