19 Μαρτίου 2024 / 8:30 πμ

Ο Ολυμπιακός έχασε στην παράταση 79-78 από την Μπαρτσελόνα

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με έναν πόντο, 79-78, στην παράταση από την Μπαρτσελόνα, σε έναν αγώνα… χαμένη ευκαιρία για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Ο Κώστας Σλούκας έχασε το τελευταίο σουτ τόσο στην κανονική περίοδο (67-67), όσο και στο έξτρα πεντάλεπτο, με αποτέλεσμα να μείνει «όνειρο» το τρία στα τρία στη Euroleague φέτος, αλλά και επί ισπανικών ομάδων, μετά τις νίκες του επί των Μπασκόνια και Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο Νίκολα Μίροτιτς με 22 πόντους και 6 ριμπάουτ ήταν ο ηγέτης των «μπλαουγκράνα», που από το -7, προσπέρασαν στο 3ο δεκάλεπτο, αλλά ένιωθαν «καυτή» την ανάσα των «ερυθρόλευκων» μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Η ομάδα του Πειραιά είχε τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέφει κάθε φορά, με τον Φαλ να τελειώνει το ματς με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ. Οι Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ είχαν από 12 πόντους, 10 ο ΜακΚίσικ, ενώ ο Σλούκας αν και ήταν πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού αποδείχτηκε δύο φορές… μοιραίος.

Χωρίς τον Άλεξ Αμπρίνες και τον Σερτάτς Σανλί αγωνίστηκε η Μπαρτσελόνα, η οποία μετρά τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες στη Euroleague φέτος.

Τα δεκάλεπτα: 10-17, 27-32, 55-47, 67-67 κ.α., 79-78 παρ.

Χωρίς… εκπλήξεις παρουσιάστηκε στο τζάμπολ ο Ολυμπιακός, αφού ο Γιώργος Μπαρτζώκας επέλεξε για την αρχική πεντάδα τους Ουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ. Η ομάδα του Πειραιά μπήκε με ενέργεια από το πρώτο λεπτό και ξέφυγε με +7, 6-13, με δύο τρίποντα -από Ντόρσεϊ και Σλούκα-, αλλά και τον Μουσταφά Φαλ να βάζει δύσκολα στους ψηλούς της Μπαρτσελόνα. Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους προσπάθησαν να απειλήσουν με μακρινά σουτ, αλλά είχαν 0/7 τρίποντα στην 1η περίοδο. Ο Κόρεϊ Χίγκινς κρατούσε την Μπάρτσα, με τους Φαλ και Σλούκα να διατηρούν τον Ολυμπιακό στο +7, με την ολοκλήρωση του 1ου δεκαλέπτου 10-17. Η άμυνα των «ερυθρόλευκων» είχε λειτουργήσει για μία ακόμη φορά φέτος, όπως φαίνεται από τους 10 πόντους που σημείωσαν οι Καταλανοί.

Οι Λαρεντζάκης και ΜακΚίσικ πήραν τη σκυτάλη στο σκοράρισμα στις αρχές της 2ης περιόδου, με τον Πρίντεζη να περνά στο «4» και να μαζεύει διαδοχικά αμυντικά ριμπάουντ, τομέας στον οποίο υστερούσε ο Ολυμπιακός στο 1ο δεκάλεπτο. Οι Νικ Καλάθης και Μπράντον Ντέιβις μείωσαν στο καλάθι τη διαφορά για τους γηπεδούχους, 18-20, αλλά ο Ολυμπιακός αποδείχτηκε διαβασμένος εν συνεχεία και οικοδόμησε εκ νέου διαφορά. Η ομάδα του Πειραιά απαντούσε με πολυφωνία στην επίθεση, αφού είχε έρθει η σειρά των Ζαν-Σαρλ και Ουόκαπ να ανεβάζουν το σκορ για τον Ολυμπιακό. Με 0/12 τρίποντα στο α΄ μέρος, οι «μπλαουγκράνα» συνέχισαν να βλέπουν την πλάτη της ελληνικής ομάδας, η οποία με τρίποντο του Βεζένκοφ προηγήθηκε με 25-32. Το φάουλ του Ντόρσεϊ στον Λαπροβίτολα έστειλε τον Αργεντινό στη γραμμή του φάουλ, για να διαμορφώσει το σκορ ημιχρόνου, 27-32.

Η αρχή του β΄ μέρους ανήκε στην Μπαρτσελόνα, αφού οι Κούριτς και Μίροτιτς ευστόχησαν σε τρίποντα με την έναρξη της 3ης περιόδου. Το επιμέρους σκορ 8-2 επέτρεψε στην ισπανική ομάδα να προηγηθεί με 35-34. Η άμυνα του Ολυμπιακού «βραχυκύκλωσε», με τους Μπράντον Ντέιβις και Νίκολα Μίροτιτς να πρωταγωνιστούν σε αυτό το διάστημα από πλευράς Μπαρτσελόνα. Ο Νικ Καλάθης μετρούσε 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 6 πόντους, όταν «έγραψε» το 43-36. Ακολούθησε «μάχη», αφού ο Ολυμπιακός επέστρεψε και μείωσε στο καλάθι, 49-47, με λύσεις από τους Ντόρσεϊ, Σλούκα και Φαλ. Μέσα σε 30΄΄ όμως, δέχτηκε δύο διαδοχικά τρίποντα από Χίγκινς και Λαπροβίτολα και η 4η περίοδος θα ξεκινούσε με τον Ολυμπιακό στο -8 (55-47 στο 30ο λεπτό).

Η Μπαρτσελόνα των 0/12 τριπόντων στο ά μέρος, συνέχιζε να «βομβαρδίζει» με τρίποντα τον Ολυμπιακό και στην 4η περίοδο. Ο Πιερ Οριόλα, έξω από τα 6.75 έκανε το 58-49, όμως ένα τρίποντο του Λαρεντζάκη, ένα δίποντο του Βεζένκοφ και 2/2 βολές του Χασάν Μάρτιν που είχε αγωνιστεί μόλις 6 λεπτά στα τρία πρώτα δεκάλεπτα έφεραν τους «ερυθρόλευκους» σε απόσταση αναπνοής, 58-56.

Ο Ολυμπιακός που είχε μόλις 1 κλέψιμο έναντι 9 της Μπάρτσα όταν ξεκίνησε η 4η περίοδος, έκανε δύο κλεψίματα σε δύο φάσεις αμέσως μετά, αλλά ο ΜακΚίσικ ήταν άστοχος για τρεις, άστοχος και σε λέι απ στην επόμενη επίθεση του Ολυμπιακού. O Λαρεντζάκης υπέπεσε σε φάουλ στον Καλάθη, αυτός αστόχησε και στις δύο βολές, αλλά ο διαιτητής υπέδειξε επανάληψη στην τελευταία, για το 59-56. Με 2/2 βολές, ο Σλούκας μείωσε σε 59-58, ο Μπράντον Ντέιβις κάρφωσε για το 61-58 και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ισοφάρισε, 61-61, έξω από τα 6.75, με εναπομείναντα χρόνο 2:30΄΄. Μπαρτσελόνα και Ολυμπιακός παρέμειναν ισόπαλοι, 63-63, από καλάθι του Μίροτιτς και βολές του ΜακΚίσικ.

Ο Βεζένκοφ έκανε φάουλ στον Μίροτιτς, για το 65-63 των Καταλανών, 1:47΄΄ πριν τη λήξη. Την πιο κρίσιμη στιγμή, οι Σλούκας και Βεζένκοφ φώναξαν παρόντες και ο Ολυμπιακός προσπέρασε 65-67, 1:13 για το τέλος. Μετά την αστοχία του Χίγκινς, άστοχος σε τρίποντο αποδείχτηκε και ο Λαρεντζάκης, για να ισοφαρίσει σε 67-67 ο Κούριτς παίρνοντας το 4ο φάουλ του Χασάν Μάρτιν. Όμως στην τελευταία επίθεση, ο Σλούκας αντί να πασάρει στον Μάρτιν που… περίμενε στη ρακέτα, αποφάσισε να διεισδύσει για να στεφθεί από αποτυχία η επιλογή του. Ο νικητής θα κρινόταν στην παράταση.

Με Φαλ στο «5» ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο έξτρα πεντάλεπτο, αλλά έκανε κακές επιλογές, χωρίς επιτυχία στην τελική προσπάθεια. Η Μπαρτσελόνα προσπέρασε με +5, 75-70, αφού ο Μίροτιτς σημείωσε διαδοχικούς πόντους. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε για πολλοστή φορά, 75-74, με λέι απ του ΜακΚίσικ και 2/2 βολές από τον Σλούκα. Ο Μίροτιτς έφτασε τους 22 πόντους με δύο βολές από φάουλ του ΜακΚίσικ, 77-74, με 1:11΄΄ να απομένουν. Ο Ντόρσεϊ θα πετύχαινε 4/4 βολές αμέσως μετά για το 77-78 και με τον Βεζένκοφ να μαζεύει το πιο κρίσιμο έως τότε αμυντικό ριμπάουντ. Ο Φαλ, όμως έκανε φάουλ στον Οριόλα στα 7΄΄, 79-78, με το Σλούκα να παίρνει πάνω του την τελευταία επίθεση, αλλά να αστοχεί… Ο Ολυμπιακός δεν πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και η Μπαρτσελόνα παρέμεινε αήττητη στις τρεις πρώτες αγωνιστικές.

Διαιτητές: Ντιφαλά (Γαλλία), Πατέρνικο (Ιταλία), Βίλιους (Λιθουανία)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 10, Μαρτίνεθ, Σμιτς, Χέιζ-Ντέιβις 2, Οριόλα 7 (1), Λαπροβίτολα 7 (1), Χίγκινς 11 (1), Κούριτς 9 (1), Γιοκουμπάιτις 2, Μίροτιτς 22 (1), Καλάθης 9

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 6, Ντόρσεϊ 12 (2), Λαρεντζάκης 6 (2), Φαλ 11, Σλούκας 14 (1), Μάρτιν 2, Βεζένκοφ 12 (1), Πρίντεζης, Παπανικολάου, Ζαν-Σαρλ 5, ΜακΚίσικ 10