Μόλις στο 4ο λεπτό και μετά από λάθος των παικτών της Μπάγερν στη μεσαία γραμμή, ο Κακρέ τροφοδότησε τον Ντεπάι, ο οποίος άνοιξε τη μπάλα στο τετ-α-τετ με τον Νόιερ, αλλά σούταρε λίγο άουτ.

Στο 17ο λεπτό, έπειτα από ενέργεια διαρκείας και σουτ του Εκαμπί, το αριστερό δοκάρι του Νόιερ έσωσε την Μπάγερν Μονάχου και στέρησε από τη Λιόν την ευκαιρία να κάνει το 1-0.

Η Λιόν είχε τις ευκαιρίες, αλλά η Μπάγερν άνοιξε το σκορ στον ημιτελικό του Champions League. Στο 18′ ο Γκνάμπρι βγήκε από δεξιά, συνέχισε παρά την πίεση και με άπιαστο αριστερό νίκησε τον Λόπες κάνοντας το Λιόν – Μπάγερν 0-1.

Στο 30′ ο Πέρισιτς έκανε την παράλληλη σέντρα, ο Λεβαντόβσκι μπερδεύτηκε στο βηματισμό του, ο Λόπες δεν μπορεί να απομακρύνει τη μπάλα και ο επερχόμενος Γκνάμπρι διπλασιάζει τα προσωπικά του τέρματα, βάζοντας τη Μπάγερν μπροστά στο σκορ με 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λιόν έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες να ξαναμπεί στο ματς, με τον Νόιερ να σώζει την εστία του σε δύο περιπτώσεις μέχρι το 58′, σε κεφαλιά του Ντεπάι και σουτ του Εκαμπί σε τετ α τετ.

Η Μπάγερν “απάντησε” στις ευκαιρίες της Λιόν με τον Πέρισιτς, ενώ στο 80′ ο Κοουτίνιοσκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ (η μπάλα είχε βρει στον Γκορέτσκα). Το κερασάκι στην… τούρτα από τη Βαυαρία, έβαλε -ποιος άλλος- ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, ο οποίος με το 15ο φετινό του γκολ στο Champions League, διαμόρφωσε στο 88′ το τελικό Λιόν – Μπάγερν 0-3.

Οι Γερμανοί το βράδυ της Κυριακής (23/8, 22:00) θα διεκδικήσουν στο Ντα Λουζ της Λισσαβόνας, απέναντι στην πρωτάρα Παρί Σεν Ζερμέν, το 6ο Champions League στην ιστορία τους.

ΛΙΟΝ (Ρούντι Γκαρσία): Λόπες, Ντενάγιερ, Μαρσέλο, Μαρσάλ (72′ Σερκί), Κακρέ, Γκιμαράες, Αουάρ, Κορνέ, Ντιμπουά, Ντεπάι (58′ Nτεμπελέ), Εκαμπί.

ΜΠΑΓΕΡΝ (Χάνσι Φλικ): Νόιερ, Άλαμπα, Μπόατενγκ, Ντέιβις, Κίμιχ, Γκορέτσκα (82′ Παβάρ), Αλκάνταρα (82′ Τολισό), Πέρισιστς (62′ Κομάν), Μίλερ, Γκνάμπρι (75′ Κοουτίνιο), Λεβαντόβσκι