29 Μαρτίου 2024 / 1:15 μμ

Καλύτερος ο Άρης, αλλά αποκλείστηκε από τη Μακάμπι

Αντίο Ευρώπη και από τον Άρη. Οι Θεσσαλονικείς έφτασαν κοντά στην ανατροπή αλλά…πλήρωσαν ένα λάθος στην άμυνά τους στο 74ο λεπτό. Κέρδισαν 2-1 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ που έπαιζε από το 60’ με δέκα παίκτες αλλά άντεξε και πήρε την πρόκριση στα playoffs της διοργάνωσης.

Ο Άρης με τον κόσμο στο πλευρό θέλησε να εκμεταλλευτεί τα πρώτα λεπτά και να σημειώσει ένα γκολ, ωστόσο η Μακάμπι Τελ Αβίβ κράτησε σχετικά εύκολα.

Σαφώς και η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε τον έλεγχο και τον πρώτο λόγο αλλά με δυσκολία έβρισκε τους διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία. Αμυντικά σε σχέση με τον πρώτο αγώνα φυσικά ο Άρης ήταν η μέρα με τη νύχτα…

Ο Κουέστα λίγες φορές χρειάστηκε, ήταν εκεί που έπρεπε αλλά το κακό για τον Άρη ήταν πως τις 2-3 καλές του στιγμές δεν τις έκανε γκολ, με κορυφαία φυσικά το δοκάρι του Πάλμα (εκτέλεση φάουλ στο 25’) σε ένα διάστημα όπου η ομάδα του Μπούργος ήταν πιεστική και εάν εκεί γινόταν το 1-0 θα ήταν αλλιώς τα πράγματα…

Τα πάντα άλλαξαν φυσικά στο πρώτο τέταρτο του β’ ημιχρόνου, με τον Άρη στο 60’ να κάνει το 1-0 με πέναλτι του Γκρέι. Ένα πέναλτι που δόθηκε με μεγάλη καθυστέρηση και τον διαιτητή, μετά την παρέμβαση του πρώτου βοηθού που είδε το σπρώξιμο του Γκλέιζερ πάνω στον Ιτούρμπε.

Ο διαιτητής όχι μόνο δεν είδε το πέναλτι αλλά μετά την κουβέντα που είχε με τον βοηθό του, έδωσε σωστά το πέναλτι αλλά απέβαλε τον Μπιτόν που δεν ήταν στη φάση ενώ αρχικά είχε δείξει κίτρινη στον Γκλέιζερ. Τελικά, πήρε πίσω την κόκκινη στον Μπιτόν και απέβαλε τον Γκλέιζερ.

Έτσι ο Άρης ήταν και μπροστά στο σκορ και έπαιζε και με παίκτη παραπάνω, με τον Μπούργος να κάνει και αλλαγές περνώντας Καμάτσο, Μανού Γκαρθία.

Η Μακάμπι μετά το αρχικό σάστισμα, ισορρόπησε παίζοντας και με παίκτη λιγότερο. Κράτησε λίγο μπάλα αλλά ο Άρης έχει ποιότητα από τη μέση και μπροστά, ωστόσο πλήρωσε ένα λάθος πίσω του Μπράμπετς. Ένα λάθοςπου εκμεταλλεύθηκε ο Ζάχαβι, ο οποίος έγραψε το 1-1.

Ο Άρης δεν τα παράτησε ο Μανού Γκαρθία…γλύκανε το παιχνίδι της ομάδας του. Έβγαλε τον Γκρέι φάτσα με το 2-1 στο 80′ αλλά δεν έγινε αλλά ένα λεπτό μετά ήταν μέσα στη φάση για το δεύτερο τέρμα της ομάδας του, αυτή τη φορά από τον Ντουκουρέ μετά και τη συνεργασία των Οντουμπάτζο, Γκρέι (τακουνάκι).

Έτσι στo τελευταίο τέταρτο (μαζί με τις καθυστερήσεις)…έσπασαν καρδιές με τον Άρη να πιέζει, να προσπαθεί για να στείλει το ματς στην παράταση. Πάλμα, Γκρέι είχαν την ευκαιρία τους αλλά μέχρι εκεί.

Οι συνθέσεις…

ΑΡΗΣ: Κουέστα – Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν – Ιτούρμπε (68’ Μανού Γκαρθία), Ντουκουρέ (95’ Ντιόπ), Νταμπό (68’ Καμάτσο), Μαντσίνι (77’ Ματέο Γκαρσία) – Πάλμα (95’ Χατζηιωάννου), Γκρέι

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ : Πέρετζ – Ζεράλδες, Νιρ Μπιτόν, Γεϊνί, Σαμπορίτ, Χόζεζ (78’ Καντίλ) – Κούβας (66’ Γκολάσα), Φαν Όβερεμ (90’ Νταν Μπίτον), Γκλέιζερ, Κανιτσόβσκι (90’ Ρίκαν) – Γιοβάνοβιτς (66’ Ζάχαβι)