28 Μαρτίου 2024 / 6:51 μμ

Μοιραίος Μέσι για την Αργεντινή, 1-1 με Ισλανδία

Αργεντινή ξεκίνησε με το “αριστερό” το Μουντιάλ 2018, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την “πρωτάρα” Ισλανδία στην Otkrytiye Arena της Μόσχας για την πρώτη αγωνιστική του τετάρτου ομίλου της διοργάνωσης. Ο καλύτερος της “αλμπισελέστε”, Σέρχιο Αγκουέρο, άνοιξε το σκορ με εντυπωσιακή προσπάθεια, ο πρώην φορ του Ολυμπιακού, Άλφρεντ Φινμπόγκασον, ισοφάρισε κι “έγραψε” ιστορία για τους νησιώτες, ο Λιονέλ Μέσι απέτυχε να νικήσει με εκτέλεση πέναλτι τον Χάνες Χάλντορσον, ο οποίος έβγαζε τα… πάντα.

Αυτά είναι τα πράγματα που θα κρατήσουμε από το παιχνίδι.

1. ΜΕΣΙ, ΜΕΣΙ, ΕΙΣΑΙ ΕΔΩ;
Έστω κι όχι εντελώς ορθόδοξα, η Αργεντινή είχε τη μεγάλη ευκαιρία να ανακτήσει το προβάδισμα κι ενώ το σκορ ήταν στο 1-1. Ήταν το 62ο λεπτό, όταν ο Μάξι Μέσα ανατράπηκε από τον Χέρντουρ Μάγκνουσον μετά την εξαιρετική πάσα του Λιονέλ Μέσι. Ο τελευταίος ανέλαβε την εκτέλεση και δεν κατάφερε να σκοράρει! Νικήθηκε από τον Χάνες Θορ Χάλντορσον και “πέταξε στα σκουπίδια” τη σπουδαία ευκαιρία της “αλμπισελέστε”.

Αγχωμένος; Πιεσμένος; Καλά μαρκαρισμένος; Όπως και να ‘χει, όποιες προσπάθειες ανέλαβε, δεν του βγήκαν. Στο 21′, ο Χάλντορσον μπλόκαρε την προσπάθειά του, στο 66’ η εκτέλεση φάουλ του πέρασε πάνω από την εστία της εθνικής Ισλανδίας.

Στο 81ο λεπτό, ύστερα το εξαιρετικό φαλτσαριστό φάουλ με το αριστερό έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι. Ούτε το δέκατό του σουτ, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, βρήκε στόχο.

Προσπάθησε στο δεύτερο ημίχρονο – περισσότερο από το πρώτο – αλλά δεν μπόρεσε να οδηγήσει μόνος του την εθνική ομάδα της “χώρας του τάνγκο” στη νίκη.

2. “ΕΓΡΑΨΑΝ ΙΣΤΟΡΙΑ” Ο ΦΙΝΜΠΟΓΚΑΣΟΝ ΚΑΙ Η ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ

Επιτυχία για την εθνική Ισλανδίας ήταν η πρόκριση – παρουσία στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας. Κανείς δεν περίμενε ότι το παρθενικό γκολ σε τελική φάση Μουντιάλ θα ερχόταν στην πρεμιέρα της στη διοργάνωση κόντρα στην αντίστοιχη της Αργεντινής και κυρίως 23 λεπτά μετά την έναρξη του ματς.

Την “ιστορία έγραψε” ο πρώην επιθετικός του Ολυμπιακού και νυν της Άουγκσμπουργκ, Άλφρεντ Φινμπόγκασον. Με κοντινό πλασέ έπειτα από επέμβαση του Καμπαγιέρο σε σουτ του Μπιάρνασον, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και ισοφάρισε σε 1-1. Πρόλαβε την προβληματική άμυνα των Αργεντινών και έφερε το ματς στα ίσια πολύ γρήγορα.

Εξαιρετική η Ισλανδία σε αυτό που ξέρει να κάνει καλά. Να “βγάζει το λάδι”, δηλαδή του αντιπάλου του. Με τον Γκίλφι Σίγκουρντσον “μαέστρο”, τον Άλφρεντ Φινμπόγκασον “εκτελεστή” κι εννιά άλλους “πολεμιστές”, οι Ισλανδοί απέδειξαν ότι δεν πήγαν στην Ισλανδία για τουρισμό. Αρχηγός αυτών ο Χάλντορσον με τις καίριες επεμβάσεις του.

3. Ο ΑΓΚΟΥΕΡΟ ΕΒΑΛΕ ΠΡΩΤΟΣ ΤΗΝ “ΥΠΟΓΡΑΦΗ” ΤΟΥ

Σύμφωνα με τα ΜΜΕ της Αργεντινής, ο Σέρχιο Αγκουέρο “κέρδισε” τον Γκονσάλο Ιγκουαΐν στη “μάχη” στο μυαλό του Χόρχε Σαμπαόλι για τη θέση στην κορυφή της επίθεσης. Τα προγνωστικά επιβεβαιώθηκαν την παραμονή (ο “Δον Σάμπα” ανακοίνωσε την αρχική ενδεκάδα στη συνέντευξη Τύπου) κι ο “Κουν” ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα. Το γκολ φέρει “φαρδιά-πλατιά” την “υπογραφή” του. Ήταν ο πρώτος που βγήκε μπροστά για την “αλμπισελέστε” και το γκολ ήταν προϊόν της ατομικής του ενέργειας.

Στο 19ο λεπτό ο επιθετικός της Μάντσεστερ Σίτι άνοιξε το σκορ για την εθνική ομάδα της πατρίδας του, όταν έγινε αποδέκτης της μπάλας στην περιοχή της Ισλανδίας, γύρισε ανάμεσα σε αντιπάλους, σούταρε δυνατά με το αριστερό και σκόραρε με τρόπο εντυπωσιακό τρόπο.

Άλλωστε αυτό ήταν το πρώτο του γκολ σε Μουντιάλ και το κυνηγούσε στην τρίτη του ευκαιρία (δεν είχε σκοράρει το 2010 και το 2014). Έγινε ο δεύτερος Αργεντινός της Μάντσεστερ Σίτι που σκοράρει σε Παγκόσμιο Κύπελλο μετά από τον Κάρλος Τέβες.

4. ΕΚΤΟΣ Ο ΜΕΣΑ, ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΙΣΩ Ο ΜΠΙΓΛΙΑ

Ο Χόρχε Σαμπαόλι έβαλε τον 26χρονο μέσο της Ιντεπεντιέντε, Μάξι Μέσα, λίγο πιο μπροστά από τους αμυντικούς μέσους, Χαβιέρ Μαστσεράνο και Λούκας Μπίγλια. Ο μοναδικός της ενδεκάδας της “αλμπισελέστε” από το εγχώριο πρωτάθλημα παρουσιάστηκε κατώτερος των προσδοκιών (αν και ήταν αυτός που κέρδισε το πέναλτι).

Δεν βοήθησε ούτε δημιουργικά (κυρίως θα περίμενε κανείς), ούτε ανασταλτικά. Αντί για Μέσα, ήταν έξω από το γήπεδο. Δεν υπήρχε καμία σύνδεση κέντρου – επίθεσης, η μπάλα πήγαινε πλάγια και σπάνια κάθετα.

Ο Λούκας Μπίγλια από την άλλη, έμοιαζε να ήταν ένα χρόνο πίσω με συμπαίκτες και αντιπάλους. Και πολύ τον κράτησε ο Σαμπαόλι στον αγωνιστικό χώρο, καθώς στο 54ο λεπτό πέρασε στη θέση του, τον Εβέρ Μπανέγα.  Έτσι είναι το στυλ του Μπίγλια, αλλά απέναντι σε τέτοιες ομάδες – ειδικά όταν το ματς “στραβώνει” – δεν μπορεί να βοηθήσει και πολύ!