20 Απριλίου 2024 / 4:14 μμ

Ο Παναθηναϊκός σκόρπισε με 3-0 την ΑΕΚ

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε με το ευρύ 3-0 την ΑΕΚ, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Super League 1, στο «Απόστολος Νικολαΐδης».

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Αϊτόρ, με τον Ισπανό να ανοίγει το σκορ με πέναλτι στο 16’, ενώ ο Παλάσιος σκόραρε για όγδοη φορά φέτος στο πρωτάθλημα δύο λεπτά μετά και ο Ιωαννίδης διαμόρφωσε (αυτό που έμελλε να είναι) το τελικό αποτέλεσμα, από ασίστ του Αϊτόρ, στο 29ο λεπτό!

Μάλιστα, ο Ισπανός εξτρέμ -που έφτασε τα τέσσερα τέρματα- είχε και δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση κόρνερ, λίγο πριν την ανάπαυλα, με τον Παναθηναϊκό να είναι αποτελεσματικός αρχικά και να ελέγχει απόλυτα το ματς στην επανάληψη…

Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν δύο δοκάρια σε λιγότερο από ένα λεπτό, ουσιαστικά, με τα σουτ των Ανσαριφάρντ και Τσούμπερ στο 25’ και στο 26’, προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι στο ξεκίνημα του δεύτερου ημίχρονου αλλά… μέχρι εκεί.

Με την πρώτη του φετινή νίκη σε ντέρμπι, το «τριφύλλι» ξεπέρασε το «πρέπει» που υπήρχε πριν το ματς και μπορεί να κοιτάζχει ακόμα πιο ψηλά από την τέταρτη θέση…

Καθώς η ΑΕΚ είναι μεν τρίτη, έχοντας και ένα ματς λιγότερο, αυτό με τον ΠΑΟΚ, αλλά απέχει πλέον μόνο τρεις πόντους.