28 Μαρτίου 2024 / 11:06 μμ

Ολυμπιακός – Μπασακσεχίρ 2-0: Τίποτα δεν τον σταματά

Ο Ολυμπιακός έκανε νέα μεγάλη ευρωπαϊκή εμφάνιση. Νίκησε 2-0 τη “ζόρικη” Μπασακσεχίρ και σε συνδυασμό με το 0-1 της Πόλης, πέρασε στα playoffs του Champions League. Σεμέντο και Βαλμπουενά οι σκόρερ, MVP ο “κέρβερος” Σα.

Η Μπασακσεχίρ δεν ήταν Βικτόρια Πλζεν, αλλά ούτε αυτή τα κατάφερε απέναντι στον Ολυμπιακό. Οι “ερυθρόλευκοι” μετά το 0-1 στην Κωνσταντινούπολη, επικράτησαν 2-0 στο “Γ. Καραϊσκάκης” και πέρασαν πανηγυρικά στα playoffs του Champions League. Με σκόρερ τους Σεμέντο και Βαλμπουενά, η ομάδα του Μαρτίνς συνεχίζει την πορεία της με…φόντο τους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Ύστερα από τέσσερα επίσημα παιχνίδια, οι Πειραιώτες μετρούν πια επτά γκολ ενεργητικό και μηδέν παθητικό, κυρίως εξαιτίας του καταπληκτικού Ζοζέ Σα. Πάμε να δούμε τα τέσσερα πράγματα που μάθαμε από τον αγώνα στο Φάληρο.

1. “ΑΓΓΕΛΟΣ” ΣΑ
Ο Ολυμπιακός με τη γνωστή ενδεκάδα, αυτή που ξεκίνησε στα τρία προηγούμενα επίσημα παιχνίδια, μπήκε στο ματς για να “πνίξει” τη Μπασακσεχίρ και να βρει γρήγορο γκολ. Έφτασε πολύ κοντά να το πετύχει στο 4′, όταν το φοβερό σουτ του Γκιλιέρμε έξω από την περιοχή τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι, μετά το πρέσινγκ του Γκερέρο στον Γκιονούκ και τη λανθασμένη απομάκρυνση του Τούρκου κίπερ. Οι φιλοξενούμενοι δεν άργησαν να αποδείξουν τι καλοδουλεμένη και πόσο επικίνδυνη ομάδα είναι. Παρά τις απουσίες των Σεντζού, Καχβετσί και Τεκντεμίρ, το πρόσωπο που παρουσίασαν σε σχέση με το πρώτο ματς ήταν κατά πολύ καλύτερο. Ο Ρομπίνιο, που ξεκίνησε δίπλα στον Κριβελί στο 4-4-2, τραβιόταν πίσω διαρκώς για να οργανώσει το παιχνίδι της ομάδας του. Μέχρι και πίσω από τη σέντρα τον έβλεπες, για να πάρει την πρώτη μπάλα.

Ανεβασμένος ο Βραζιλιάνος, το ίδιο και ο Βίστσα, ο οποίος βέβαια είχε απέναντί του έναν εξαιρετικό στα ανασταλτικά του καθήκοντα Τσιμίκα. Ο λόγος για τον οποίο κατάφερε ο Ολυμπιακός να κρατήσει το μηδέν στο 45λεπτο ήταν ο Σα. Ο Πορτογάλος “έβγαλε” το πλασέ του Βίστσα στο 10′, ενώ για καλή του τύχη η κεφαλιά του Κριβελί στο ριμπάουντ πέρασε άουτ. Δεν ήταν όμως μόνο αυτή η φάση. Έξι λεπτά μετά κράτησε απαραβίαστη την εστία στο τακουνάκι του Κριβελί και ασφαλώς στο 35′ νίκησε τον Ρομπίνιο με μεγαλειώδη επέμβαση. Φάση, βέβαια, που κακώς μέτρησε, αφού ο Βίστσα που έκανε το γύρισμα ήταν οφσάιντ. Οι “ερυθρόλευκοι” τα βρήκαν σκούρα απέναντι στους Τούρκους και προσπαθούσαν να κρατήσουν τη μπάλα για να “σπάσουν” τον ρυθμό τους.

2. ΠΗΓΕ ΓΙΑ ΤΟ ΓΚΟΛ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥ
Με την πάροδο του χρόνου στο πρώτο μισό ο Γκιλιέρμε χάθηκε, ενώ ο Μπουχαλάκης υπήρξαν στιγμές που έκανε αβίαστα λάθη. Ο Μασούρας, που άλλαξε πλευρά με τον Ποντένσε στο 40′, περιορίστηκε στο να κυνηγά τον Βίστσα και τον Καϊσάρα που ανέβαινε, βοηθώντας τον Τσιμίκα. Παραλίγο όμως στο 42′ να βάλει το γκολ της… ζωής του, όταν τα απίθανο σουτ στην κίνηση μετά από κόρνερ κατέληξε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Μπόλικη δουλειά από τους δύο κεντρικούς αμυντικούς του Ολυμπιακού, έτρεχε να μαρκάρει ο Βαλμπουενά, όσο αυτό ήταν εφικτό, ενώ ο Γκερέρο δεν κατέστη εφικτό να απειλήσει ούτε μία στιγμή στο 45λεπτο, πέρα από το να πιέζει την άμυνα της Μπασάκ. Ο Ομάρ προσπάθησε να συνδυαστεί με τον Ποντένσε, ο οποίος και αυτός γυρνούσε διαρκώς πίσω για να ενισχύσει την άμυνα. Δύσκολο 45λεπτο για τον Ολυμπιακό, που ολοκληρώθηκε με τη Μπασακσεχίρ να έχει κατοχή μπάλας στο 53% και έξι τελικές (τέσσερις στον στόχο), ενώ οι γηπεδούχοι πέντε τελικές, εκ των οποίων καμία στον στόχο.

3. ΕΝΑΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ, ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΕΝΑΝ
Ο σταρ της Μπασακσεχίρ, Αρντά Τουράν, μπήκε στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου αντί του Ρομπίνιο. Η εκκίνηση του β’ 45λέπτου αντίστοιχη με την Πλζεν. Δύο χαμένες ευκαιρίες, με Γκερέρο και Βαλμπουενά, και μετά γκολ! Πάλι από στατική φάση. Τότε στο 53′, τώρα στο 55′. Πάλι με εκτελεστή τον Βαλμπουενά. Προ ημερών με κόρνερ, τώρα φάουλ. Ο Γκερέρο έκανε την κεφαλιά, ο Γκιονούκ έκανε μεγάλη επέμβαση, αλλά ο Σεμέντο νίκησε στη μονομαχία τον Βιέιρα και με προβολή άνοιξε το σκορ (1-0). Πλέον οι φιλοξενούμενοι έπρεπε να ρισκάρουν. Ο Σαράλογλου, βοηθός του τιμωρημένου Μπουρούκ “φόρτωσε” τη γραμμή κρούσης, ρίχνοντας στη “μάχη” τον φορ Ντεμπά Μπα, περνώντας εκτός τον χαφ Αταμάχ. Η Μπασάκ δεν είχε παρά να πιέσει.

Τι να το κάνεις όμως; Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν κάτω από τα γκολπόστ έναν σπουδαίο τερματοφύλακα. Στο 63′ ο Σα νίκησε τον Βίστσα και στο 66′ τον Καϊσάρα. Τα λεπτά που ακολουθούσαν απαιτούσαν πάθος, δύναμη, συγκέντρωση. Και αντικανονικά μαρκαρίσματα, αφού η Μπασάκ έβαλε τη μπάλα κάτω και άρχισε να “χτυπάει” από τα άκρα και από τον άξονα. Ο Γκιλιέρμε ήταν υποχρεωμένος να ανεβάσει την απόδοσή του και το έκανε.

Ο Βραζιλιάνος έβαζε το σώμα του με εντυπωσιακό τρόπο, έπαιρνε φάουλ, έδινε ανάσες στους συμπαίκτες του. Ο θηριώδης Ντεμπά Μπα προκάλεσε ουκ ολίγα προβλήματα στην άμυνα του Ολυμπιακού και αφού υποχρέωσε σε κίτρινη τον Ομάρ, απείλησε στο 74′, δίχως να βρει στόχο. Οι γηπεδούχοι αμύνθηκαν με πάρα πολύ καλό τρόπο. Απέφυγαν τα λάθη, έπαιξαν με ψυχραιμία. Ένας για όλους και όλοι για έναν.

4. ΣΥΓΚΙΝΗΤΙΚΟΣ ΒΑΛΜΠΟΥΕΝΑ, ΠΕΤΥΧΕ ΔΙΑΝΑ ΜΕ ΡΑΝΤΖΕΛΟΒΙΤΣ
Η αλήθεια είναι πως οι γηπεδούχοι έβρισκαν πλέον ανοιχτό γήπεδο για να φύγουν στην κόντρα. Το σκέφτηκε έξυπνα ο Μαρτίνς και αποφάσισε να περάσει στον αγώνα τον Ραντζέλοβιτς, για να βγει ο κουρασμένος Ποντένσε. Ο Σέρβος μπήκε αμέσως στο πνεύμα του ματς, στο δεξί “φτερό”. Ένας εξαιρετικός ποδοσφαιριστής, που δεν άφησε την εκαιρία να πάει χαμένη. Ο Μεριά στο 77′, με περίσσια ψυχραιμία και αυτοπεποίθηση απομάκρυνε, ο Βαλμπουενά την κατάλληλη στιγμή πέρασε στον Ραντζέλοβιτς, ο Βιέιρα τον σώριασε στο έδαφος και ο Σκωτσέζος ρέφερι Μέιντεν καταλόγισε ορθότατα πέναλτι. Ο Γάλλος “μαέστρος” ανέλαβε την εκτέλεση, δεν πήρε φόρα, σκόραρε και ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0. Εκεί όλα τελείωσαν.

Πέντε λεπτά μετά ο Βαλμπουενά έγινε αλλαγή (πέρασε στη θέση του ο Καμαρά) και όλο το γήπεδο σηκώθηκε στο… πόδι για να χειροκροτήσει τον 35χρονο παικταρά, ο οποίος στα 82 λεπτά που αγωνίστηκε δεν σταμάτησε να πιέζει και να κάνει τάκλιν! Άξιζε την αποθέωση και με το παραπάνω. Λίγο πριν ολοκληρωθεί το ματς, ο Γκιλιέρμε ένιωσε ενοχλήσεις και ο Μαρτίνς πέρασε στη θέση του τον Κούτρη (πρώτη επίσημη συμμετοχή για φέτος). Δίχως να αλλάξει διαάταξη, ο Καμαρά ήταν πλάι στον Μπουχαλάκη και ο Κούτρης αριστερός εξτρέμ. Δεν άλλαξε τίποτα στα λεπτά που απέμεναν. Ακόμα και στην τελευταία φάση, ο Σα ήταν εκεί. Μπλόκαρε σταθερά το φάουλ του Καϊσάρα και δίκαια του απονεμήθηκε ο τίτλος του MVP.