29 Μαρτίου 2024 / 1:27 μμ

Ίντερ – Λεβερκούζεν 2-1: Πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά σε ένα ημίχρονο

από fimotro

Με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο πρώτο ημίχρονο, η Ίντερ επικράτησε 2-1 της Λεβερκούζεν και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Europa League.

ΗΊντερ είναι η μεγάλη νικήτρια στην αναμέτρηση με την Μπάγερ Λεβερκούζεν. Οι νερατζούρι με δύο γκολ σε έξι λεπτά, στο 15′ με Μπαρέλα και στο 21′ με Λουκάκου, επικράτησε 2-1 των Γερμανών που μείωσαν με τον Χάβερτς στο 24′.

Κάπως έτσι, η Ίντερ πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Europa League και θα αντιμετωπίσει τον νικητή από το ζευγάρι Σαχτάρ Ντόνετσκ – Βασιλεία.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά έδειξε ότι θα είναι αρκετά ανοιχτό. Οι παίκτες και των δύο ομάδων πίεζαν ψηλά με στόχο να ανακτήσουν την κατοχή της μπάλας. Τουλάχιστον τα πρώτα λεπτά αυτή ανήκε στην Λεβερκούζεν, η οποία ωστόσο εμφάνιζε αδυναμία στην τελική πάσα.

Στο 15ο λεπτό άνοιξε ο χορός των γκολ. Ο Λουκάκου προσπάθησε να γυρίσει στην περιοχή, δεν τα κατάφερε, η μπάλα όμως έφτασε στον Μπαρέλα, ο οποίος με ένα σουτ στο όριο της περιοχής κέρδισε τον Χραντέκι για το 1-0 των νερατζούρι.

Η ομάδα του Κόντε ευτύχησε να κάνει και το 2-0 έξι λεπτά αργότερα. Στο 21ο λεπτό, ο Λουκάκου πάλι βρέθηκε στην περιοχή και παρά την πίεση του Ταπσόμπα, ο Βέλγος στράικερ πλάσαρε τον γκολκίπερ της Μπάγερ Λεβερκούζεν.

Στο 23′ η Ίντερ είχε την ευκαιρία να κάνει τρία τα τέρματά της, όμως ο Λουκάκου δεν μπόρεσε να ευστοχήσει απέναντι στον Χραντέκι. Έτσι, στο 24΄ήρθε η απάντηση από την Λεβερκούζεν. Φόλαντ και Χάβερτς συνδυάστηκαν ωραία με τον δεύτερο να βρίσκει δίχτυα και να μειώνει για την ομάδα του.

Στο 25ο λεπτό, ο διαιτητής είδε χέρι του Σίντγραβεν στην περιοχή υποδεικνύοντας πέναλτι. Ωστόσο, αφού εξέτασε τη φάση στο VAR διόρθωσε την απόφασή του. Έτσι, με το 2-1 οι δύο ομαδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι παρέμεινε ανοιχτό. Από την μία πλευρά η Ίντερ ήθελε να ολοκληρώσει το παιχνίδι με ένα τρίτο γκολ, ενώ η Λεβερκούζεν εψαχνε απογνωσμένα την ισοφαριση.

Οι νερατζούρι είχαν μεγάλες ευκαιρίες για να κάνουν το 3-1. Στο 62΄ο Λαουτάρο σούταρε μέσα από την περιοχή, ενώ στο 66′ ο νεοεισελθόντας Σάντσες πλάσαρε με τον Χραντέκι να αποκρούει με το πόδι. Ο Φινλανδός γκολκίπερ απέκτουσε και στο 76′ μία προσπάθεια του Μόζες.

Οι ασπιρίνες αναπτύσσονταν κυρίως με τον Ντιαμπί, ο οποίος ταλαιπωρούσε την άμυνα της Ίντερ. Η μεγαλύτερη ευκαιρία χάθηκε στο 79ο λεπτο. Ο Μπέιλι έψαξε τον Χαβερτς, ο οποίος από κοντά δεν έφτασε στην μπάλα, ενώ δεν τα κατάφερε ούτε ο Φόλαντ, ο οποίος ακολουθούσε.

Στις καθυστερήσεις, ο διαιτητής ακύρωσε και ένα δεύτερο πέναλτι. Αρχικά είχε δείξει την άσπρη βούλα για κράτημα στον Ερικσεν μέσα στην περιοχή. Ωστόσο, το VAR διόρθωσε την απόφαση για χέρι του Μπαρέλα που είχε προηγηθεί. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και η Ίντερ πήρε την πρόκριση.

Ίντερ (Κόντε): Χαντάνοβιτς, Γοδίν, Ντε Φρέι, Μπαστόνι, Ντ’ Αμπρόζιο, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Γκαλιαρντίνι, Γιανγκ, Λουκάκου, Μαρτίνες

Λεβερκούζεν (Μποζ): Χραντέκι, Λ. Μπέντερ, Τα, Ταπσόμπα, Σινγκράβεν, Μπαουμγκάρντλινγκερ, Παλάσιος, Χάβερτς, Ντέμιρμπαϊ, Ντιαμπί, Φόλαντ