Διαβάστε όλες τις τελευταίες ειδήσεις του Fimotro.gr στο Google News

Δεύτερη σερί ήττα για τον Ολυμπιακό και μάλιστα στο ΣΕΦ, καθώς μετά το αρνητικό αποτέλεσμα κόντρα στη Βαλένθια, έχασε και από τη Ρεάλ (82-86). Σπατάλησαν την ευκαιρία, πάντως, οι Πειραιώτες, καθώς είχαν τη δυνατότητα να πάρουν το ματς στην κανονική διάρκεια. Όμως, ο Σακίλ ΜακΚίσικ δίστασε στο τέλος να πάει στο ντράιβ στον αιφνιδιασμό, έδωσε πάσα στον Σλούκα, ο οποίος όμως αστόχησε. Στην παράταση και στην τελευταία περίοδο, ο Γιώργος Μπαρτζώκας εμπιστεύτηκε τους ίδιους παίκτες, γεγονός που έφερε και κόπωση στους πρωταγωνιστές.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Σλούκα, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Ζαν-Σαρλ και Έλις. Οι δύο ομάδες έδιναν μάχες σε άμυνα και επίθεση, με τον Ντεκ να φέρνει στο +3 τη Ρεάλ (4-7) στο 6′. Ο δραστήριος ΜακΚίσικ έδωσε ώθηση στην ομάδα του, με το γκολ-φάουλ που αξιοποίησε στον αιφνιδιασμό (9-9), με τους γηπεδούχους να παίζουν αρκετά καλή άμυνα, τόσο στον Ταβάρες, όσο και στους υπόλοιπους παίκτες των Ισπανών. Ο Παπανικολάου, ο οποίος έκανε υπέρβαση, απάντησε στο τρίποντο του Λαπροβίτολα, με το 12-12 να είναι το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.
Στην δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με τους Σπανούλη, Χάρισον, Τζένκινς, Βεζένκοφ και Μάρτιν. Με τον Ταβάρες να βρίσκεται στον πάγκο, οι Πειραιώτες βρήκαν θάρρος και πλησίασαν μέσα στη ρακέτα. Ο Βούλγαρος φόργουορντ στο 14’΄διαμόρφωσε το 19-16, ενώ στη συνέχεια οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση. Σπανούλης και Μάρτιν βρήκαν τον δρόμο προς το καλάθι, το ίδιο και ο Χάρισον, με τον Έλις να φέρνει τους Πειραιώτες στο +8 (27-19) στο 17′. Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση, αλλά κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν. Ο Κοζέρ έφερε ηρεμία στην πεντάδα της ομάδας του, έβγαλε ασίστ και η Ρεάλ άρχισε να βάζει μεγάλα σουτ. Αποτέλεσμα; Να γυρίσει το ματς, καταφέρνοντας να πάει στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα στο σκορ (30-31). Οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι από την περιφέρεια, έχοντας μόλις 2/11 τρίποντα (18.2%).
Ντέρμπι το ματς και πήγε στην παράταση
Στην τρίτη περίοδο, η κάθε ομάδα είχε τη στιγμή της, με τους δύο συλλόγους να χτίζουν σερί. Στο 23′ η Ρεάλ ξέφυγε με +7 (30-37) με τον Κοζέρ, αλλά ο Ολυμπιακός στη συνέχεια συνήλθε. Κυκλοφόρησε καλύτερα τη μπάλα, δημιούργησε ρήγματα μέσα στη ρακέτα, ο Σπανούλης ήταν σε έξαρση δημιουργικά, με τον ΜακΚίσικ με τρίποντο να φέρνει το σκορ στα ίσα (39-39) στο 26′. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια βρήκαν τρομερό ρυθμό στην επίθεση, βρίσκοντας σκορ μέσα στη ρακέτα με τον Μάρτιν, ο οποίος και έφερε την ομάδα του στο +7 (48-41) από το -7. Το κακό, όμως, ήταν πως οι Πειραιώτες δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το μομέντουμ. Οι Ισπανοί απάντησαν γρήγορα με σερί τρίποντα, με τον Τόμπκινς να μειώνει σε 51-49 στο τέλος της περιόδου. Το ματς είχε χαρακτήρα ντέρμπι.
Στην τελευταία περίοδο, η Ρεάλ συνέχιζε να είναι αποτελεσματική από την περιφέρεια, με τα τρίποντα του Τόμπκινς και του Λαπροβίτολα να φέρνουν τη διαφορά ξανά στο +7 (53-60). Ο Ολυμπιακός αναζητούσε αντίδραση, την οποία και έδειξε στο παρκέ. Πρώτα με γκολ-φάουλ του θαρραλέου ΜακΚίσικ μπροστά στον Ταβάρες, ενώ στη συνέχεια ο Σλούκας ευστόχησε από την περιφέρεια (59-60) στο 34′, σημειώνοντας μόλις το πρώτο του καλάθι στο ματς. Οι Ισπανοί πλέον έβαζαν μεγάλα σουτ, ο ΜακΚίσικ κρατούσε όρθιο τον Ολυμπιακό στην επίθεση, με τον Σλούκα να έχει πάρει και εκείνος μπρος στο σκοράρισμα. Με νέο σουτ πίσω από τα 6.75 μέτρα μείωσε τη διαφορά (66-69), με το παιχνίδι να οδεύει σε ένα δραματικό φινάλε. Στα 29” πριν το τέλος ο ψύχραιμος Σλούκας με βολές έφερε το σκορ στα ίσα (69-69), ενώ στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έβγαλαν την άμυνα! Στα 7” πριν το τέλος ο ΜακΚίσικ έτρεξε στον αιφνιδιασμό, δεν πήγε μέχρι μέσα, έδωσε πάσα στον Σλούκα, αλλά από τη γωνία ο Σλούκας αστόχησε και το ματς πήγε στην παράταση!
Ο ΜακΚίσικ στην παράταση τέλειωνε τις φάσεις μέσα στη ρακέτα, με τον Λαπροβίτολα να βρίσκει ρυθμό και να φέρνει τη διαφορά στο +5 (71-76) στο 38′. Η Ρεάλ είχε πλέον το πλεονέκτημα, αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε! Με βολές του ΜακΚίσικ και πόντους από τον Μάρτιν που πήρε μπρος, οι γηπεδούχοι έφεραν το σκορ στα ίσα (79-79) στο 1’27” πριν το τέλος. Ο εξαιρετικός Σλούκας μοίραζε συνεχώς ασίστ στον Μάρτιν που τέλειωνε τις φάσεις, με τον “ζεστό” Γιουλ όμως να απαντά με ένα “καυτό” τρίποντο (81-82) στα 31” πριν το τέλος. Οι Πειραιώτες στη συνέχεια έκαναν καθοριστικό λάθος με τον Μάρτιν, ο Λαπροβίτολα έβαλες τις βολές (81-84)
Τα δεκάλεπτα: 12-12, 30-31, 51-49, 69-69, 82-86

Πηγή: fosonline.gr