20 Απριλίου 2024 / 3:27 μμ

Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε 79-68: Τρίποντη εκτέλεση και έγινε το 1-0!

Ο Ολυμπιακός διατήρησε το πλεονέκτημα έδρας το οποίο κέρδισε με την αξία του το προηγούμενο εφτάμηνο αφού νίκησε τη Φενέρμπαχτσε με 79-68 κάνοντας το 1-0 στη μεταξύ τους σειρά. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν μπόλικο άγχος, αλλά ο Αϊζάια Κάνααν με τρομερή απόδοση στο τρίτο δεκάλεπτο άλλαξε όλη την εικόνα στο παρκέ. Εκτός από τους 12.000 οπαδούς παρέσυρε και τους Σάσα Βεζένκοβ, Κώστα Σλούκα και Σακιέλ ΜακΚίσικ με αποτέλεσμα τα τελευταία λεπτά να είναι διαδικαστικά.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η Φενέρμπαχτσε κατάφερε να προηγηθεί με 4-7, ωστόσο Γουόκαπ και Κάνααν με την ευστοχία τους από τα 6.75 άλλαξαν την κατάσταση, δημιουργώντας ταυτόχρονα χώρο δράσης για τον Φαλ. Η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν καταπληκτική κι έτσι οι Πειραιώτες προσπέρασαν με 14-7 (6’). Το τάιμ άουτ ηρέμησε τους φιλοξενούμενους και με 5 πόντους του Καλάθη τους έδωσε το δικαίωμα να ισορροπήσουν την κατάσταση (19-21, 10’).

Η είσοδος στο παρκέ των Λαρεντζάκη και ΜακΚίσικ έφερε ενέργεια στον Ολυμπιακό και με δικά τους καλάθια έγινε το 26-26 (14’). Η Φενέρμπαχτσε έμεινε ψύχραιμη και γυρνώντας τη μπάλα καλά στην δική της μπροστινή πλευρά βρήκε πρωταγωνιστές (Γκούντουριτς, Μότλεϊ) γεγονός που την έφερε στο +6 (26-32, 17’). Ο Βεζένκοβ επέστρεψε στο παρκέ και αμέσως επηρέασε τη δράση στο παρκέ με πόντους, με ριμπάουντ και με δημιουργία καταστάσεων για τους συμπαίκτες του (34-32, 19’).

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκουν τρόπο να «πληγώσουν» την αντίπαλη άμυνα. Ο Καλάθης δημιουργούσε για τον Μότλεϊ, όμως ο Ολυμπιακός εκτός από τον Βεζένκοβ βρήκε συμπαραστάτη τον Κάνααν ο οποίος με 2/2 τρίποντα έκανε το 49-43 (26’). Χέις και Πιέρ προσπάθησαν να κρατήσουν την ομάδα τους κοντά στο σκορ, όμως ο Κάνααν δεν είχε σταματημό και με 5 διαδοχικά σουτ από τα 6.75 έκανε το 63-51 (30’) βάζοντας περισσότερο από ποτέ και τον κόσμο στην εξίσωση του παιχνιδιού.

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε με τη συγκέντρωση που έπρεπε και η Φενέρμπαχτσε το… μυρίστηκε. Δύο θεωρητικά εύκολα χαμένα καλάθια από τη μία πλευρά και δύο εύστοχες προσπάθειες στην άλλη έκαναν πολύ γρήγορα το 63-58 (32’). Σε εκείνο το σημείο ο Σλούκας βγήκε μπροστά με δύο σπουδαίες άμυνες και 5 πόντους έφερε ηρεμία και ουσία μιας και η διαφορά πήγε στους +12 (70-58, 35’). Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν φέρει το παιχνίδι στα μέτρα τους, ο ΜακΚίσικ πήρε μπροστά από τα 6.75 μετατρέποντας το σκορ σε 76-61 (38’) και ουσιαστικά κάνοντας το 1-0 στη σειρά.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Φενέρ πλησίασε επικίνδυνα νωρίς στην τελευταία περίοδο και ήταν έτοιμη να διεκδικήσει τη νίκη βάζοντας πίεση στον Ολυμπιακό. Σε εκείνο το σημείο ο Σλούκας πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με απίθανα καλές αποφάσεις έβαλε τις βάσεις και χάρισε τη νίκη στους «ερυθρόλευκους».

MVP: Ο Σάσα Βεζένκοβ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 19 πόντους (4/8διπ., 3/6τριπ.), 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, τρομερός και ο Αΐζάια Κάνααν με 18 πόντους έχοντας 6/7 τρίποντα.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Καταλυτική η παρουσία του Κώστα Σλούκα στα τελευταία λεπτά. Επαιξε σπουδαία άμυνα, πήρε μόνο σωστές αποφάσεις και ολοκλήρωσε με 5 πόντους και 2 ασίστ. Από κοντά και ο Μουσταφά Φαλ με 9 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Σε κακή κατάσταση ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ο οποίος σε 20 λεπτά είχε μηδέν πόντους

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Ολυμπιακός τελείωσε με 16/29 τρίποντα (55.2%) και μόλις 7 λάθη.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η τρομερή ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι 12.000 οπαδοί του Ολυμπιακού για δύο ώρες.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Ολυμπιακός κουβαλούσε το άγχος του πλεονεκτήματος της έδρας. Η Φενέρμαπχτσε την απουσία των Γουίλμπεκιν, Μπούκερ. Το παιχνίδι είχε τρομερή ένταση και σε αρκετές περιπτώσεις η πίεση έφερε κακέ αποφάσεις.

Ο Μπαρτζώκας όμως είχε την σταθερά του Βεζένκοβ και βρήκε πολλές λύσεις από τους Κάνααν, Σλούκα, Φαλ και ΜακΚίσικ οι οποίοι σε κρίσιμα διαστήματα ήταν καταπληκτικοί!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-21, 37-35, 63-51, 79-68

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ 1-0