16 Απριλίου 2024 / 10:49 μμ

Ισοπέδωσαν τους Χοκς και ισοφάρισαν οι Μπακς με σούπερ Γιάννη

από fimotro

Με πληγωμένο θηρίο έμοιαζαν οι Μπακς μετά το break που… υπέστησαν στον πρώτο τελικό της Ανατολής. Παίζοντας ολοκληρωτικό μπάσκετ διέλυσαν με 125-91 τους Χοκς στο Μιλγουόκι και ισοφάρισαν σε 1-1.
Αφεντικό της αναμέτρησης από το πρώτο λεπτό η ομάδα του Μάικ Μπουντενχόλζερ, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους χάρη με όπλα την άμυνα και το μακρινό σουτ. Η διαφορά έφτασε στο +32 στο ημίχρονο και το +40 στο τρίτο δωδεκάλεπτο.
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε ένα πληθωρικό παιχνίδι. Σε μόλις 29 λεπτά και χωρίς να χρησιμοποιηθεί καθόλου στην τέταρτη περίοδο είχε 25 πόντους με 3/4 βολές, 11/15 δίποντα και 0/3 τρίποντα, καθώς επίσης 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος. Εξαιρετικη εμφάνιση έκανε και ο Τζρου Χόλιντεϊ με 22 πόντους και 9 ασίστ.
Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο πήρε χρόνο στην τέταρτη περίοδο και είχε 2 πόντους (1/2 δίποντα), 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 10 λεπτά.
Πολύ μακριά από τον καλό του εαυτό ο Τρέι Γιανγκ, έμεινε στους 15 πόντους με 5/8 δίποντα, 1/8 τρίποντα και 2/3 βολές μετρώντας μόλις 3 ασίστ για 9 λάθη σε 28 λεπτά.
Η σειρά μεταφέρεται πλέον για δύο ματς στην Ατλάντα, με το Game 3 να διεξάγεται ξημερώματα της Δευτέρας στις 3:30.
Το ματς
Οι Μπακς θέλησαν από την αρχή να επιβάλουν την κυριαρχία τους και έφτασαν νωρίς στο 12-3 με τον Γιάννη να μην έχει αντίπαλο. Οι γηπεδούχοι σούταραν εξαιρετικά από μακριά (άρχισαν με 5/5 τρίποντα) και δεν άργησαν να φτάσουν στο 24-14. Οι Χοκς βρήκαν λύσεις από τον πάγκο με τον Γκαλινάρι και πλησίασαν στους έξι, 34-28, αλλά δεν υπήρξε συνέχεια. Με τον Χόλιντεϊ να κάνει ανάλογα σπουδαία δουλειά με τον Greek Freak και την άμυνα να μασάει σίδερα, το Μιλγουόκι έκανε ένα σερί 20-0 και εκτοξεύτηκε στο 71-40!
Τα διαδοχικά τάιμ άουτ του Νέιτ ΜακΜίλαν δεν μπορούσαν να συνεφέρουν την ομάδα του που έχοντας τον Γιανγκ σε κακή μέρα είδε τους γηπεδούχους να ξεμακραίνουν κι άλλο, 87-49. Οι δύο προπονητές άρχισαν νωρίς να διευρύνουν το rotation δείχνοντας πως ήδη σκέφτονταν το Game 3 στην Ατλάντα. Τα τρίποντα από Κόνατον και Φορμπς έφεραν τη διαφορά και στο +40 (99-59, 103-63) στο φινάλε της τρίτης περιόδου μετατρέποντας το τέταρτο δωδεκάλεπτο σε διαδικαστικού χαρακτήρα,
Δωδεκάλεπτα: 34-28, 77-45, 103-63, 125-91

Πηγή: sport-fm.gr