19 Μαρτίου 2024 / 8:07 πμ

Νίκη και ελπίδες για τίτλο η Ρεάλ Μαδρίτης – 2-1 τη Μπαρτσελόνα στο clasico

Με 2-1 νίκησε την Μπαρτσελόνα η Ρεάλ Μαδρίτης αυξάνοντας τις ελπίδες της για τίτλο στη LaLiga και μειώνοντας παράλληλα σημαντικά αυτές των Καταλανών για την πρώτη θέση.

Τα γκολ της ομάδας του Ζινεντίν Ζιντάν πέτυχαν οι Mπενζεμά (13΄) και Κροος (28΄) , ενώ για την ομάδα του Κούμαν σκόραρε ο Όσκαρ Μινγκέθα στο 60ο λεπτό.

το 13ο λεπτό ο Λούκας Βάθκεθ έβγαλε την παράλληλη μπαλιά και ο Καρίμ Μπενζεμά με έξοχο τακουνάκι άνοιξε το σκορ, για να διπλασιάσει η Ρεάλ στο 28΄: ο Κρόος εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα κόντραρε στους Σερζίνιο Ντεστ και Ζόρντι Άλμπα και κατέληξε στα δίχτυα του Αντρέ τερ Στέγκεν.

Λίγο αργότερα ο Βάθκεθ είχε δοκάρι σε διαγώνιο σουτ, για να «απαντήσει» η «Μπάρτσα» στα δοκάρια με απευθείας κόρνερ του Μέσι! Με τον Αντουάν Γκριεζμάν στο δεύτερο ημίχρονο οι «μπλαουγκράνα» ζωήρεψαν επιθετικά και στο 60΄, ύστερα από φάση διαρκείας, η μπάλα έφτασε στον Όσκαρ Μινγκέθα, ο οποίος μείωσε σε 2-1, που όμως έμεινε ως το τέλος…

ΡΕΑΛ (Ζινεντίν Ζιντάν): Κουρτουά, Βάθκεθ (43′ Οντριοθόλα), Μιλιτάο, Νάτσο, Μεντί, Καζεμίρο, Μόντριτς, Κρόος (72′ Ίσκο), Βαλβέρδε (61′ Ασένσιο), Βινίσιους (72′ Μαρσέλο), Μπενζεμά (72′ Ντίαθ)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Ρόναλντ Κούμαν): Τερ Στέγκεν, Μινγκέθα, Αραούχο (72′ Μορίμπα), Λενγκλέ, Ντεστ (46′ Γκριεζμάν), Μπουσκέτς (64′ Ρομπέρτο), Ντε Γιονγκ, Άλμπα, Μέσι, Πέδρι (81′ Τρινκάο), Ντεμπελέ (81′ Μπρέθγουεϊτ)