25 Απριλίου 2024

Με Στρέλνιεκς και Λεντέι πήρε το διπλό ο Ολυμπιακός

Ξύπνησαν οι ξένοι και ο Ολυμπιακός κέρδισε μέσα στην Γερμανία

Μέτριοι και πάλι οι Έλληνες που παίρνουν τα περισσότερα χρήματα

Κανόνας στο Ευρωπαϊκό Μπάσκετ. Οι ξένοι κάνουν τη διαφορά. Μετά από δύο συνεχόμενες ήττες από Παναθηναϊκό και Φενέρμπαχτσε ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και έφτασε σε μια πολύ σημαντική νίκη ψυχολογίας με 72-62 στην έδρα της Μπάγερν.

Οι Ερυθρόλευκοι «καθάρισα» στην τελευταία περίοδο, βρίσκοντας λύσεις από τον μέχρι πρότινος παροπλισμένο, Γιάνις Στρέλνιεκς, και τον Ζακ ΛεΝτέι να κάνει ακόμα μια σπουδαία εμφάνιση το τελευταίο διάστημα. Ο Ολυμπιακός έχει πλέον ρεκόρ 4-4 στην Ευρωλίγκα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με το… πόδι στο γκάζι και προηγήθηκε με 10-4 στο 4’ έχοντας ευστοχήσει και στις πέντε πρώτες επιθέσεις του. Από το 6’ και έπειτα η απόδοση των Ερυθρολεύκων έπεσε και ορισμένα μαζεμένα λάθη που έκαναν έδωσαν την ευκαιρία στη Μπάγερν να αντιδράσει. Με 7 συνεχόμενους πόντους του Γουίλιαμς, που έκανε ό, τι ήθελε στη ρακέτα, οι Βαυαροί πήραν το πρώτο τους προβάδισμα με 15-12 στο 8’. Οι δυο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι σε όλη τη δεύτερη περίοδο, με καμία εκ των δύο να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Με ένα κάρφωμα του Μιλουτίνοφ και ένα τρίποντο του Τίμα ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο ημίχρονο, όντας μπροστά στο σκορ με 4 πόντους (31-27).

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με ένα απίθανο τρίποντο του Μιλουτίνοφ από πολύ μακριά στη λήξη της επίθεσης, με το οποίο ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 5 (36-31). Οι Ερυθρόλευκοι «βραχυκύκλωσαν» με νέο μπαράζ λαθών, με αποτέλεσμα να δεχθούν σερί 6-0 και να μείνουν πίσω με 39-38. Το παιχνίδι εξακολούθησε να είναι αρκετά νευρικό με άσχημα ποσοστά ευστοχίας για τις δύο ομάδες, ενώ το αρνητικό για τον Ολυμπιακό ήταν πως οι Μιλουτίνοφ και Πρίντεζης έφτασαν αμφότεροι τα 3 φάουλ πριν τη λήξη της 3ης περιόδου.