19 Μαρτίου 2024 / 11:53 πμ

Η Λίβερπουλ διέλυσε τη Γιουνάιτεντ με 5-0!

Η Λίβερπουλ ήταν καταπληκτική στο πρώτο ημίχρονο όπου πέτυχε πέντε γκολ (!) και έφτασε σε έναν ιστορικό θρίαμβο με 5-0 επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Ολντ Τράφορντ, έχοντας για απόλυτο πρωταγωνιστή τον Σαλάχ που είχε χατ-τρικ και μία ασίστ.

Μάλιστα με τα σημερινά του γκολ ο Αιγύπτιος σούπερ σταρ των «κόκκινων» έγραψε ιστορία, καθώς έφθασε τα 107 γκολ και ξεπέρασε τον θρυλικό Ντιντιέ Ντρογκμπά, που είχε πετύχει 104 τέρματα, στην πρώτη θέση των Αφρικανών σκόρερ όλων των εποχών στο αγγλικό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ δεν άφησε κανένα περιθώριο στη Γιουνάιτεντ και με τα γκολ των Κεϊτά (5′), Ζότα (14′), αλλά με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μοχάμεντ Σαλάχ, που πέτυχε χατ τρικ (38′, 45’+, 50′), «καθάρισε» το ματς από το πρώτο ημίχρονο και έφθασε στην ιστορική νίκη και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ένα βαθμό πίσω από την Τσέλσι κι έναν πάνω από τη Μάντσεστερ Σίτι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πολ Πογκμπά κατάφερε να πάρει κόκκινη κάρτα στο 60′ και ενώ είχε μπει ως αλλαγή στο 46′.

Σε εκείνο το σημείο οι φίλαθλοι της Μάντσεστερ άρχισαν να φεύγουν μαζικά από το γήπεδο, δείχνοντας έτσι την αντίδραση τους για την ταπεινωτική ήττα της αγαπημένης τους ομάδας και το δρόμο της εξόδου στον Νορβηγό τεχνικό..

Νωρίτερα, η Λέστερ πέρασε νικηφόρα από τη δύσκολη έδρα της Μπρέντφορντ με 2-1. Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς προηγήθηκε με το γκολ του Γιούρι Τίλεμανς στο 14ο λεπτό, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 60′ με τον Γιόργκενσεν, για να έρθει στο 74′ ο Τζέιμς Μάντισον και να χαρίσει την πολύτιμη νίκη στις «αλεπούδες».

Μεγάλη νίκη πέτυχε και η Γουέστ Χαμ, επικρατώντας στο ντέρμπι του Λονδίνου της Τότεναμ με 1-0, με το γκολ του πρώτου σκόρερ της όλων των εποχών, Μάρκο Αντόνιο στο 72ο λεπτό. Συνοπτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία:

Άρσεναλ-Άστον Βίλα          3-1
(23΄ Παρτέι, 45΄+6 Ομπαμεγιάνγκ, 56΄ Σμιθ-Ρόου - 82΄ Ράμσεϊ)
Τσέλσι-Νόριτς               7-0
(8', 85' πεν., 90' Μάουντ, 18' Χάντσον-Οντόι, 42' Τζέιμς, 57' Τσίλγουελ, 62' αυτ. Ααρονς)
Κρίσταλ Πάλας-Νιούκαστλ    1-1