26 Απριλίου 2024

Ολυμπιακός – Ρεάλ 82-86: Λύγισε στην παράταση

Δεύτερη σερί ήττα για τον Ολυμπιακό και μάλιστα στο ΣΕΦ, καθώς μετά το αρνητικό αποτέλεσμα κόντρα στη Βαλένθια, έχασε και από τη Ρεάλ (82-86). Σπατάλησαν την ευκαιρία, πάντως, οι Πειραιώτες, καθώς είχαν τη δυνατότητα να πάρουν το ματς στην κανονική διάρκεια. Όμως, ο Σακίλ ΜακΚίσικ δίστασε στο τέλος να πάει στο ντράιβ στον αιφνιδιασμό, έδωσε πάσα στον Σλούκα, ο οποίος όμως αστόχησε. Στην παράταση και στην τελευταία περίοδο, ο Γιώργος Μπαρτζώκας εμπιστεύτηκε τους ίδιους παίκτες, γεγονός που έφερε και κόπωση στους πρωταγωνιστές.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Σλούκα, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Ζαν-Σαρλ και Έλις. Οι δύο ομάδες έδιναν μάχες σε άμυνα και επίθεση, με τον Ντεκ να φέρνει στο +3 τη Ρεάλ (4-7) στο 6′. Ο δραστήριος ΜακΚίσικ έδωσε ώθηση στην ομάδα του, με το γκολ-φάουλ που αξιοποίησε στον αιφνιδιασμό (9-9), με τους γηπεδούχους να παίζουν αρκετά καλή άμυνα, τόσο στον Ταβάρες, όσο και στους υπόλοιπους παίκτες των Ισπανών. Ο Παπανικολάου, ο οποίος έκανε υπέρβαση, απάντησε στο τρίποντο του Λαπροβίτολα, με το 12-12 να είναι το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.
Στην δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με τους Σπανούλη, Χάρισον, Τζένκινς, Βεζένκοφ και Μάρτιν. Με τον Ταβάρες να βρίσκεται στον πάγκο, οι Πειραιώτες βρήκαν θάρρος και πλησίασαν μέσα στη ρακέτα. Ο Βούλγαρος φόργουορντ στο 14’΄διαμόρφωσε το 19-16, ενώ στη συνέχεια οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση. Σπανούλης και Μάρτιν βρήκαν τον δρόμο προς το καλάθι, το ίδιο και ο Χάρισον, με τον Έλις να φέρνει τους Πειραιώτες στο +8 (27-19) στο 17′. Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση, αλλά κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν. Ο Κοζέρ έφερε ηρεμία στην πεντάδα της ομάδας του, έβγαλε ασίστ και η Ρεάλ άρχισε να βάζει μεγάλα σουτ. Αποτέλεσμα; Να γυρίσει το ματς, καταφέρνοντας να πάει στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα στο σκορ (30-31). Οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι από την περιφέρεια, έχοντας μόλις 2/11 τρίποντα (18.2%).
Ντέρμπι το ματς και πήγε στην παράταση
Στην τρίτη περίοδο, η κάθε ομάδα είχε τη στιγμή της, με τους δύο συλλόγους να χτίζουν σερί. Στο 23′ η Ρεάλ ξέφυγε με +7 (30-37) με τον Κοζέρ, αλλά ο Ολυμπιακός στη συνέχεια συνήλθε. Κυκλοφόρησε καλύτερα τη μπάλα, δημιούργησε ρήγματα μέσα στη ρακέτα, ο Σπανούλης ήταν σε έξαρση δημιουργικά, με τον ΜακΚίσικ με τρίποντο να φέρνει το σκορ στα ίσα (39-39) στο 26′. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια βρήκαν τρομερό ρυθμό στην επίθεση, βρίσκοντας σκορ μέσα στη ρακέτα με τον Μάρτιν, ο οποίος και έφερε την ομάδα του στο +7 (48-41) από το -7. Το κακό, όμως, ήταν πως οι Πειραιώτες δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το μομέντουμ. Οι Ισπανοί απάντησαν γρήγορα με σερί τρίποντα, με τον Τόμπκινς να μειώνει σε 51-49 στο τέλος της περιόδου. Το ματς είχε χαρακτήρα ντέρμπι.
Στην τελευταία περίοδο, η Ρεάλ συνέχιζε να είναι αποτελεσματική από την περιφέρεια, με τα τρίποντα του Τόμπκινς και του Λαπροβίτολα να φέρνουν τη διαφορά ξανά στο +7 (53-60). Ο Ολυμπιακός αναζητούσε αντίδραση, την οποία και έδειξε στο παρκέ. Πρώτα με γκολ-φάουλ του θαρραλέου ΜακΚίσικ μπροστά στον Ταβάρες, ενώ στη συνέχεια ο Σλούκας ευστόχησε από την περιφέρεια (59-60) στο 34′, σημειώνοντας μόλις το πρώτο του καλάθι στο ματς. Οι Ισπανοί πλέον έβαζαν μεγάλα σουτ, ο ΜακΚίσικ κρατούσε όρθιο τον Ολυμπιακό στην επίθεση, με τον Σλούκα να έχει πάρει και εκείνος μπρος στο σκοράρισμα. Με νέο σουτ πίσω από τα 6.75 μέτρα μείωσε τη διαφορά (66-69), με το παιχνίδι να οδεύει σε ένα δραματικό φινάλε. Στα 29” πριν το τέλος ο ψύχραιμος Σλούκας με βολές έφερε το σκορ στα ίσα (69-69), ενώ στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έβγαλαν την άμυνα! Στα 7” πριν το τέλος ο ΜακΚίσικ έτρεξε στον αιφνιδιασμό, δεν πήγε μέχρι μέσα, έδωσε πάσα στον Σλούκα, αλλά από τη γωνία ο Σλούκας αστόχησε και το ματς πήγε στην παράταση!
Ο ΜακΚίσικ στην παράταση τέλειωνε τις φάσεις μέσα στη ρακέτα, με τον Λαπροβίτολα να βρίσκει ρυθμό και να φέρνει τη διαφορά στο +5 (71-76) στο 38′. Η Ρεάλ είχε πλέον το πλεονέκτημα, αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε! Με βολές του ΜακΚίσικ και πόντους από τον Μάρτιν που πήρε μπρος, οι γηπεδούχοι έφεραν το σκορ στα ίσα (79-79) στο 1’27” πριν το τέλος. Ο εξαιρετικός Σλούκας μοίραζε συνεχώς ασίστ στον Μάρτιν που τέλειωνε τις φάσεις, με τον “ζεστό” Γιουλ όμως να απαντά με ένα “καυτό” τρίποντο (81-82) στα 31” πριν το τέλος. Οι Πειραιώτες στη συνέχεια έκαναν καθοριστικό λάθος με τον Μάρτιν, ο Λαπροβίτολα έβαλες τις βολές (81-84)
Τα δεκάλεπτα: 12-12, 30-31, 51-49, 69-69, 82-86

Πηγή: fosonline.gr