24 Απριλίου 2024 / 2:09 μμ

Η Ελβετία πέταξε εκτός τη Γαλλία στα πέναλτι με μοιραίο τον Εμπαπέ

Με ήρωα τον Γιαν Σόμερ η Ελβετία πέτυχε μία από τις μεγαλύτερες ανατροπές στα χρονικά του Euro, επικρατώντας με 5-4 στα πέναλτι της Γαλλίας, η οποία είχε «μοιραίο» παίκτη στη «ρώσικη ρουλέτα» τον Κιλιάν Εμπαμπέ.

Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Ελβετία προηγούνταν με 1-0  διόλου άδικα με την κεφαλιά του Σεφέροβιτς στο 15’.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκινά ιδανικά για την Ελβετία. Στο 53’ Ροντρίγκεζ αστόχησε σε πέναλτι για την Ελβετία.

Στο 57’ ο Εμπαπέ δίνει στον Μπενζεμά και με πλασέ κάνει το 1-1. Δύο λεπτά αργότερα μετά από μαγική επίθεση των Γάλλων, με τον Εμπαπέ να ανοίγει στον Γκριεζμάν στην περιοχή, αυτός στο τετ α τετ να σκάβει για τον Μπενζεμά που σε κενή εστία κάνει το 2-1 με κεφαλιά.

Η Γαλλία συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο 75’ τρομερό δεξί σουτ του Πογκμπά από τα 30 μέτρα, έστειλε τη μπάλα στο «παράθυρο» του Σόμερ.

Στο 81’  ο Σεφέροβιτς  μειώνει σε 3-2 και το ματς έγινε ροντέο. Αρχικά ακυρώθηκε γκολ του Γκαβράνοβιτς για το 3-3 αλλά στο 91’ ο ο ίδιος με σουτ  έξω από την περιοχή, νίκησε τον Λορίς και ισοφάρισε στέλνοντας το ματς στην παράταση όπου δεν άλλαξε τίποτα και τα πάντα κρίθηκαν στα πέναλτι όπου ο Εμπαπέ ήταν ο μοιραίος παίκτης για τους Γάλλους.  Εχασε το πέναλτι και οι Ελβετοί πήραν την μεγάλη πρόκριση και στους 8 θα αντιμετωπίσουν την Ισπανία.

Την κίτρινη κάρτα είδαν οι Ελβέντι, Βαράν, Ροντρίγκεζ, Τζάκα, Κομάν, Παβάρ, Ακάντζι.

ΓΑΛΛΙΑ: Λορίς, Βαράν, Λενγκλέ (46′ Κομάν (110’ Τουράμ)), Κιμπεμπέ, Παβάρ, Πογκμπά, Καντέ, Ραμπιό, Μπενζεμά (94’ Ζιρού), Γκριεζμάν (88’ Μουσά Σισοκό), Εμπαπέ

ΕΛΒΕΤΙΑ: Σόμερ, Ελβέντι, Ακάντζι, Ροντρίγκεζ (87’ Αντμίρ Μεχμέντι), Βιντμέρ (73’ Κέβιν Εμπαμπού), Φρόιλερ, Τζάκα, Ζούμπερ (79’ Κρίστιαν Φάσναχτ), Σέφεροβιτς (96’ Σερ), Σακίρι ( 73’ Μάριο Γκαβράνοβιτς), Εμπολό  (79’ Ρουμπέν Βάργκας)