23 Απριλίου 2024 / 9:34 πμ

Η Πορτογαλία πήρε το Nations League νικώντας 1-0 την Ολλανδία στον τελικό

H Πορτογαλία νίκησε με 1-0 την Ολλανδία και κατέκτησε το πρώτο Nations League. Τρία χρόνια μετά το θρίαμβο στο EURO 2016, η ομάδα του Φερνάντο Σάντος πανηγύρισε το δεύτερο διεθνές της τρόπαιο, χάρη στο γκολ που πέτυχε στο 60΄ ο Γκονσάλο Γκουέδες με σουτ μέσα από την περιοχή, μετά από ωραίο «σπάσιμο» της μπάλας από τον Μπερνάρντο Σίλβα.

Οι Ίβηρες ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και, ιδιαίτερα στο β΄ ημίχρονο, δημιούργησαν αρκετές επικίνδυνες φάσεις στην εστία του Σίλεσεν. Οι «οράνιε» προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά να αντιδράσουν, αλλά φάνηκαν να μην έχουν πολλές δυνάμεις, καθώς είχαν παίξει ημιτελικό μία ημέρα αργότερα και 30 λεπτά περισσότερο από τους γηπεδούχους.

Στον «μικρό» τελικό, που έγινε νωρίτερα στο Γκιμαράες, η Αγγλία νίκησε την Ελβετία 6-5 στα πέναλτι (κανονικός αγώνας και παράταση 0-0) και κατέλαβε την τρίτη θέση.

Διαιτητής: Αλμπέρτο Ουντιάνο Μαγένκο (Ισπανία)

Κίτρινες: Ντάμφρις, Φαν Ντάικ

Οι συνθέσεις:

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Φερνάντο Σάντος): Ρουί Πατρίσιο, Ρούμπεν Ντίας, Φόντε, Γκερέιρο, Σεμέδο, Ντανίλο, Γουίλιαμ Καρβάλιο (90+3΄ Ρούμπεν Νέβες), Μπρούνο Φερνάντες (81΄ Μουτίνιο), Μπερνάρντο Σίλβα, Γκουέδες (75΄ Ράφα Σίλβα), Ρονάλντο

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Ρόναλντ Κούμαν): Σίλεσεν, Ντε Λιχτ, Φαν Ντάικ, Μπλιντ, Ντάμφρις, Βαϊνάλντουμ, Φ. Ντε Γιονγκ, Ντε Ρόον (81΄ Λ. Ντε Γιονγκ), Μπεργκβάιν (60΄ Φαν ντε Μπέεκ), Ντεπάι, Μπάμπελ (46΄ Πρόμες