28 Μαρτίου 2024 / 1:29 μμ

Ηττα για την εθνική μπάσκετ απέναντι στην Γαλλία

Την ήττα με 84-68 από τη Γαλλία γνώρισε στο Παρίσι η εθνική μπάσκετ ανδρών, στο τελευταίο της φιλικό παιχνίδι πριν τους αγώνες των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου με Σερβία και Γεωργία.

Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος άφησε εκτός 12άδας τους Γιάννη Μπουρούση και Θανάση Αντετοκούνμπο, ενώ ο Κώστας Παπανικολάου αποβλήθηκε στις αρχές της τρίτης περιόδου, για έντονη διαμαρτυρία προς τους διαιτητές. Πρώτος σκόρερ της ελληνικής ομάδας ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης με 13π.

Η ελληνική ομάδα άρχισε τον αγώνα με τον Μήτογλου αντί του Μπουρούση και τον Σλούκα να αντικαθιστά τη βασική πεντάδα τον Ντόρσεϊ. Η εθνική είχε αρχικά ένα μικρό προβάδισμα (9-8), αλλά τα μακρινά σουτ των Τζάκσον και Ρουσέλ επέτρεψαν στη Γαλλία να ξεφύγει με 16-11, με τη συμπλήρωση έξι λεπτών, την ώρα που Μήτογλου και Παπαγιάννης είχαν από δύο φάουλ.

Το τρίποντο του Καουντί έφερε τους οικοδεσπότες στο 22-13, απέναντι στην Εθνική που έκλεισε το δεκάλεπτο στο -8, 22-14, έχοντας έξι λάθη. Η βελτιωμένη ελληνική άμυνα κράτησε χωρίς σκορ για σχεδόν τρία λεπτά τους «τρικολόρ», ωστόσο δεν αξιοποίησε αυτό το διάστημα επιθετικά και με διαδοχικά καρφώματα του Φαλ η Γαλλία έφτασε στο 26-15.

Το τρίποντο του Παπαπέτρου και το γκολ-φάουλ του Παπαγιάννη έδωσαν επιθετικές λύσεις στην Ελλάδα (28-21), ενώ ακόμη ένα μακρινό σουτ του Λαρεντζάκη και μια βολή μετά από κλέψιμο μείωσαν στους έξι, 35-29, 1:27 πριν το ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε με 38-31.

Το καλό ξεκίνημα της Εθνικής στο τρίτο δεκάλεπτο με τη μείωση της διαφοράς στους πέντε, 42-37, δεν είχε συνέχεια. Τα σουτ του Τζάκσον και η αποβολή του Παπανικολάου για διαμαρτυρία επέτρεψαν στη Γαλλία με τρίποντο του Μπατούμ να φτάσει για πρώτη φορά στο +13, 50-37, μετά από τριάμισι λεπτά.

Η ελληνική ομάδα αντέδρασε με οκτώ διαδοχικούς πόντους του Παπαγιάννη, 55-45, αλλά ο Μπατούμ πότε σκοράροντας και πότε δημιουργώντας προκαλούσε διαρκώς προβλήματα και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 65-51.

Μία ασίστ και ένα τρίποντο του Σλούκα οδήγησαν στο 69-56 στο πρώτο τετράλεπτο του τέταρτου δεκαλέπτου. Η Γαλλία, ωστόσο, συντήρησε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα κι έφτασε στη νίκη με 84-68.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 38-31, 65-51, 84-68

ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Μπατούμ 13 (12 ασίστ, 5 κλεψ.), Καουντί 10 (6 ριμπ.), Τζαϊτέ 8, Νουά 2 (3 ριμπ.), Λεσόρ 10 (5 ριμπ.), Κοφί 5 (6 ριμπ.), Ρουσέλ 6, Ζουλιέν 2, Λακόμπ 7 (3 ριμπ.), Τζάκσον 13 (3 ριμπ.), Φαλ 8 (4 ριμπ.), Κονατέ.

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Ντόρσεϊ 2 (2 ριμπ., 2 ασίστ), Λαρεντζάκης 8, Καλάθης 4 (5 ασίστ, 3 ριμπ.), Σλούκας 12 (5 ασίστ, 2 ριμπ.), Μαργαρίτης 1 (2 ριμπ., 2 κλεψ.), Παπαγιάννης 13 (3 ριμπ.), Πρίντεζης 5 (2 ριμπ., 2 κλεψ.), Παπανικολάου 7, Μάντζαρης, Παπαπέτρου 8 (3 ριμπ.), Βασιλόπουλος 2 (2 κλεψ.), Μήτογλου 6.