29 Μαρτίου 2024 / 12:07 μμ

Ουρουγουάη – Νότια Κορέα 0-0: Τα δοκάρια χάλασαν την πρεμιέρα των Ουρουγουανών στο Μουντιάλ 2022

Η Ουρουγουάη δεν κατάφερε να ξεκινήσει με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Μουντιάλ 2022. Η παρέα του Λουίς Σουάρες έμεινε στο 0-0 με τη Νότια Κορέα, με τα δοκάρια να σταματούν δύο φορές τους παίκτες του Ντιέγκο Αλόνσο.

Η αναμέτρηση της Ουρουγουάης με τη Νότια Κορέα θα ξεχαστεί γρήγορα, ούσα μία από τις χειρότερες του Μουντιάλ 2022.

Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να παίξουν καλό ποδόσφαιρο, με τους Ουρουγουανούς να έχουν δύο δοκάρια, αλλά τους Ασιάτες να πατούν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο σε μεγάλα διαστήματα του αγώνα.

Οι δύο Χουάνγκ του Ολυμπιακού αγωνίστηκαν βασικοί για την ομάδα του Πάουλο Μπέντο, με τον Ουί Τζο να γίνεται αλλαγή στο 74′.

Ο αγώνας:

Μετά από ένα καλό ξεκίνημα της Ν. Κορέας, η Ουρουγουάη ήταν αυτή που είχε την κατοχή της μπάλας και προσπάθησε να γίνει απειλητική. Με μπαλιές στις πτέρυγες και κινητήριο μοχλό τον Βαλβέρδε (είχε ένα καλό σουτ στο 19′), η ομάδα της Λατινικής Αμερικής δημιούργησε ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσε να φτιάξει τη μεγάλη φάση στα αντίπαλα καρέ, αφού οι Ασιάτες αμύνθηκαν αποτελεσματικά.

Η αναμέτρηση… έγειρε και πάλι προς την μεριά της Ν. Κορέας. Οι Ασιάτες έκλεισαν τους αντίπαλους τους στα καρέ τους και έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Ουί-Τζο Χουάνγκ του Ολυμπιακού στο 38′. Στο φινάλε του πρώτου μέρους, όμως, η Ουρουγουάη “άγγιξε” το γκολ, με τον Γοδίν να στέλνει -με κεφαλιά- την μπάλα στο δεξί δοκάρι.

Tο δεύτερο ημίχρονο είχε ελάχιστες καλές φάσεις. Οι Ουρουγουανοί κράτησαν περισσότερο τη μπάλα στα πόδια τους, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν διαδρόμους προς την αντίπαλη περιοχή, ούτε με την είσοδο του Καβάνι αντί του -άφαντου- Σουάρες, ενώ οι Κορεάτες έδειξαν, είτε να αρκούνται στο βαθμό της ισοπαλίας, είτε να μην έχουν τις δυνάμεις για να κυνηγήσουν κάτι περισσότερο.

Ενα ωραίο σουτ του Νούνιες στο 81΄ που έφυγε λίγο άουτ (παραλίγο να βρει τη μπάλα με το κεφάλι ο Καβάνι και να τη στείλει προς τα δίχτυα) ήταν η μοναδική αξιόλογη στιγμή ως τα τελευταία λεπτά, όπου δύο μακρινά σουτ λίγο έλειψε να «σπάσουν» την ισοπαλία.

Πρώτα ο «κεραυνός» του Βαλβέρδε στο 89΄ βρήκε την εξωτερική πλευρά του δοκαριού και ένα λεπτό αργότερα το σουτ του Σον λίγο έξω από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα δίπλα από την εστία του Ροσέτ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ (Ντιέγκο Αλόνσο): Ροσέτ, Κάσερες, Γκοντίν, Χιμένες, Ολιβέρα (79΄ Βίνια), Βαλβέρδε, Βεσίνο (78΄ Ντε λα Κρουζ), Μπεντανκούρ, Πελίστρι (88΄ Βαρέλα), Σουάρες (64΄ Καβάνι), Νούνιες
ΝΟΤΙΑ ΚΟΡΕΑ (Πάουλο Μπέντο): Σέουνγκ-γκιου Κιμ, Μουν-χουάν Κιμ, Μιν-τζάε Κιμ, Γιουνγκ-γκουόν Κιμ, Ιν-μπέομ Χουάνγκ, Γου-γεόνγκ Τζέονγκ, Χέουνγκ-μιν Σον, Τζάε-σουνγκ Λι (74΄ Τζουν-χο Σον), Σανγκ-χο Να (74΄ Κανγκ-ιν Λι), Ούι-τζο Χουάνγκ (74΄ Γκουέ-σουνγκ Τσο)